BRATISLAVA. Lukáš Hrúz (15) z Trnavy, ktorého po vyše dvoch mesiacoch doťahovania medzi dvoma nemocnicami v stredu operovali, je už po zákroku a pri vedomí.
"Pekne rozpráva," povedala pre SME jeho natešená mama Michaela. "Chcel rozprávať najskôr s otcom, a nie so mnou, lebo ja vraj plačem," žiari radosťou Lukášova mama a ďakuje všetkým ľuďom, ktorí držali palce jej synovi.
Chlapca začal uznávaný neurochirurg Juraj Šteňo so svojím tímom v Neurochirurgickej klinike nemocnice na Kramároch operovať v stredu ráno a krátko po štvrtej Hrúzová dostala správu, že už je po operácii. Zatiaľ nie je jasné, ako dlho operácia trvala.
V stredu podvečer však Lukáša opäť previezli do Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH), kde dostane pooperačnú starostlivosť.
Mal nezhubný nádor
Mladík mal v hlave nezhubný nádor pilocytárny astrocytóm. Vyskytuje sa prevažne v detstve, maximálne do dvadsiateho roku života. Nádor zvyčajne postihuje mozoček.
Nateraz nie je známe, či sa pri druhej operácii, ku ktorej došlo po vyše dvoch mesiacoch od prvej, podarilo nádor už úplne odstrániť. Pri prvej sa to totiž nepodarilo. Šteňo sa zatiaľ k zákroku nevyjadril.

Tumor sa chlapcovi snažili odstrániť prvýkrát v polovici júla v neurocentre v NÚDCH v Bratislave.
Po dvoch dňoch však v detskom ústave na základe vyšetrenia magnetickou rezonanciou zistili, že časť nádoru chlapcovi v hlave zostala.
"Ja som zistil, že veď, preboha, ten nádor tam prakticky celý zostal," oponuje tvrdeniu ústavu Šteňo, ktorý chlapca prvýkrát neoperoval.
Práve preto, že bola na odstránenie nádoru potrebná druhá operácia, Lukášovi rodičia oslovili Šteňa, ktorý je svetoznámym odborníkom na tieto zákroky.
Neurochirurg, ktorý je aj dekanom Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, v pondelok naznačil, že o odstránení nádoru ústav detských chorôb klamal.
"Potom som si prečítal operačnú správu a zistil som, čuduj sa svete, že oni nádor podľa operačného nálezu odstránili celý. A operácia bez komplikácii," priblížil Šteňo, čo sa dozvedel zo zdravotnej dokumentácie chlapca.
Doťahovanie dvoch nemocníc
Až vyše dvoch mesiacov trvalo, kým NÚDCH, kde Lukáš ležal, súhlasil, aby ho mohol operovať Šteňo na Neurochirurgickej klinike, ktorá sa nachádza dvesto metrov od neho vo vedľajšej nemocnici.
Neurochirurg nechcel ísť chlapca operovať do ústavu preto, lebo tam vraj nemajú prístroj, ktorý je potrebný na odstránenie tohto nádoru.
Šteňo, ktorý bol do pondelka hlavným odborníkom pre neurochirurgiu, podotkol, že keď do detského neurocentra kupovali prístroje, mali sa poradiť s ním.
"Vybudoval som veľké neurochirurgické pracovisko v Nových Zámkoch a nemám dôvod, ani mi to nikto neukladá, aby som sa pýtal, aké budem mať technické vybavenie," reagoval na to šéf detského neurocentra Bruno Rudinský.
"Nevidím dôvod, aby som to s pánom profesorom komunikoval. Ani keď bol hlavným odborníkom, ani keď nebude hlavným odborníkom," dodal.
Druhú Lukášovu operáciu brzdil aj postoj šéfa detského ústavu Ladislava Kuželu, ktorý nechcel povoliť jeho prevoz na dvestometrovú vzdialenosť medzi nemocnicami. Tvrdil, že sa obáva, aby chlapec nezakrvácal.
Šteňo aj Neurochirugická klinika oponovali, že na túto vzdialenosť sa detskí pacienti prevážali uplynulých 25 rokov a nikdy sa nikomu nič nestalo.
Povolenie na prevoz dala až ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominatka Smeru) po tom, ako Lukášova mama celý prípad v pondelok medializovala.