BRATISLAVA. Keď pred rokom ohlásil herec Andy Hryc vstup do straníckej politiky, nezbieral potrebných desaťtisíc podpisov. Stranu s názvom Váš kraj prevzal od poslanca hnutia Sme rodina Petra Pčolinského.
"Je to jednoduchšia cesta. Ja si nepotrebujem overovať kvalitu značky, ktorú predstavujem," priznával Hryc s tým, že podpisy sa mu zbierať nechcelo. Podozrenia, že si stranu kúpil, však odmietal.
Na začiatku sa strana nevolala Váš kraj, ale Náš kraj. Vznikla v roku 2010 ako neznáma strana na východe Slovenska. Vo voľbách 2012 dostala len 0,19 percenta hlasov.
Päť rokov po jej vzniku a niekoľko mesiacov pred voľbami 2016 ju ovládol podnikateľ Boris Kollár. Kandidatúra mu nakoniec nevyšla, Pčolinský stranu premenoval a vlani posunul Hrycovi.
Hryc jej dal tretie meno, Korektúra - Andy Hryc, a po neúspešných májových eurovoľbách ju v júli prenechal Michalovi Pírekovi, ktorý šéfoval občianskemu združeniu Slovenskí piráti a ohlásil vstup do straníckej politiky.

Príbeh strany, ktorú čaká zrejme už štvrtý názov a vedenie, nie je na slovenskej politickej scéne ničím ojedinelým.
Pred parlamentnými voľbami sú časté prípady, že niekto ohlási novú stranu, ale tá vznikne len premenovaním nejakej už existujúcej.
Lídri prakticky mŕtvych strán tvrdia, že ich nekúpili, no tieto praktiky spomínajú aj niektorí politici v parlamente.
"Je to právny trik, ktorý je ťažko postihnuteľný," hovorí politológ Grigorij Mesežnikov s tým, že preberanie strán deformuje politické prostredie na Slovensku.