SME

Lukáš sa stal obeťou zrážky veľkých eg a boja neurochirurgií

Za operáciu hlavy môžu neurochirurgie dostať až desiatky tisíc eur.

Po takmer mesiaci povolila vláda Igora Matoviča (OĽaNO) nemocniciam opäť vykonávať plánované operácie. Ilustračné foto. (Zdroj: Martin Pavelek)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA. Prosila, plakala a zúfalo ukazovala snímku synovej nádorom postihnutej hlavy do televíznych kamier.

"Ja vás prosím, pomôžte môjmu synovi," plakala v pondelok pred novinármi aj Ladislavom Kuželom, šéfom Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave, Michaela Hrúzová z Trnavy.

Jej pätnásťročný syn Lukáš vtedy už vyše dva mesiace čakal na druhú operáciu, pri ktorej by mu z hlavy úplne odstránili nezhubný nádor pilocytárny astrocytóm. Vyskytuje sa prevažne v detstve, maximálne do dvadsiateho roku života. Zvyčajne postihuje mozoček.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvýkrát Lukáša operovali v druhej polovici júla práve v detskom ústave. Neurochirurgovi Robertovi Chrenkovi sa vtedy nepodarilo odstrániť celý nádor, čo sa však pri takýchto operáciách stáva.

Chlapcovi rodičia sa preto rozhodli, že chcú, aby ho operoval neurochirurg Juraj Šteňo. Ten však nechcel Lukáša operovať v detskom neurocentre, lebo v ňom vraj nemajú prístroje, ktoré potrebuje.

Šteňo chcel, aby mladíka previezli na Neurochirurgickú kliniku Univerzitnej nemocnice Bratislava. S tým zase nesúhlasil Kužela. Tvrdil, že sa bojí, že by mladík počas prevozu zakrvácal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Obidve nemocnice sú pritom od seba vzdialené iba 200 metrov a v minulosti sa takéto prevozy medzi nimi bežne robili.

Situácia sa vyriešila až po tom, keď matka prípad medializovala.

Ministerka zdravotníctva za Smer Andrea Kalavská, pod ktorú obidve nemocnice patria, upustila od dovtedajšieho presvedčenia, že pacienta si majú riešiť nemocnice, a nie ona. A ponúkla Lukášovým rodičom možnosť prevozu na neurochirurgickú kliniku.

Mladíka tak v priebehu necelých troch dní nielen previezli na kliniku, ale aj pripravili na zákrok, operovali a opäť ho prijali do detského ústavu, v ktorom dovtedy ležal. Už je pri vedomí a rozpráva.

Vyvstáva však otázka, prečo musel chlapec čakať vyše dva mesiace, keď sa operácia napokon dala urobiť za necelé tri dni? A prečo za naťahovanie času nebol potrestaný nikto okrem Šteňa, ktorý vraj ako hlavný odborník ministerstva podľa Kalavskej destabilizuje neurológiu?

Ministerstvo síce hovorí o vyvodení zodpovednosti, ale o tom, čo to konkrétne znamená, kto bude potrestaný a kedy, mlčí. Jeho hovorkyňa Zuzana Eliášová len uviedla, že v stredu obidve nemocnice povedali, že prijali také opatrenia, ktoré zabránia, aby sa situácia opakovala.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C67HC na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu