BRATISLAVA. Pracovná skupina zložená zo zástupcov štátu, občianskych združení a ďalších organizácií bude v pondelok 14. októbra rozhodovať o kvóte pre lov vlka dravého v nastávajúcej poľovnej sezóne.
Agentúre SITA to povedal náčelník Lesoochranárskeho zoskupenia Vlk Juraj Lukáč, ktorý je jedným z členov tejto komisie.
Výzvu podpísalo takmer 44-tisíc ľudí
Vlka je možné na Slovensku loviť od 1. novembra do 15. januára na základe kvóty, ktorú určuje ministerstvo pôdohospodárstva spolu s pracovnou skupinou, kde sú zástupcovia tretieho sektora, ministerstva životného prostredia, okresných úradov, poľovníkov alebo farmárov.

Takmer 44-tisíc ľudí za desať dní podpísalo výzvu ochranárskych organizácií, v ktorej žiadajú okamžité zastavenie lovu vlka a určenie nulovej kvóty na jeho lov.
Vlk je totiž podľa ochranárov dôležitý v boji s africkým morom ošípaných, ktorý prepukol vo viacerých okresoch Slovenska.
Ministerstvo životného prostredia tiež podporuje určenie nulovej kvóty a zastáva názor, že populácia vlka pomáha znižovať riziko šírenia nákazy.
Opačný názor má ministerstvo pôdohospodárstva, podľa ktorého vlk prispieť k likvidácii afrického moru v populácii diviakov nedokáže. Agrorezort tvrdí, že vlk sa kontaktom s infikovanou diviačou zverou môže dokonca stať aktívnym šíriteľom vírusového ochorenia.
Lovia chorú a oslabenú zver
Vlci podľa ochranárov lovia hlavne chorú a oslabenú zver a zároveň likvidujú uhynutú zver.
Dokážu tak účinne brániť šíreniu nákazy, no sami pritom nie sú aktívnymi prenášačmi ochorenia.
Vlk je tiež dôležitý pri znižovaní škôd spôsobených kopytníkmi v poľnohospodárstve a lesnom hospodárstve a zohráva úlohu pri obnove lesa. Lov vlkov podľa ochranárov negatívne zasahuje do ich populácie a môže ovplyvniť zloženie a následne aj správanie vlčích svoriek.
Vlčia svorka, v ktorej boli usmrtené kľúčové jedince, sa môže uchýliť k útoku na hospodárske zvieratá.
Poľovníci v minulej poľovnej sezóne zastrelili 40 vlkov, stanovená kvóta im pritom umožňovala uloviť 70 týchto šeliem.