SME

Špinavé protislovenské prostitútky. Kritické médiá slovenských politikov dráždia

Slovensko má stále najslobodnejšie médiá z krajín V4.

Slovensko má najslobodnejšie médiá z krajín V4, hovorí sociológ Michal Vašečka. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA. Vražda novinára Jána Kuciaka, útoky politikov na reportérov, vstup finančných skupín do médií aj obmedzovanie nezávislosti verejnoprávnej RTVS.

Zhoršenie slobody médií na Slovensku konštatovala organizácia Reportéri bez hraníc tri roky po sebe. Vlani Slovensko v rebríčku kleslo o osem priečok. Napriek tomu je na tom najlepšie spomedzi krajín Visegradskej štvorky.

Aj na Slovensku však možno sledovať náznaky siedmich krokov k zničeniu kritických médií, ako ich opisuje rakúska novinárka Nina Horaczeková.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Súvisiaci článok Sedem krokov, ako sa zbaviť kritických médií Čítajte 

V Poľsku, Maďarsku aj v Rakúsku si pravicoví populisti vybudovali vlastné mediálne impériá, ktoré ľuďom nekriticky sprostredkujú ich videnie udalostí a sveta. V Taliansku aj Rakúsku úspešne využili sociálne siete, aby sa dostali priamo k svojmu publiku. V Poľsku a Maďarsku ovládli verejnoprávne médiá.

V týchto krajinách na rozdiel od Slovenska pravicoví populisti zasiahli do mediálneho sveta tak hlboko aj preto, že už boli súčasťou vládnych koalícií alebo stále ovládajú krajinu.

Na Slovensku sa extrémna pravica v podobe Ľudovej strany Naše Slovensko zatiaľ do vládnej koalície nedostala. Viaceré kroky aj správanie Smeru a jeho predstaviteľov či návrhy a nominanti SNS však spôsobujú presne to, čo v zahraničí robia pravicoví populisti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Denník SME vysvetľuje, ako sa sedem krokov, ktoré opisuje Horaczeková, odohráva na Slovensku. A pridáva ešte jeden - ôsmy: oligarchizáciu médií.

1. Vybudovať impérium

„Mediálny priestor, ktorý dostávame, absolútne nezodpovedá počtu mandátov, ktoré v parlamente máme,“ posťažoval sa predseda Ľudovej strany Naše Slovensko Marian Kotleba v marci 2018 v diskusnej relácii verejnoprávnej RTVS O 5 minút 12.

Bolo to necelý mesiac po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a v relácii sa hovorilo o zmenách vo vláde, ktoré nastali po protestoch v uliciach.

Extrémistická ĽSNS dlhodobo kritizuje médiá za to, že v nich dostáva málo priestoru. Našla si však iné, menej kontrolované pole pôsobnosti.

"ĽSNS disponuje sieťou facebookových stránok a webov, ktoré ju skryto či otvorene podporujú. Tieto kanály dlhodobo šíria rovnaké antisystémové obsahy. Delegitimizácia euroatlantického smerovania krajiny a právneho štátu, útoky na menšiny, na slobodné médiá, spochybňovanie verejných inštitúcií a volieb, velebenie totalitných režimov," vysvetľuje Viktor Breiner.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Mnohé z týchto webov navodzujú dojem, že ide o štandardné spravodajské portály. V skutočnosti však často šíria hoaxy.

V polovici septembra napríklad portál Prehladsprav.sk uverejnil správu, že 91 percent Slovákov súhlasí s Milanom Mazurekom, vtedy už bývalým poslancom za ĽSNS, v jeho výrokoch o Rómoch. (S tvrdením, že väčšina Slovákov si myslí to, čo Mazurek, prišiel aj bývalý premiér Robert Fico zo Smeru.)

V kontexte V4 prieskumy verejnej mienky ukazujú, že Slovensko môže byť naozaj krajina, v ktorej neustále pôsobenie dezinformátorov prináša konkrétne výsledky.

Victor Breiner, bezpečnostný analytik

Mazurek v živom vysielaní žilinského rádia Frontinus hovoril o "cigánskom terore". Okrem iného povedal, že "150 miliónov eur sa ide použiť na domy pre ľudí z cigánskych komunít. To jest pre ľudí, ktorí nikdy pre náš národ, pre náš štát nič neurobili, práve naopak, rozhodli sa žiť asociálnym spôsobom života a vyciciavať náš sociálny systém. My, ktorí žijeme slušným životom a pracujeme, tak na nás štát úplne kašle, zatiaľ čo týmto asociálom dá zadarmo úplne všetko“.

Za vyjadrenia bol Mazurek začiatkom septembra odsúdený, a preto prišiel o poslanecký mandát.

Prehladsprav.sk sa odvolával na anketu, ktorú zorganizoval web Magazín 1 a do ktorej sa zapojilo 3063 ľudí. Nešlo teda o reprezentatívny prieskum, ale iba o hlasovanie návštevníkov jedného webu. Za tým navyše stojí bloger Mário Vidák, ktorý v župných voľbách kandidoval za ĽSNS.

Ani o jednom z týchto faktov Prehladsprav.sk neinformoval. Na prípad upozornil reportér Denníka N Vladimír Šnídl.

Konšpiračné médiá, ktoré sa samy označujú za "alternatívne", nedodržiavajú zásady novinárskej práce a majú často nejasnú vlastnícku štruktúru aj financovanie.

"Etický kódex, smernica Rady Európy, kde sú vymedzené kritériá, ako sa majú správať médiá, teda zodpovedne, pravdivo, majú dodržiavať základné ľudské práva, sa neaplikujú v celom spektre sociálnych a občianskych médií. Gro mediálnej oblasti je mimo rámca týchto zásad," hovorí dekanka Fakulty masmédií Paneurópskej vysokej školy, bývalá premiérka Iveta Radičová.

Konšpiračným médiám ako Zem a vek či Slobodný vysielač pritom podľa prieskumu agentúry Focus pre Globsec z roku 2016 dôveruje 17 percent ľudí na Slovensku, no až 30 percent mladých čitateľov.

"V kontexte V4 prieskumy verejnej mienky ukazujú, že Slovensko môže byť naozaj krajinou, v ktorej neustále pôsobenie dezinformátorov prináša konkrétne výsledky. Máme u nás najvyššiu mieru príklonu k proruskej orientácii a najvyššiu mieru antiamerikanizmu," vysvetľuje bezpečnostný analytik, zakladateľ infosecurity.sk Victor Breiner.

Rozhovor jednému z hlavných dezinformačných webov Hlavné správy poskytla napríklad aj ministerka kultúry Ľubica Laššáková za Smer, vyjadroval sa preň a chválil ho aj bývalý policajný prezident Tibor Gašpar.

2. Šíriť strach falošnými správami

Po jednej z ulíc Bruselu sa pokojne prechádzajú ľudia. Žiadne potýčky či hádky. Napriek tomu sa ĽSNS vo videu k voľbám do Európskeho parlamentu snažila nahnať verejnosti strach.

Využila na to zábery na ľudí tmavej pleti aj na ženy so šatkami na hlavách.

"Ľudia v strachu opustili túto štvrť a stala sa z nej prakticky no-go zóna," tvrdil vo videu dnes už zvolený europoslanec za ĽSNS Milan Uhrík.

Jedna zo Sloveniek, ktorá v danej štvrti býva, natočila ako odpoveď na tvrdenia extrémistickej strany vlastné video.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C689W na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Juraj Slafkovský oslavuje gól.

Zaznamenal svoj 41. bod v sezóne.


TASR a 1 ďalší
Carlos Alcaraz.

S turnajom sa lúči aj maďarský tenista Fábián Marozsán.


TASR
Tomáš Záborský a František Gajdoš v zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy medzi HK Poprad - HK Nitra.

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 29. marca. Aký je program dňa?


Viliam Čacho.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


SkryťZatvoriť reklamu