BRATISLAVA. Parlamentné výbory odobrili návrh nového zákona o finančnej podpore cirkví a náboženských spoločností, ktorý počíta so zmenou vo financovaní cirkví štátom. Spoločnú správu výborov v utorok prijal gestorský výbor pre kultúru a médiá.
Návrh pripravený ministerstvom kultúry sa má vzťahovať iba na registrované cirkvi a náboženské spoločnosti, ktorých je v súčasnosti na Slovensku osemnásť. Ministerstvo navrhuje od 1. januára 2020 zvyšovať doterajšiu výšku dotácie podľa valorizácie platov vo verejnej správe a miery inflácie v pomere 80 ku 20.
Štát chce cirkvám platiť viac
Toto zvýšenie dotácie sa jednotlivým cirkvám rozdelí podľa počtu ich veriacich zisteného pri sčítaní obyvateľov. O definitívnej podobe návrhu rozhodnú poslanci na schôdzi, ktorá sa začína v utorok popoludní.
Návrh vznikal dva roky a je výsledkom diskusie expertov ministerstva kultúry a zástupcov cirkví. V predlohe sú taktiež obsiahnuté aj účely, na aké sa príspevok štátu nemôže použiť, a cirkvám ukladá povinnosť predkladať každoročne verejnú správu o hospodárení s poskytnutým príspevkom, čo podľa ministerstva zvyšuje transparentnosť.
Najväčší príspevok štátu pripadá v tomto roku podľa návrhu zákona na rímskokatolícku cirkev, a to viac než 31 miliónov eur. Evanjelická cirkev augsburského vyznania a gréckokatolícka cirkev dostanú necelých päť miliónov eur. Spolu pre všetky cirkvi sa tento rok počíta s príspevkom viac než 47 miliónov eur.
Ak poslanci návrh schvália, štát bude v súčte cirkvám platiť ešte viac.
Znevýhodní malé cirkvi
Podľa sociológa Slovenskej akadémie vied (SAV) Miroslava Tížika, ktorý sa cirkvami zaoberá, nový zákon znevýhodní malé cirkvi.
„Avizovaná modifikácia existujúcich pravidiel znamená len jednu zmenu, a to posilnenie financovania katolíckej cirkvi v neprospech iných registrovaných cirkví. Napriek tvrdeniu o zachovaní solidarity s malými cirkvami je toto hlavný odkaz informácií, ktoré ministerstvo kultúry zverejnilo,“ povedal v júli pre agentúru SITA Tížik.