SME
Piatok, 22. november, 2019 | Meniny má Cecília

Mafia úzko previazaná s politikou. Reakcie na údajnú nahrávku Gorila

Redakcie dostali nahrávku Gorily.

Ilustračné foto.Ilustračné foto.(Zdroj: Archív SME - Tomáš Benedikovič)

Viaceré redakcie slovenských médií dostali mailom link so zvukovou nahrávkou z kauzy Gorila. Takmer 39-hodinový záznam je zverejnený na internete.

Článok pokračuje pod video reklamou

Zuzana Čaputová (prezidentka)

Prezidentka Zuzana Čaputová pre televíziu JOJ povedala, že kauzu Gorila treba vyšetriť a politici by mali niesť zodpovednosť.

"To, čo je nevyhnutné, v každom podozrení, je vyšetriť všetky podozrenia, ktoré z tej nahrávky budú vyplývať. To je absolútna nevyhnutnosť. Či sú to správy alebo prepisy alebo zvukové záznamy," povedala.

Peter Pellegrini (Smer)

Premiér Peter Pellegrini privítal zverejnenie údajnej nahrávky z kauzy Gorila. Zdôrazňuje, že Gorila nie je kauzou jeho vlády.

Časť týkajúca sa šéfa Smeru Roberta Fica je podľa Pellegriniho mizivé percento celej nahrávky a Fico, ako tvrdí premiér, môže pokojne spávať.

Nahrávka a kauza podľa Pellegriniho dáva jasný obraz občanom o tom, ako fungovala vláda Mikuláša Dzurindu a ako privatizovala.

Most- Híd

Strana Most-Híd tvrdí, že opakovane zdôrazňuje, aby bola kauza Gorila vyšetrená a tí, ktorí sa dopustili trestných činov, boli adekvátne potrestaní.

"Dlhodobo sme stranou, ktorá odmieta politickú korupciu a ctí si dôležitosť politickej zodpovednosti," uvádza strana vo vyhlásení.

Most-Híd je presvedčený, že politici, ktorí sa tajne stretávali v konšpiračných bytoch s osobami spojenými s kauzou Gorila alebo vraždou novinára Jána Kuciaka, by mali prehodnotiť svoje konanie a vyvodiť politickú zodpovednosť.

Andrej Danko (SNS)

Predseda SNS Andrej Danko tvrdí, že kauza Gorila sa ho netýka.

"Gorila so mnou nemá nič, mňa sa nepýtajte," povedal Danko.

Predseda SNS tiež tvrdí, že Gorila nemá a nikdy nič nemala spoločné ani so stranou.

Robert Fico (Smer)

Predseda Smeru Robert Fico tvrdí, že nič z nahrávky Gorila ho nedostáva do polohy neetického alebo nelegálneho správania sa.

Podľa Fica sme svedkami toho, že sa tu hrá jedno obludné divadlo, opozičné a mediálne.

„Divadlo preto, lebo namiesto toho, aby sme Slovensku povedali, čo sa dialo v rokoch 2002 až 2006 počas Dzurindovej vlády sa snažíte riešiť môj pitný režim, či som niekde pil kolu alebo nie,“ povedal Fico.

Ivan Mikloš

Bývalý minister financií z čias Dzurindovej vlády v rokoch 2002 až 2006 a bývalý člen strany SDKÚ Ivan Mikloš sa k zverejnenej údajnej nahrávke Gorila odmietol vyjadriť.

„Nevidím najmenší dôvod sa k tomu vyjadrovať," povedal pre portál Aktuality

Michal Truban (PS/Spolu)

Údajná nahrávka aktérov kauzy Gorila je podľa lídra Progresívneho Slovenska dôkazom korupčného paktu medzi niektorými politikmi a oligarchami.

„Kvôli takýmto korupčným paktom sa naša krajina nehýbe a dokonca umierajú ľudia,“ povedal.

Lukáš Kyselica

Zverejnenie údajnej nahrávky Gorila môže prípadu pomôcť aj uškodiť, povedal bývalý vyšetrovateľ korupčnej kauzy Lukáš Kyselica.

Zverejnenie nahrávky sa podľa neho dalo očakávať, vzhľadom na vyšetrovanie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej.

"Vyšetrovateľ zakomponoval do príloh aj elektronické médiá, teda aj túto Gorilu," uviedol Kyselica. Doplnil, že pri piatich obvinených, ich piatich obhajcoch, dvoch poškodených stranách a ich obhajcoch vychádza viac ako desať ľudí, ktorí sa k nahrávke môžu legálne dostať.

Boris Kollár (Sme rodina)

Predseda Hnutia Sme rodina Boris Kollár tvrdí, že ľudia, ktorí toto spáchali, mali byť už dávno odpísaní.

Je preto podľa šéfa hnutia Sme rodina dôležité vytvoriť tlak, aby sa ľudia dozvedeli pravdu a poctivo sa celá kauza vyšetrila. Záujem verejnosti by mal byť nadradený záujmom jednotlivca.

"Ľudia, ktorí toto spáchali, mali byť dávno odsúdení," povedal s tým, že rovnako by mali niesť zodpovednosť politici, ktorí to všetko dovolili.

Andrej Kiska (Za ľudí)

Líder strany Za ľudí Andrej Kiskta tvrdí, že oligarchovia, gauneri, aj niektorí policajti, prokurátori a sudcovia uniesli našu krajinu.

"Kúpili si politikov, ktorí im roky kryjú chrbát a udržujú tento systém,“ reagoval Kiska.

Nahrávka Gorila a ďalšie kauzy podľa neho potvrdzujú, že štát treba vybudovať nanovo.

„Tento skorumpovaný systém tu funguje dlho, a stále sú pri moci tí, ktorí ho udržujú,“ uzavrel.

Richard Sulík (SaS)

Richard Sulík z SaS tvrdí, že až najbližšie dni ukážu, či nahrávka je, alebo nie je pravdivá.

"Mám silné podozrenie, že to pravdivé je," povedal.

Nahrávku ešte nepočul a nevie presne, čo v nej je. To, čo sa deje, je podľa Sulíka niečo bezprecedentné a ukazuje sa, ako úzko bola previazaná mafia s politikmi.

Orgány činné v trestnom konaní vyzval, aby konali. "Ide o to, aby spravodlivosť na Slovensku nestratila posledné zvyšky dôvery," podotkol Sulík.

Igor Matovič (OĽaNO)

Šéf hnutia OĽaNO Igor Matovič tvrdí, že nahrávka dokazuje, že strana Smer je organizovaná zločinecká skupina a existuje podozrenie, že zlegalizovala 250 miliónov slovenských korún na predvolebnú kampaň.

V tejto súvislosti Matovič vyzval predsedu vlády Pellegriniho, aby trval na tom, aby predseda strany Robert Fico, ktorý podľa neho má byť vo väzbe, nebol na kandidátke v nadchádzajúcich voľbách.

Zároveň Matovič pripustil, že v kauze boli zainteresované aj ďalšie politické strany, hlavne SDKÚ.

Vyzval Beblavého, ktorý bol v minulosti jej členom, aby „netrapošil“ a nezúčastnil sa na proteste pred domom Haščáka, ktorý je naplánovaný na štvrtok.

Podľa Matoviča totiž Beblavý v čase zverejnenia prepisu Gorily spochybňoval jej autentickosť.

Ľubomír Petrák (Smer)

Na údajnej nahrávke Gorily nezazneli podľa Ľubomíra Peteráka žiadne veci, ktoré by diskvalifikovali niekoho zo strany Smer.

Doplnil tiež, že kauza Gorila nie je iba o tom, že sa mal v konšpiračnom byte vyskytnúť aj šéf Smeru Robert Fico.

"Korumpovanie pri predávaní štátnych podnikov, pri kupovaní poslancov, aby sa udržala vláda Mikuláša Dzurindu, má oveľa vyššiu spoločenskú nebezpečnosť," povedal.

Petrák si nemyslí, že by stretnutie Fica bolo diskvalifikačné. Ak by na tomto stretnutí zazneli informácie o kupovaní hlasov, dohadovaní provízií za privatizáciu štátnych podnikov, vtedy by to podľa neho bolo diskvalifikačné.

Tomáš Drucker (Dobrá voľba)

Líder strany Dobrá voľba Tomáš Drucker vyzval prezidentku Zuzanu Čaputovú a premiéra Petra Pellegriniho na zvolanie bezpečnostnej rady štátu.

„Dnes sme sa dočkali toho, že národ sleduje korupciu v priamom prenose. Jedna z najväčších káuz Gorila sa zmenila z údajnej kauzy na reálne hlasy," povedal.

Prepisy z Threemy a ďalšie nahrávky podľa Druckera zasa poukazujú na kupovanie rozhodnutí sudcov a hlasov poslancov. "Je to doslova strašné,“ tvrdí.

Jaroslav Baška (Smer)

Poslanec Jaroslav Baška tvrdí, že kauza Gorila sa Smeru netýka.

"Je to celé kauza druhej Dzurindovej vlády, kde išlo o veľké úplatky pri privatizácii štátneho majetku," povedal Baška.

Anton Hrnko (SNS)

Podpredseda SNS Anton Hrnko na margo zverejnenia údajnej nahrávky povedal, že je to svedectvo o vládnutí počas vlády Mikuláša Dzurindu.

"Pravdepodobne tento materiál nie je spôsobilý na to, aby tí ľudia, ktorí sa tam nachádzali, boli na základe neho obvinení," podotkol.

Vyšetrenia musí podľa Hrnka zistiť, či nahraté veci majú "corpus delicti" a postupovať podľa toho. "Nie je čo čakať," povedal.

Peter Pčolinský (Sme rodina)

Poslanec Sme rodina Peter Pčolinský tvrdí, že po siedmich rokoch sa potvrdzuje to, čo si všetci celý čas v súvislosti s údajnou nahrávkou Gorila mysleli.

Otázkou podľa Pčolinského je, čo sa s touto kauzou urobí.

"Či sa dvihne koberec a táto Gorila sa pod neho zametie a budeme sa tváriť, že sa to vyšetriť nedá. Alebo sa to po tých rokoch vyšetrí a osoby, ktoré sú tam spomínané, skončia tam, kde majú skončiť," povedal.

Ako doplnil, pre neho je podstatné, aby verejnosť vedela, čo sa tu dialo a čo sa tu deje. Zároveň súhlasí s tým, aby sa o rôznych prepisoch a nahrávkach verejnosť dozvedela.

"Pokiaľ by to nebolo vonku, tak by sa ani nič neriešilo," dodal.

Veronika Remišová (Za ľudí)

Poslankyňa Veronika Remišová povedala, že keď sa táto nahrávka našla, bolo len otázkou času, kedy bude aj zverejnená.

Zverejnenie nahrávky je podľa Remišovej vo verejnom záujme.

"Ľudia majú právo vedieť, kto tuneloval tento štát, akým spôsobom, kto sa na tom priživoval, aké kšefty sa robili, ako bola ovplyvňovaná polícia, prokuratúra či justícia," povedala.

Kauza by sa mala podľa Remišovej vyšetriť a zodpovední aktéri by mali byť "bez milosti" potrestaní. "

Árpád Érsek (Most-Híd)

Kauzu Gorila treba podľa ministra dopravy Árpáda Érseka vyšetriť a treba zavrieť tých, ktorí sú v prípade nejakým spôsobom trestnoprávne zodpovední.

Ľudia podľa Érseka čakajú na vyšetrenie prípadu.

"Ale nie je to jednoduchý proces. Ja som za to, aby zákon platil pre každého rovnako. Nech polícia vyšetrí, kto je trestnoprávne stíhateľný," povedal.

Marek Maďarič

Poslanec Marek Maďarič predpokladá, že tieto udalosti budú mať nejaké politické následky. Netrúfa si však teraz predpovedať aké.

Čo sa týka Roberta Fica, tak je to, podľa Maďariča "menej dôležitá sekvencia".

"Ak sa bavíme o podstate, ktorú kauza Gorila, ak je pravdivá, preukázala, je to zapojenie vtedajších predstaviteľov vlády do trestnej činnosti v súvislosti so spoluprácou s finančnou skupinou," povedal.

Polícia Slovenskej republiky

Polícia sa nevyjadruje k údajnej nahrávke Gorily, zároveň pripomína, že kauzu Gorila rieši Úrad špeciálnej prokuratúry.

"Polícia nedisponuje informáciou, aký dokument bol doručený médiám, takže sa k nemu nevieme vyjadriť," uviedlo Prezídium Policajného zboru.

Generálna prokuratúra

Generálna prokuratúra sa k nahrávke nevyjadruje a odkazuje na vyšetrovateľa Gorily a špeciálneho prokurátora.

Špeciálna prokuratúra

To, či je zverejnená nahrávka naozaj nahrávka Gorily, môže povedať len Slovenská informačná služba (SIS). Povedal to špeciálny prokurátor Dušan Kováčik v pléne Národnej rady SR.

"Stále sa tu bavíme o nejakej nahrávke Gorily, tu ale nikto nepovedal, že toto je nahrávka Gorily. To môže povedať iba SIS," skonštatoval.

Ak by to tak bolo, musí sa však podľa jeho slov odovzdať SIS v zmysle rozhodnutí Ústavného súdu.

Pri riešení kauzy musí podľa svojich slov počkať na určenie nového šéfa vyšetrovacieho tímu Gorila.

Informácie, ktoré doteraz získal od bývalého vyšetrovateľa Gorily Lukáša Kyselicu, podľa neho hovoria, že nahrávka by mala byť takmer totožná so zverejneným prepisom. Deklaroval, že všetkými informáciami sa bude ÚŠP zaoberať a aj sa dlhodobo zaoberá.


Menšinový podiel Penty vo vydavateľstve Petit Press nemá žiaden vplyv na redakčný obsah.


Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. CUPRA si podmanila parížske nebo
 2. Viac ako vzdelanie
 3. Trnavská univerzita v Trnave
 4. Vysoká škola múzických umení v Bratislave
 5. Predražené zamestnanecké systémy? Mýtus!
 6. Dvadsaťdva hotelov a destinácií, kam za romantikou a teplom
 7. Vyberte si z ponuky Black Friday, ktorý trvá až dva týždne
 8. Rýchly úver sa dá získať aj bez zložitých zmlúv
 9. Tipy na lyžovačku v Rakúsku
 10. Pozrite sa, ako fungujú asistenčné systémy Volkswagenu
 1. Viac ako vzdelanie
 2. Predražené zamestnanecké systémy? Mýtus!
 3. Dvadsaťdva hotelov a destinácií, kam za romantikou a teplom
 4. Vysoká škola múzických umení v Bratislave
 5. Trnavská univerzita v Trnave
 6. CUPRA si podmanila parížske nebo
 7. Radšej škola ako metla
 8. Prečo študovať techniku na Slovensku?
 9. Zažite svoj vlastný úspech
 10. EkF TUKE – výzva pre tvoju budúcnosť
 1. Už iba dnes: Predplatné SME.sk za mimoriadnu cenu 13 032
 2. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Thajsku? 12 836
 3. Tipy na lyžovačku v Rakúsku 7 825
 4. Tri základné kroky: Ako sa starať o pacienta s inkontinenciou 7 194
 5. Známe osobnosti prezradili, do ktorej krajiny sa nechcú vrátiť 6 934
 6. Dokážu dávať škôlkári pozor na ceste? Otestovali sme ich 6 900
 7. 5 prekvapivých vecí, ktoré menia náš svet a ani o tom nevieme 6 028
 8. Kedy sa vám jazda na LPG oplatí, ako servisovať a kde netankovať 5 238
 9. Vysokoškolský bedeker: Na ktorú univerzitu poslať prihlášku? 5 024
 10. Dajme ojazdeným pneumatikám druhú šancu. Nič nás to nestojí... 4 321

Téma: Kauza Gorila


Hlavné správy zo Sme.sk

Jaroslav Naď z OĽaNO.
Strany demokratickej opozície si v poslednom čase podľa politického marketéra Michala Ruttkaya dávali testovať, koľko by mali percent hlasov, keby sa spojili.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Kiska si z nás robí dobrý deň

Ísť do koalície nemusí, ale nech si nevymýšľa hlúposti.

Peter Tkačenko

Neprehliadnite tiež

Dobré ráno

Dobré ráno: Bagatelizujeme sexuálne násilie, chyby robí aj polícia

Prípad otriasol Bratislavou aj Slovenskom.

Dobré ráno

Ročné odpočty práce pred občanmi väčšinu košických starostov nelákajú

Hodnotil už Lörinc, s ľuďmi sa stretne Vrchota, odpočet zvažuje Petrovčik.

Starosta Lörinc nachystal pre ľudí aj tortu.
Poslanci Tomáš Šudík (vľavo) a Martin Ruščanský v poslaneckých laviciach.

Košičan, obvinený z pokusu o vraždu, bodal pod vplyvom drog

Obhajobe sa nepáči, že prokuratúra dala vypracovať kontrolný psychiatrický posudok.

Eleka predvádza eskorta pred sudkyňu okresného súdu.