SME
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

Mafia úzko previazaná s politikou. Reakcie na údajnú nahrávku Gorila

Redakcie dostali nahrávku Gorily.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Archív SME - Tomáš Benedikovič)

Viaceré redakcie slovenských médií dostali mailom link so zvukovou nahrávkou z kauzy Gorila. Takmer 39-hodinový záznam je zverejnený na internete.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Zuzana Čaputová (prezidentka)

Prezidentka Zuzana Čaputová pre televíziu JOJ povedala, že kauzu Gorila treba vyšetriť a politici by mali niesť zodpovednosť.

"To, čo je nevyhnutné, v každom podozrení, je vyšetriť všetky podozrenia, ktoré z tej nahrávky budú vyplývať. To je absolútna nevyhnutnosť. Či sú to správy alebo prepisy alebo zvukové záznamy," povedala.

Skryť Vypnúť reklamu

Peter Pellegrini (Smer)

Premiér Peter Pellegrini privítal zverejnenie údajnej nahrávky z kauzy Gorila. Zdôrazňuje, že Gorila nie je kauzou jeho vlády.

Časť týkajúca sa šéfa Smeru Roberta Fica je podľa Pellegriniho mizivé percento celej nahrávky a Fico, ako tvrdí premiér, môže pokojne spávať.

Nahrávka a kauza podľa Pellegriniho dáva jasný obraz občanom o tom, ako fungovala vláda Mikuláša Dzurindu a ako privatizovala.

Most- Híd

Strana Most-Híd tvrdí, že opakovane zdôrazňuje, aby bola kauza Gorila vyšetrená a tí, ktorí sa dopustili trestných činov, boli adekvátne potrestaní.

"Dlhodobo sme stranou, ktorá odmieta politickú korupciu a ctí si dôležitosť politickej zodpovednosti," uvádza strana vo vyhlásení.

Most-Híd je presvedčený, že politici, ktorí sa tajne stretávali v konšpiračných bytoch s osobami spojenými s kauzou Gorila alebo vraždou novinára Jána Kuciaka, by mali prehodnotiť svoje konanie a vyvodiť politickú zodpovednosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Andrej Danko (SNS)

Predseda SNS Andrej Danko tvrdí, že kauza Gorila sa ho netýka.

"Gorila so mnou nemá nič, mňa sa nepýtajte," povedal Danko.

Predseda SNS tiež tvrdí, že Gorila nemá a nikdy nič nemala spoločné ani so stranou.

Robert Fico (Smer)

Predseda Smeru Robert Fico tvrdí, že nič z nahrávky Gorila ho nedostáva do polohy neetického alebo nelegálneho správania sa.

Podľa Fica sme svedkami toho, že sa tu hrá jedno obludné divadlo, opozičné a mediálne.

„Divadlo preto, lebo namiesto toho, aby sme Slovensku povedali, čo sa dialo v rokoch 2002 až 2006 počas Dzurindovej vlády sa snažíte riešiť môj pitný režim, či som niekde pil kolu alebo nie,“ povedal Fico.

Ivan Mikloš

Bývalý minister financií z čias Dzurindovej vlády v rokoch 2002 až 2006 a bývalý člen strany SDKÚ Ivan Mikloš sa k zverejnenej údajnej nahrávke Gorila odmietol vyjadriť.

Skryť Vypnúť reklamu

„Nevidím najmenší dôvod sa k tomu vyjadrovať," povedal pre portál Aktuality

Michal Truban (PS/Spolu)

Údajná nahrávka aktérov kauzy Gorila je podľa lídra Progresívneho Slovenska dôkazom korupčného paktu medzi niektorými politikmi a oligarchami.

„Kvôli takýmto korupčným paktom sa naša krajina nehýbe a dokonca umierajú ľudia,“ povedal.

Lukáš Kyselica

Zverejnenie údajnej nahrávky Gorila môže prípadu pomôcť aj uškodiť, povedal bývalý vyšetrovateľ korupčnej kauzy Lukáš Kyselica.

Zverejnenie nahrávky sa podľa neho dalo očakávať, vzhľadom na vyšetrovanie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej.

"Vyšetrovateľ zakomponoval do príloh aj elektronické médiá, teda aj túto Gorilu," uviedol Kyselica. Doplnil, že pri piatich obvinených, ich piatich obhajcoch, dvoch poškodených stranách a ich obhajcoch vychádza viac ako desať ľudí, ktorí sa k nahrávke môžu legálne dostať.

Skryť Vypnúť reklamu

Boris Kollár (Sme rodina)

Predseda Hnutia Sme rodina Boris Kollár tvrdí, že ľudia, ktorí toto spáchali, mali byť už dávno odpísaní.

Je preto podľa šéfa hnutia Sme rodina dôležité vytvoriť tlak, aby sa ľudia dozvedeli pravdu a poctivo sa celá kauza vyšetrila. Záujem verejnosti by mal byť nadradený záujmom jednotlivca.

"Ľudia, ktorí toto spáchali, mali byť dávno odsúdení," povedal s tým, že rovnako by mali niesť zodpovednosť politici, ktorí to všetko dovolili.

Andrej Kiska (Za ľudí)

Líder strany Za ľudí Andrej Kiskta tvrdí, že oligarchovia, gauneri, aj niektorí policajti, prokurátori a sudcovia uniesli našu krajinu.

"Kúpili si politikov, ktorí im roky kryjú chrbát a udržujú tento systém,“ reagoval Kiska.

Nahrávka Gorila a ďalšie kauzy podľa neho potvrdzujú, že štát treba vybudovať nanovo.

Skryť Vypnúť reklamu

„Tento skorumpovaný systém tu funguje dlho, a stále sú pri moci tí, ktorí ho udržujú,“ uzavrel.

Richard Sulík (SaS)

Richard Sulík z SaS tvrdí, že až najbližšie dni ukážu, či nahrávka je, alebo nie je pravdivá.

"Mám silné podozrenie, že to pravdivé je," povedal.

Nahrávku ešte nepočul a nevie presne, čo v nej je. To, čo sa deje, je podľa Sulíka niečo bezprecedentné a ukazuje sa, ako úzko bola previazaná mafia s politikmi.

Orgány činné v trestnom konaní vyzval, aby konali. "Ide o to, aby spravodlivosť na Slovensku nestratila posledné zvyšky dôvery," podotkol Sulík.

Igor Matovič (OĽaNO)

Šéf hnutia OĽaNO Igor Matovič tvrdí, že nahrávka dokazuje, že strana Smer je organizovaná zločinecká skupina a existuje podozrenie, že zlegalizovala 250 miliónov slovenských korún na predvolebnú kampaň.

Skryť Vypnúť reklamu

V tejto súvislosti Matovič vyzval predsedu vlády Pellegriniho, aby trval na tom, aby predseda strany Robert Fico, ktorý podľa neho má byť vo väzbe, nebol na kandidátke v nadchádzajúcich voľbách.

Zároveň Matovič pripustil, že v kauze boli zainteresované aj ďalšie politické strany, hlavne SDKÚ.

Vyzval Beblavého, ktorý bol v minulosti jej členom, aby „netrapošil“ a nezúčastnil sa na proteste pred domom Haščáka, ktorý je naplánovaný na štvrtok.

Podľa Matoviča totiž Beblavý v čase zverejnenia prepisu Gorily spochybňoval jej autentickosť.

Ľubomír Petrák (Smer)

Na údajnej nahrávke Gorily nezazneli podľa Ľubomíra Peteráka žiadne veci, ktoré by diskvalifikovali niekoho zo strany Smer.

Doplnil tiež, že kauza Gorila nie je iba o tom, že sa mal v konšpiračnom byte vyskytnúť aj šéf Smeru Robert Fico.

Skryť Vypnúť reklamu

"Korumpovanie pri predávaní štátnych podnikov, pri kupovaní poslancov, aby sa udržala vláda Mikuláša Dzurindu, má oveľa vyššiu spoločenskú nebezpečnosť," povedal.

Petrák si nemyslí, že by stretnutie Fica bolo diskvalifikačné. Ak by na tomto stretnutí zazneli informácie o kupovaní hlasov, dohadovaní provízií za privatizáciu štátnych podnikov, vtedy by to podľa neho bolo diskvalifikačné.

Tomáš Drucker (Dobrá voľba)

Líder strany Dobrá voľba Tomáš Drucker vyzval prezidentku Zuzanu Čaputovú a premiéra Petra Pellegriniho na zvolanie bezpečnostnej rady štátu.

„Dnes sme sa dočkali toho, že národ sleduje korupciu v priamom prenose. Jedna z najväčších káuz Gorila sa zmenila z údajnej kauzy na reálne hlasy," povedal.

Prepisy z Threemy a ďalšie nahrávky podľa Druckera zasa poukazujú na kupovanie rozhodnutí sudcov a hlasov poslancov. "Je to doslova strašné,“ tvrdí.

Skryť Vypnúť reklamu

Jaroslav Baška (Smer)

Poslanec Jaroslav Baška tvrdí, že kauza Gorila sa Smeru netýka.

"Je to celé kauza druhej Dzurindovej vlády, kde išlo o veľké úplatky pri privatizácii štátneho majetku," povedal Baška.

Anton Hrnko (SNS)

Podpredseda SNS Anton Hrnko na margo zverejnenia údajnej nahrávky povedal, že je to svedectvo o vládnutí počas vlády Mikuláša Dzurindu.

"Pravdepodobne tento materiál nie je spôsobilý na to, aby tí ľudia, ktorí sa tam nachádzali, boli na základe neho obvinení," podotkol.

Vyšetrenia musí podľa Hrnka zistiť, či nahraté veci majú "corpus delicti" a postupovať podľa toho. "Nie je čo čakať," povedal.

Peter Pčolinský (Sme rodina)

Poslanec Sme rodina Peter Pčolinský tvrdí, že po siedmich rokoch sa potvrdzuje to, čo si všetci celý čas v súvislosti s údajnou nahrávkou Gorila mysleli.

Skryť Vypnúť reklamu

Otázkou podľa Pčolinského je, čo sa s touto kauzou urobí.

"Či sa dvihne koberec a táto Gorila sa pod neho zametie a budeme sa tváriť, že sa to vyšetriť nedá. Alebo sa to po tých rokoch vyšetrí a osoby, ktoré sú tam spomínané, skončia tam, kde majú skončiť," povedal.

Ako doplnil, pre neho je podstatné, aby verejnosť vedela, čo sa tu dialo a čo sa tu deje. Zároveň súhlasí s tým, aby sa o rôznych prepisoch a nahrávkach verejnosť dozvedela.

"Pokiaľ by to nebolo vonku, tak by sa ani nič neriešilo," dodal.

Veronika Remišová (Za ľudí)

Poslankyňa Veronika Remišová povedala, že keď sa táto nahrávka našla, bolo len otázkou času, kedy bude aj zverejnená.

Zverejnenie nahrávky je podľa Remišovej vo verejnom záujme.

"Ľudia majú právo vedieť, kto tuneloval tento štát, akým spôsobom, kto sa na tom priživoval, aké kšefty sa robili, ako bola ovplyvňovaná polícia, prokuratúra či justícia," povedala.

Skryť Vypnúť reklamu

Kauza by sa mala podľa Remišovej vyšetriť a zodpovední aktéri by mali byť "bez milosti" potrestaní. "

Árpád Érsek (Most-Híd)

Kauzu Gorila treba podľa ministra dopravy Árpáda Érseka vyšetriť a treba zavrieť tých, ktorí sú v prípade nejakým spôsobom trestnoprávne zodpovední.

Ľudia podľa Érseka čakajú na vyšetrenie prípadu.

"Ale nie je to jednoduchý proces. Ja som za to, aby zákon platil pre každého rovnako. Nech polícia vyšetrí, kto je trestnoprávne stíhateľný," povedal.

Marek Maďarič

Poslanec Marek Maďarič predpokladá, že tieto udalosti budú mať nejaké politické následky. Netrúfa si však teraz predpovedať aké.

Čo sa týka Roberta Fica, tak je to, podľa Maďariča "menej dôležitá sekvencia".

Skryť Vypnúť reklamu

"Ak sa bavíme o podstate, ktorú kauza Gorila, ak je pravdivá, preukázala, je to zapojenie vtedajších predstaviteľov vlády do trestnej činnosti v súvislosti so spoluprácou s finančnou skupinou," povedal.

Polícia Slovenskej republiky

Polícia sa nevyjadruje k údajnej nahrávke Gorily, zároveň pripomína, že kauzu Gorila rieši Úrad špeciálnej prokuratúry.

"Polícia nedisponuje informáciou, aký dokument bol doručený médiám, takže sa k nemu nevieme vyjadriť," uviedlo Prezídium Policajného zboru.

Generálna prokuratúra

Generálna prokuratúra sa k nahrávke nevyjadruje a odkazuje na vyšetrovateľa Gorily a špeciálneho prokurátora.

Špeciálna prokuratúra

To, či je zverejnená nahrávka naozaj nahrávka Gorily, môže povedať len Slovenská informačná služba (SIS). Povedal to špeciálny prokurátor Dušan Kováčik v pléne Národnej rady SR.

Skryť Vypnúť reklamu

"Stále sa tu bavíme o nejakej nahrávke Gorily, tu ale nikto nepovedal, že toto je nahrávka Gorily. To môže povedať iba SIS," skonštatoval.

Ak by to tak bolo, musí sa však podľa jeho slov odovzdať SIS v zmysle rozhodnutí Ústavného súdu.

Pri riešení kauzy musí podľa svojich slov počkať na určenie nového šéfa vyšetrovacieho tímu Gorila.

Informácie, ktoré doteraz získal od bývalého vyšetrovateľa Gorily Lukáša Kyselicu, podľa neho hovoria, že nahrávka by mala byť takmer totožná so zverejneným prepisom. Deklaroval, že všetkými informáciami sa bude ÚŠP zaoberať a aj sa dlhodobo zaoberá.


Menšinový podiel Penty vo vydavateľstve Petit Press nemá žiaden vplyv na redakčný obsah.


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 3. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 4. Táto pomôcka zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 5. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tracíciou!
 6. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 7. Máš dosť teórie a poučiek? Študuj, cestuj, pracuj a ži!
 8. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
 9. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 10. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 1. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 2. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 3. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 4. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 5. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 7. Budúcnosť M&A v Európe
 8. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 9. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 10. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 28 065
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 12 188
 3. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 10 748
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 10 661
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 906
 6. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 559
 7. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 8 460
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 443
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 244
 10. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 8 217
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kauza Gorila

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Testovanie na nový koronavírus.
AUTORSKÁ STRANA PETRA ŠABATU

Pod Babišom sa rok pred voľbami prvýkrát kýve stolička

Vystrieda magnáta Pirát?

Líder Pirátov Ivan Bartoš.
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Na vakcínu sa musíme pripraviť, armáda nás nevytrhne

Predvedené chaosy varujú pred ilúziami a optimizmom.

Peter Schutz
Špeciálne vydanie podcastu Medzi nami

Medzi nami: Na Slovensku je nízke povedomie o domácom násilí

Barbora Burajová hovorí, že Slováci majú nízke povedomie o domácom násilí.

Podcast Medzi nami

Neprehliadnite tiež

Autorský zákon a legislatívu o audiovizuálnych médiách prerokujú na budúci rok

Vláda tiež odsúhlasila, aby sa do nového roka presunul aj návrh zákona o reforme umeleckých fondov.

	
Ministerka kultúry SR Natália Milanová počas príchodu na rokovanie 54. schôdze vlády SR. Bratislava, 25. november 2020.

Verejné zasadnutie v kauze miliónových zmeniek bude v polovici decembra

Senát v Pezinku vo februári uznal Kočnera a Ruska za vinných.

Pavol Rusko.

Ventiláciu potrebuje 125 pacientov, pozrite si mapy a grafy

Ako sa vyvíja nákaza Covid-19 na Slovensku? Pozrite si aktuálnu mapu koronavírusu a počet nakazených v slovenských mestách.

Demänovská dolina už nevládze, na petíciu nie je neskoro

Nestíha elektrika, už ani zdroje pitnej vody.

Symbolom masívnej výstavby v Jasnej sa stal luxusný hotel Damian, bude najväčší v Tatrách. Pôvodné plány hovorili, že ho otvoria 
v sezóne 2020/2021. Hotel mal v roku 2020 problémy s dodávateľom hrubej stavby. Petíciu aktivisti adresujú ministrovi životného prostredia a dopravy, žilinskej županke, obci Demänovská Dolina a mestu Liptovský Mikuláš.