BRATISLAVA. Okresný súd Bratislava I sa mal v stredu zaoberať prípadom sprenevery, kde čelí obžalobe Patrik Pachinger, právoplatne odsúdený v kauze skrachovaných nebankových spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia.
Eskorta justičnej stráže však obžalovaného priviedla zbytočne, keďže sa nedostavil jeho obhajca.

Advokát pritom súdu nezaslal žiadne ospravedlnenie a nič o ňom nevedel ani samotný Pachinger. Súd tak obhajcovi za zmarenie pojednávania uložil pokutu 300 eur.
V kauze skrachovaných nebankových spoločností Špecializovaný trestný súd odsúdil Dávida Brtvu na deväť rokov, Patrika Pachingera na sedem rokov a Jozefa Majského na deväť rokov väzenia.
Podľa rozsudku Jozef Majský, Dávid Brtva a Patrik Pachinger vytváraním falošných pohľadávok voči nebankovým spoločnostiam medzi septembrom 2001 a februárom 2002 spôsobili týmto inštitúciám škodu 448 miliónov vtedajších slovenských korún.
Zo zatvorených pobočiek nebankových spoločností sa obohatili o 53 miliónov korún. Činnosť trojice podľa obžaloby riadil Jozef Majský, ktorý „zadával úlohy a zabezpečoval prostriedky“.
Vtedajší majitelia spoločností Dávid Brtva a Patrik Pachinger falšovali potrebné dokumenty. K usvedčeniu Jozefa Majského, Dávida Brtvu a Patrika Pachingera dopomohli aj svedecké výpovede vrátane výpovedí odsúdených Vladimíra Fruniho a Mariána Šebeščáka.
V prípade Pachingera a Brtvu potvrdil tresty aj Najvyšší súd SR. Majského najskôr pre jeho zdravotný stav vyčlenili na samostatné konanie.
V marci tohto roku najvyšší súd oznámil, že konanie proti Majskému z dôvodu jeho zdravotného stavu zastavili.
Pachinger v júli tohto roka žiadal na Okresnom súde v Trnave o podmienečné prepustenie z výkonu trestu, súd mu však nevyhovel.
Dávida Brtvu, ktorý bol spolu s ním odsúdený na deväťročný trest odňatia slobody, Okresný súd v Trnave pred rokom prepustil na slobodu.
V septembri zase Špecializovaný trestný súd rozhodoval o Pachingerovej žiadosti o obnovu konania v kauze nebankoviek, jeho žiadosti šak nevyhovel.
Aktuálna kauza prejednávaná pred Okresným súdom Bratislava I sa týka pokračujúceho obzvlášť závažného zločinu sprenevery.
Podľa obžaloby Pachinger v desiatich skutkoch v rokoch 2010 - 2013 od poškodených pod prísľubom vyplácania mesačných výnosov z poskytnutej sumy vylákal finančné prostriedky v celkovej sume 959 750 eur.
Tie však podľa prísľubu nezhodnotil, prípadne použil na vyplácanie iných, čím spôsobil škodu poškodeným v celkovej sume vyše 840-tisíc eur