BRATISLAVA 18. mája (SITA) - Na Slovensku nemajú ženy rovnaké príležitosti a nezaobchádza sa s nimi rovnako ako s mužmi. Konštatovali to na dnešnej tlačovej besede autorky publikácie Rovnosť príležitostí žien a mužov na Slovensku Janka Debrecéniová a Zuzana Očenášová. Upozornili, že hoci je slovenská legislatíva harmonizovaná s európskou, jej uplatňovanie v praxi je nedostatočné. Informovanie verejnosti o jej právach na rovnaké zaobchádzanie a o možných spôsoboch obrany voči diskriminácii je veľmi nízka. Inšpektoráty práce nevytvárajú dostatočný tlak na zamestnávateľov, aby platnú legislatívu dodržiavali. "Vo vláde sa problematikou rovnosti príležitostí žien a mužov zaoberá len jedno oddelenie na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny, rovnosť príležitostí sa však dotýka všetkých oblastí života," argumentovala Očenášová. Na Slovensku takisto chýba komplexná stratégia rovnosti príležitostí, tie existujúce sú rozptýlené vo viacerých dokumentoch a sú formulované príliš všeobecne.
Autorky publikácie preto navrhujú vytvoriť nadrezortný orgán, ktorý by koordinoval tieto politiky. Mal by mať dostatok financií a kompetencie kontrolovať, hľadať a skúmať prípady porušenia rodovej rovnosti. Správu s odporúčaniami, ktorá je vôbec prvým komplexným materiálom monitorujúcim uplatňovanie rodovej rovnosti na Slovensku, zašlú autorky na úrad vlády aj parlamentným výborom.
V publikácii sa nachádza aj prehľad niektorých prieskumov verejnej mienky a údajov zo Štatistického úradu SR. Podľa úradu zarábali ženy na Slovensku v roku 2002 o 28 percent menej ako muži. Ako upozornila Očenášová, rozdiely sa prejavujú vo všetkých zamestnaniach a kategóriách, aj v prefeminizovanom a nízko ohodnocovanom zdravotníctve a školstve. Najmarkantnejšie rozdiely v platoch pociťujú vysokoškolsky vzdelané ženy, tvrdia autorky správy. Podľa prieskumov si 82 percent žien a 56 percent mužov myslí, že postavenie žien v spoločnosti je horšie v porovnaní s mužmi. Na rodičovskú dovolenku odchádzajú najmä ženy, spomedzi jej poberateľov bolo podľa údajov z roku 2002 len 2,5 percenta mužov. Takisto v parlamente je zastúpenie žien len 19-percentné medzi najvyššími predstaviteľmi štátnej správy 5,3-percentné. Veľký dopad na uplatnenie žien malo podľa autoriek zrušenie zákona o detských jasliach v roku 1991 a zavedenie trojročnej materskej dovolenky. Zamestnanci sa báli zamestnávať mladé ženy, ktoré by mohli odísť na materskú.
Podobná publikácia vyšla aj v ďalších ôsmich krajinách - Bulharsku, Česku, Estónsku, Litve, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku a Turecku. Podľa autoriek má Slovensko oproti iným krajinám komplexnejší antidiskriminačný zákon, no pri domáhaní sa žien nápravy, trochu pokrivkáva. Oproti nášmu západnému susedovi je u nás menší rozdiel v odmeňovaní žien a mužov. Česi majú zasa svoj nadrezortný orgán - Radu vlády pre rovnosť príležitostí, ktorý u nás chýba.
Vydanie správy iniciovala Nadácia otvorenej spoločnosti, ktorá je členom medzinárodnej Open Society Institut. Jej kompletné znenie si môžu záujemcovia vyžiadať bezplatne na adrese Nadácie. Na podporu projektov zameraných na ženy vznikol v minulom roku česko-slovenský ženský fond.