SME
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

Prokurátor predložil kompletnú Threemu, súd zatiaľ nerozhodol o jej čítaní (minúta po minúte)

Pokračoval súd v kauze zmenky.

Načítavam video...
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Dianie na súde sme sledovali minútu po minúte:

17:18 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

17:13 Na 4. novembra sú predvolaní Pavol Varga, Katarína Vargová a Marian Kolník (návrh obhajoby, bývalý vysoký poradca KDH v ére Jána Figeľa, pozn. red.). Na 5. novembra sú predvolaní František Mojto a Milan Fiľo.

Hlavné pojednávanie skončilo.

17:08 Právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic navrhuje predvolať Olgu Valkovú, bývalú manželku Ernesta Valka a predložil súdu zvukovú nahrávku Pavla Ruska (verejného prejavu, ktorý zaznel pred novinármi, pozn. red.). V nahrávke sa má podľa Lipšica vyjadrovať k tomu, či jeho exmanželka Viera vie alebo nevie o zmenkách.

Lipšic do tretice predložil aj analýzu Jána Drgonca o tom, či bola ohrozená licencia TV Markíza exekúciou, ktorú viedol Gamatex. Rusko totiž tvrdí, že ohrozená bola a zmenky podpísal preto, aby toto ohrozenie eliminoval.

Skryť Vypnúť reklamu

17:05 "Súd to berie na vedomie, strany sa však musia prakticky pripraviť na to, že môže dôjsť k dokazovaniu (k prečítaniu)," vyzval predseda senátu Emil Klemanič, aby sa právnici pripravili aj na alternatívu, že už na jednom z najbližších termínov sa môže uskutočniť čítanie.

17:03 Prokurátor Ján Šanta predložil do spisu k zmenkám kompletnú zálohu Threemy z Kočnerovho smartfónu, ktorý odovzdal polícii jeho bývalý kamarát Peter Tóth.

Kompletnú zálohu a celý prepis žiadal súd, bez toho nechcel rozhodnúť o tom, či Threemu pripustí ako dôkaz alebo nie.

Podľa doteraz zverejnených informácií obsahuje Threema komunikáciu, ktorá dokazuje ovplyvňovanie súdneho procesu Kočnerom či dohadovania sa o tom, čo konkrétne bude vypovedať Rusko.

Skryť Vypnúť reklamu

Súd ani teraz nerozhodol o čítaní Threemy. Neznamená to, že sa nebude čítať vôbec, ale súd o tom rozhodne neskôr. Ide o dátový disk. Prokurátor to odovzdal aj obhajobe.

16:57 Súd práve rozhoduje o ďalšom priebehu pojednávania, teda o tom, koho na aký termín predvolá a podobne.

16:42 Hlavné pojednávanie bude pokračovať 28. októbra výpoveďou Sylvie Volzovej, súd nateraz odložil výsluch Milana Fiľa, pretože očakáva, že výsluch Volzovej potrvá dlho. Milan Fiľo bude predbežne predvolaný v novembri.

16:37 Ján Kováčik vo výpovedi pred vyšetrovateľom 19. 06. 2018 doslova povedal : "Ešte by som chcel k veci uviesť, že niekedy v čase keď Pavol Rusko vstupoval do politiky, neviem či to bol rok 2001 alebo 2002, bolo to bezprostredne v čase keď už vedel, že bude v politike pôsobiť, vystupoval z viacerých spoločností na jednom stretnutí mi povedal, že má vlastný záväzok voči Marianovi Kočnerovi a Štefanovi Aghovi.

Skryť Vypnúť reklamu

Toto mi uviedol z dôvodu, že ja som bol avalom (ručiteľom, pozn. red.) na jednej jeho zmenke a pýtal som sa ho na jeho záväzky voči ľuďom, čo mu v rokoch 1998 až 2000 robili ochranu.

On mi povedal, že má takýto záväzok, ak si dobre spomínam, tak povedal, že podpísal nejakú zmluvu, možno povedal, že podpísal aj zmenku, na to si už nespomínam, ale keďže povedal, že sa jedná o jeho záväzok, tak som sa nepýtal viac na detaily. On povedal, že tento záväzok splatí."

Dnes Kováčik povedal, že Rusko mu síce o osobných záväzkoch hovoril, ale nepovedal, komu konkrétne dlhuje peniaze a už vôbec mu nepovedal, že sú to zmenky za pol miliardy korún.

16:23 "Keď som mu v roku 2001 hovoril, že mám záväzky voči Aghovi a Kočnerovi, o čom som mu asi hovoril," pýta sa rečnícku otázku Rusko v narážke na to, že tieto záväzky mali byť zmenkami, za ktorých falšovanie je dnes obžalovaný.

Skryť Vypnúť reklamu

Šéfka právneho oddelenia TV Markíza Lucia Tandlich reagovala, že Kováčik potvrdil, že ide o vykonštruované zmenky, ktoré si Kočner s Ruskom vymysleli a dotvorili tak dej kauzy Gamatex, aby sa obohatili na úkor TV Markíza.

Kováčik odpovedal na otázky obhajoby a sudcu

16:19 "Som smutný z toho ako klameš," hovorí Rusko Kováčikovi.

16:13 Pavol Rusko tvrdí, že s Kováčikom mali aj džentlmenské dohody a nie je pravda, čo tvrdí Kováčik.

16:07 Obhajca Michal Mandzák poukázal na dôležitý rozpor vo výpovediach Jána Kováčika - pred policajným vyšetrovateľom samovoľne vypovedal, že mu Rusko nejakú zmenku v kontexte s Valkom spomínal, dnes povedal, že o zmenke nevedel.

15:54 Sudca Ján Buvala sa opýtal, či niekedy s Ruskom mali nejakú džentlmenskú dohodu. "Nie."

Skryť Vypnúť reklamu

15:53 "V prvom momente mi napadlo, že to nie je možné, že to musí byť omyl,” odpovedá Kováčik na otázku, čo si pomyslel, keď sa z médií dozvedel o zmenkách.

15:43 Situácia je pomerne neprehľadná, pretože Rusko sa pýta s veľkou kadenciou, do toho mu vstupuje prokurátor a právni zástupcovia TV Markíza, ktorí otázky namietajú.

15:30 Začal sa pýtať obžalovaný Rusko, otázky kladie odmerane a s veľkou kadenciou. Kováčik totiž odpovedá krátko.

15:22 Obhajca Mandzák požiadal, aby mohol dať k nahliadnutiu svedkovi Kováčikovi listiny - súd mu vyhovel. Ukazuje mu podpisový vzor a notársku zápisnicu. Potvrdil, že podpis na vzore môže byť jeho.

15:07 Bola vyhlásená desaťminútová prestávka.

15:01 Kováčik po otázkach obhajcu Mandzáka potvrdil, že keď kupovali podiel v TV Markíza od Sylvie Volzovej, požičali si na to peniaze od rôznych spoločností vrátane spoločnosti Drukos.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Ruskove kauzy, ako ich vidí vyšetrovateľ Čítajte 

14:57 Mandzák sa pýta na ekonomické ukazovatele TV Markíza, pýta sa na zmluvu, ktorou Kováčik a Fiľo vstupovali do televízie, kde je priložené vyhlásenie Ruska, že nie sú žiadne budúce záväzky.

14:52 Mandzák sa pýta, prečo Kováčikova firma Forza prevzala záväzok vyše milión dolárov voči spoločnosti Telefilm Eurokim. "Získal som za to 15 percentný podiel v TV Markíza," odpovedá Kováčik.

14:45 Pýtať sa ide obhajoba. Kočnerov obhajca Michal Mandzák sa pýta Kováčika, ktorý predtým uviedol, že Rusko mu pred vstupom do politiky povedal, že má nejaké osobné záväzky, či mu (Rusko Kováčikovi) povedal, komu konkrétne dlhuje. Kováčik hovorí, že nie.

Kováčik odpovedal na otázky prokurátora

14:43 "Nekontaktoval ma z väzby a nekontaktoval ma ani v období, keď vo väzbe ešte nebol," odpovedá Kováčik na otázky o možnom ovplyvňovaní Kočnerom.

Skryť Vypnúť reklamu

14:40 "Rokovania nikdy neboli agresívne alebo nepríjemné," hovorí Kováčik o rokovaniach, ktoré viedol s Kočnerom.

14:28 "My sme zinkasovali za posledných 20 percent 1,95 miliardy korún,” hovorí Kováčik o tom, koľko dostali s Milanom Fiľom za podiel v Markíze, keď ho predávali skupine CME.

"Pán Rusko na tom neparticipoval, a ani žiadna taká dohoda nebola a ak by bola, tak by bola v písomnej podobe," vyvracia Kováčik tvrdenie Ruska a Ruskovej exmanželky.

14:18 Kováčik práve poprel doobedňajšiu výpoveď Viery Ruskovej. "Nemohol som sa zaviazať zaplatiť 500 miliónov korún. Nikdy som o takom záväzku nevedel a nikdy som sa k niečomu podobnému nezaviazal," hovorí Kováčik.

Kováčik povedal, že Viera Rusková s ním na túto tému nikdy nehovorila.

Skryť Vypnúť reklamu

14:17 "Nikdy," odpovedá Kováčik na otázku, či niekedy padla suma 500 miliónov korún.

"Nemohol som sa zaviazať zaplatiť 500 miliónov korún. Nikdy som o takom záväzku nevedel a nikdy som sa k niečomu podobnému nezaviazal."

Ján Kováčik

14:14 Ako ste dospeli k sume 80 miliónov korún? "Ja som mal mandát od spoločnosti CME a od pána Ruska na rokovanie s pánom Kočnerom, čo vyústilo do podpisu zmluvy o spoločnom postupe. Pán Kočner mal inú predstavu o tejto sume, ale do niekoľko týždňov rokovaní sme sa dostali na sumu 80 miliónov korún,” hovorí Kováčik.

Akú predstavu mal Gamatex? "Mám pocit, že to začínalo 150 miliónoch, ale berte to s rezervou," odpovedá Kováčik.

Prokurátor Šanta sa dopytuje, aká najvyššia suma zaznela na rokovaniach ako požiadavka Kočnera-Agha. "Pri rokovaniach, ktoré som ja viedol, to bolo 150 miliónov," odpovedá Kováčik.

Skryť Vypnúť reklamu

14:11 Prokurátor Šanta sa pýta, za akú sumu bola urovnaná kauza Gamatex. "Na základe dvoch zmlúv, 80 miliónov korún za odkúpenie spoločnosti Adam (firma, ktorá vlastnila Gamatex), 40 miliónov dostal Kočner, 40 miliónov korún dostal Agh," vysvetľuje Kováčik.

Druhá zmluva na urovnanie sa týkala zmluvy medzi Kováčikovou firmou Forza a spoločnosťou Telefilm Eurokim (asi jeden milión dolárov). "Ja som mal za to, že týmito zmluvami je spor ukončený," povedal Kováčik.

Na súde vypovedá Ján Kováčik

14:07 Kováčik vysvetľuje obchodné transakcie, ktoré súvisia s vlastníckou konsolidáciou TV Markíza skupinou CME.

14:05 "Keby som vedel o zmenkách na 500 miliónov korún, tak by som nikdy takúto zmluvu nemohol podpísať," hovorí Kováčik o zmluve, ktorou do Markízy vstúpil on a Milan Fiľo. V prílohe k tejto zmluve totiž Rusko vyhlásil, že neexistujú žiadne budúce záväzky.

Skryť Vypnúť reklamu

13:58 Kováčik rozpráva o svojich vzťahoch s Kočnerom aj Ruskom.

"O zmenkách som sa dozvedel z médií v roku 2016, v januári 2017 ma navštívili pani Tandlich a pán Kamenec (šéfka právneho oddelenia TV Markíza a právny zástupca TV Markíza, pozn. red.), či niečo o zmenkách viem. Vedel som o zmenkách jednu jedinú vec, z roku 2002, keď Rusko vstupoval do politiky, tak sme viedli diskusiu, či sú nejaké záväzky, o ktorých nevieme. V tom období mi povedal, že podpisoval nejaké veci s pánom Valkom,” vypovedá Kováčik.

13:53 Začína sa výsluch Jána Kováčika. Pôjde o zásadný výsluch, pretože aj výpoveď Ruska a Ruskovej na neho odkazuje v tom, že tvrdia, že o zmenkách vedel. Počas policajného vyšetrovania však existenciu zmeniek poprel.

13:33 Ján Kováčik je už prítomný, pojednávanie sa začne o 13.45 h.

Skryť Vypnúť reklamu

12:39 Konanie je prerušené do 13.45 h. Vypovedať príde Ján Kováčik.

12:38 Šéfka právneho oddelenia TV Markíza Lucia Tandlich pripomenula, že Dučák s Kočnerom vystupujú vo viacerých pochybných kauzách a v kauze Technopol Servis je Dučákov obhajca Michal Mandzák, ktorý obhajuje aj Kočnera.

To podľa Tandlich vytvára podozrenie, že svedok nevypovedal pravdu. Rusko výpoveď Dučáka privítal s tým, že Dučák poprel výpoveď svedka Tótha.

12:30 Prokurátor Ján Šanta vyzval Dučáka, aby vysvetlil kauzu pezinská skládka. Dučák vysvetľuje, že mu chceli úradníci doručiť nejakú zásielku, ktorá mu nepatrila. Vraj sa stretli niekde náhodou a Kočner sa Dučáka pýtal, prečo vonku stojí, tak mu vysvetlil, že polícia alebo úrady mu chcú doručiť nejakú zásielku.

"Prepíš to na mňa, mňa určite nezavrú. (...) A potom sa s tým zabával,” vysvetľuje Dučák, čo mu vraj Kočner povedal. "Pomohol mi nezištne a stiahol na seba pozornosť. On bol vždy veľkorysý. Tento jeho obraz už nevymažem. Vždy sme mali slušný vzťah," povedal Dučák.

Skryť Vypnúť reklamu

Dučák st. odpovedal zástupcom TV Markíza a sudcom

12:25 Sudkyňa Pamela Záleská sa pýta, kedy a kde sa skamarátili s Kočnerom. "Nedá sa povedať, je to vývoj," odpovedá. "Asi vtedy, keď ma ochránili pri pezinskej skládke," tvrdí Dučák. Pezinská skládka je kauza, kde Dučák a Kočner prvýkrát stáli popri sebe.

Ste obžalovanému Kočnerovi nejako zaviazaní? "Nie," povedal Dučák. Pociťujete z niečoho strach? "Zo smrti, mám 66, zomrel teraz Gott," odvetil Dučák.

Sudca Ján Buvala sa pýta, prečo sa na neho Kočner obrátil, aby mu pomohol s textom o chemickej analýze zmeniek. "Pretože vedel, že mám chemickú priemyslovú," odpovedal.

12:21 "Som filmový dramaturg, tak som si predstavil, aké to môže mať dôsledky," odpovedá Dučák na otázku, prečo Kočnerovi povedal, že keď sa odoberie zo zmeniek vzorka atramentu, tak niekto vyhlási zmenku za neplatnú.

Skryť Vypnúť reklamu

12:16 Dučák prvýkrát priznáva, že odovzdal Alene Zsuzsovej krabicu s papiermi. "Maroš chcel, aby som zohnal auto bez bratislavských EČV," povedal Dučák. Na čo ho chcel? "Na dereš," odpovedá Dučák. Dereš je lavica, na ktorej sa vykonával trest bitím. Toto auto - biely mercedes - nakoniec skončilo u Zsuzsovej.

Dučák tvrdí, že derešom myslí nejakú reláciu. Zrejme má na mysli reláciu Na pranieri a nie fyzický dereš - lavicu.

Celá jeho výpoveď je pomerne nezrozumiteľná a miestami nie je jasné, či ju myslí vážne.

12:13 Lipšic sa pýta, prečo sa naposledy stretol s Tóthom a čo sa ho pýtal. Dučák nechce odpovedať. "Pýtal som sa ho, čo je pravdy na tom, že Maroš je zapojený do vraždy Kuciaka. Krútil sa, dostal som zmätočné odpovede," odpovedá Dučák.

Skryť Vypnúť reklamu

12:07 Slovo dostal právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic.

Je Technopol Servis jedna zo spoločných obchodných aktivít s pánom Kočnerom? "Odmietam vypovedať," využil Dučák svoje právo nevypovedať o Technopole. V kauze Technopol je totiž obvinený z tunelovania firmy Technopol Servis, škodu polícia vypočítala na 20 miliónov eur.

Jozef Dučák st. odpovedal na otázky prokurátora

12:05 Dučák tvrdí, že Kočner bol zberateľom meissenových porcelánových tanečníc. "Poslednú staršiu vec, ktorú som mu zohnal, bolo víno z Madeiry, ročník 1953," tvrdí Dučák. Stále nie je jasné, či toto celé myslí vážne.

Zatiaľ sa tvári tak, že to myslí vážne.

Obhajoba nemá žiadne otázky, ani obžalovaný Kočner.

12:00 Šanta konkrétne vyzval Dučáka, aby sa vyjadril k podozreniu, že on mal zohnať papier a atrament z roku 2000. "Nie je to pravda a je to nezmysel."

11:58 Dučák odmieta, že by vyrábal pre Kočnera nejaké listiny. "Nie," odpovedal Dučák na otázku, či vyrobil pre Kočnera nejakú zmenku. "Nevidel som ich, netuším," povedal Dučák.

11:54 Dučák priznáva, že sa na neho Kočner obrátil, aby mu vysvetlil, čo je predmetom stanovovania veku atramentu. Dučák má chemické vzdelanie.

Na čo tieto informácie potreboval, pýta sa Šanta. "Neuvádzal ma do svojich problémov, ale bolo známe, že sa tie zmenky spochybňujú," povedal Dučák.

11:50 "Konkrétne žiadnu tlačiareň som nezabezpečoval. Nezabezpečoval som starší papier. Žiadny. Veď to je nezmysel, technický nezmysel. Ako môže guličkové pero z roku 2000 písať v roku 2017, na úrovni stredoškolskej chémie sa to dá pochopiť, že sú to klamstvá," tvrdí Dučák. Popiera aj to, že by zabezpečoval atrament. "Ste spôsobilý zohnať staršie aj 20-ročné veci," pýta sa Dučák.

Tvrdí, že teraz sa venuje oprave starých hodín. Čo Vás živí, pýta sa Šanta. "Penzia a som zamestnaný v developerskej spoločnosti," povedal Dučák.

Obhajoba sa miestami dobre zabáva, rovnako aj časť verejnosti, pretože niekedy nie je jasné, či si Dučák uťahuje alebo myslí svoju výpoveď vážne.

11:46 Šanta sa pýta, či dostal písomný moták alebo ústny odkaz. "Písomný odkaz som nedostal, dostal som odkaz na úrovni pozdravov," povedal Dučák. "Nespomínam si, že by som dostal pokyn z basy, že mám niečo vykonať," povedal Dučák.

Zháňali ste pre Kočnera nejaké hmotné veci, pýta sa Šanta. "Čo to znamená," hovorí Dučák. "Či ste niečo zháňali, nakupovali, vyslovene hmotné," vysvetľuje Šanta.

Dučák tvrdí, že nerozumie. "Neviem, čo znamená zabezpečiť hmotnú vec," tvrdí Dučák. Nie je jasné, či Dučák naozaj netuší alebo to len hrá.

11:43 "Nerobte zo mňa a zo súdu blbca, jasne sa vás pýtam, čo vám uložil pán Tóth a čo konkrétne ste riešili s pánom Aghom, neodpovedajte mi nekonkrétne,” napomína svedka prokurátor Šanta. "Odpovedajte vecne a jasne," povedal Šanta.

Na Dučákovi je zjavné, že celý tento výsluch pre neho nie je príjemný, odpovedá veľmi stručne a úsečne.

11:39 Dučák povedal, že riešili s Kočnerom obchodné prípady.

"Nepovažujem ho za priateľa, pretože som sa v nim živote nestretol," vysvetľuje Dučák vzťah s Pavlom Ruskom. Prokurátor Šanta sa pýta na vzťah s Petrom Tóthom. "Sem tam vyzvedal nejaké informácie," povedal Dučák. Hovorí, že s Tóthom sa stretol možno 3 - 4 krát.

11:32 Jozef Dučák st. prišiel, verejnosť ho videla prvýkrát.

"Je mi známe všetko, čo bolo v tlači a čo bolo predmetom vašich tlačoviek," odpovedá Dučák st. na otázku prokurátora, čo vie o kauze zmenky. "Nemám k tomu čo ďalej povedať, nebol som ničoho svedkom," povedal Dučák st.

"Sme v priateľskom vzťahu," povedal Dučák o Kočnerovi. "Poznáme sa 40 rokov, registroval som ho ako redaktora televízie, keď ja som robil v týždenníku."

Na otázku, ako často sa stretávali s Kočnerom, odpovedá "ako prišlo."

"Nechodím za ním do väznice na návštevy," povedal tiež.

11:18 Bola vyhlásená desaťminútová prestávka, potom príde vypovedať svedok Jozef Dučák st. Bude to jeho prvé verejné vyjadrenie. Dučák st. je spolu so svojím synom obvinený v kauze Technopol Servis.

Rusková odpovedala zástupcom TV Markíza a sudcom

11:17 Slovo dostala Lucia Tandlich, šéfka právneho oddelenia TV Markíza. Pripomína, že Rusková bola členkou rady majiteľov Slovenskej televíznej spoločnosti ešte aj po predaji podielu Ruska.

"Výpoveď svedkyne je nedôveryhodná, pretože je v rozpore s tým, čo tvrdili obžalovaní v civilnom konaní, v ktorom obžalovaný povedal, že nevedela podrobnosti a teraz tvrdí, že ich vedela,” hovorí Tandlich.

"Výpoveď svedkyne je zjavne účelová v snahe prekryť trestnú činnosť obžalovaného Ruska," dodala šéfka právneho oddelenia TV Markíza.

11:12 Rusko dostal priestor, aby ako obžalovaný poskytol záverečné zhrňujúce vyjadrenie. Už nemôže klásť otázky. "V roku 2000 sme zámerne znižovali počet osôb, ktoré o zmenkách vedeli," tvrdí Rusko. Tvrdí, že zástupcom CME o nich povedal to, čo považoval za potrebné o nich povedať.

11:07 Začínajú sa pýtať sudcovia. Sudca Ján Buvala Ruskovej pripomína, že viackrát povedala, že má vedomosť o predchádzajúcich výpovediach zo súdu.

Rusková odpovedá, že jej nikto nezakázal sledovať proces v médiách a preto ho podrobne doteraz sledovala, pretože je verejný.

Buvala sa ďalej pýta, či sa rozprávali o cene, za ktorú Rusko predal podiel v Markíze. Rusková to potvrdzuje.

Sudca Buvala sa pýta, či Rusková niekedy vystupovala ako majiteľka podielu v Markíza-Slovakia. Rusková priznáva, že oficiálne v obchodnom registri nebola, podiel bol písaný na Pavla Ruska.

Buvala sa pýta s veľkou kadenciou presné otázky, na ktoré Rusková odpovedá krátko.

10:57 Začína sa pýtať právny zástupca TV Markíza Tomáš Kamenec. Odkiaľ sa mal dozvedieť Ján Kováčik o zmenkách? "Od Ruska," tvrdí jeho exmanželka.

Kamenec sa pýta, či to počula na vlastné uši alebo opäť ide o informáciu od inej osoby. "Povedal mi to Rusko," odpovedá Rusková.

10:53 Lipšic pripomína, že keďže si Rusková a Rusko nevysporiadali bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM), tak v podstate aj Rusková je zaviazaná zaplatiť jednu z údajných zmeniek. Rusková tvrdí, že sa o tom s Ruskom bavili a Rusko jej vraj v roku 2011 povedal, že to vyrieši dohodou.

Lipšic sa pýta, prečo teda v roku 2011 riešili aj zmenky, keď pred chvíľkou Rusková povedala, že v roku 2007 si myslela, že zmenky vyplatil Kováčik. Rusková potom vycúvala z odpovede a doplnila, že v roku 2011 pri rozvode riešili iné záväzky, nie zmenky, napríklad banky a podobne.

10:49 Lipšic pripomína, že na jednej strane Rusková tvrdí, že vyčítala exmanželovi, že Klinkhammerovi z CME nepovedal o zmenkách, na druhej strane ona sama to nepovedala. Podľa Lipšica je to zjavný rozpor.

"Ja vám rozumiem, ja som mu to nevyčítala bezprostredne vtedy, ale až po predaji podielov, keď tam pán Klinkhammer nebol," tvrdí.

Prečo až vtedy? "Pretože sme sa museli spoliehať na Kováčika," odpovedá Rusková. Ale veď to ste tvrdili, že ste brali automaticky, oponuje Lipšic. Rusková sa vracia k tvrdeniu, že v roku 2000 nevedela, že bude musieť predčasne odchádzať z televízie.

10:40 "Žila som viac-menej v istote, že to vyplatené bolo," opakuje Rusková svoje pocity, že Ruskov dlh vyplatil Ján Kováčik na základe údajnej ústnej dohody.

10:38 Lipšic sa pýta, či Rusková vie, za koľko Rusko predal podiel v Markíze. "Moja právnička mi povedala, že na to nemusím odpovedať," povedala Rusková.

Neodpovedala. Lipšic jej pripomína, že pred chvíľkou sama hovorila, že Ján Kováčik svoj podiel v Markíze predal za dve miliardy korún. "To je informácia z médií," odvetila Rusková.

10:33 Začína sa pýtať Daniel Lipšic, právny zástupca TV Markíza. Lipšic informuje, že Martin Radvan, ktorý vraj vedel o zmenkách, medzičasom zomrel.

Znamená to, že všetky osoby mimo dvojice Rusko-Kočner, ktoré údajne majú o zmenkách vedieť, už nežijú - Ernest Valko, Peter Čongrády a Martin Radvan.

Jediný, kto zmenky potvrdzuje, je Kočner, Rusko a Rusková, ktorá však priznáva, že ich nikdy nevidela, len jej o nich povedal exmanžel.

Viera Rusková odpovedala na otázky prokurátora

10:31 Rusková tvrdí, že svojmu exmanželovi vyčítala, že Klinkhammerovi, zástupcovi CME, nepovedal podrobnosti o zmenkách. Rusková tvrdí, že o zmenách okrem nej vedel podnikateľ Ján Kováčik a vtedajší zástupca CME Martin Radvan.

Prečo ste neinformovali televíziu Markíza, ktorá za splatenie zmenky ručila? "Budem odpovedať krátko, nie neinformovali," odpovedá. Ale prečo, pýta sa Šanta. "Nepovažovali sme to za potrebné, mysleli sme si, že to vyriešime sami," odpovedá Rusková.

"Aj ja som bola v roku 2000 presvedčená, že to vyriešime. Všetko bolo pred nami. Ja som nevedela, že tam budem päť rokov, myslela som si, že tam budeme 15-20 rokov," tvrdí Rusková.

10:30 Šanta sa pýta, či Klinkhammer vedel o zmenkách. "Vedel iba o osobnom záväzku Ruska. Klinkhammerovi ho nekonkretizoval," tvrdí Rusková.

Prokurátor sa dopytuje, či Klinkhammerovi povedal o sume tohto záväzku. "Toto mu nehovoril. Toto hovoril pánovi Radvanovi (Martin Radvan, iný zástupca CME, pozn. red.)," tvrdí Rusková.

Prečo teda Klinkhammerovi nepovedala o zmenkách samotná Rusková? "Pretože mám jazykovú bariéru," bráni sa Ruskova exmanželka.

10:26 Šanta sa pýta Ruskovej, či ju niekto pripravoval na výpoveď. Rusková na to reaguje, že nie a ponúka Šantovi, nech si vezme jej rukou písané poznámky. "Nechajte si ich," povedala Rusková a tvrdí, že sú to len jej poznámky o tom, ako sa stali tie udalosti z 90. rokov.

Rusková ďalej tvrdí, že jej exmanžel povedal o údajných zmenkách aj F. Klinkhammerovi, zástupcovi CME. Nie je jasné, či to počula na vlastné uši alebo opäť vypovedá iba to, čo jej Rusko povedal.

10:24 Vznikla drobná argumentačná prestrelka medzi prokurátorom a obhajobou. Prokurátor Šanta sa Ruskovej pýta, prečo prišla vypovedať až teraz. Otázka vyznela ako pochybovačná výčitka o úmysloch Ruskovej.

Obhajcovia však pripomenuli, že Ruskovú navrhli vypočuť už počas vyšetrovania, ale prokurátor to nepripustil. Aj Šanta potvrdil, že taký návrh bol v prípravnom konaní (vyšetrovaní) zamietnutý.

10:21 Rusková tvrdí, že svojmu exmanželovi vyčítala fotografiu, kde je vysmiati spolu s Marianom Kočnerom. Ide o fotografiu zo záznamu Smotánky z premiéry muzikálu v Prahe. Rusková tvrdí, že ona by takú fotografiu s Kočnerom po udalostiach z 90. rokov nikdy nechcela.

Rusko bol aj v tejto časti jej výpovede pokojný, iba kýval nohou.

10:14 Šanta sa pýta, prečo dlh zo zmeniek ako rodina neriešili. Rusková vyrukovala s verziou, že si myslela, že dlh vyplatil podnikateľ v médiách Ján Kováčik, keď predal za dve miliardy korún svoj podiel v Markíze.

Nie je jasné, prečo by mal Ruskov dlh vyplácať Kováčik. Pýta sa to aj Šanta. "Kováčik mal s Paľom dohodu," tvrdí Rusková. Rusko vraj mal dostať dve tretiny z toho, čo Kováčik zinkasoval za Markízu.

"Ja som tie zmenky nevidela."

Viera Rusková

Rusková po ďalších otázkach prokurátora priznáva, že sa nikdy o splatenie zmeniek nezaujímala.

Šanta sa pýta, či Rusko a Rusková riešili zmenky pri vysporadúvaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) po rozvode. "Nie," odpovedá Rusková.

10:07 "Ja som tie zmenky nevidela," povedala Ruskova manželka po otázkach prokurátora Jána Šantu. Ruskova exmanželka predpokladá, že ich vzal advokát Ernest Valko. O ich podpise jej povedal jej vtedajší manžel Rusko, vypovedá.

Rusková na súde potvrdzuje iba to, že jej vtedajší manžel povedal o dvoch zmenkách na 2 x 250 miliónov korún pre Kočnera a jeho kumpána Štefana Agha. "O bianco zmenkách som sa dozvedela z médií," tvrdí. Fyzicky však žiadnu zo zmeniek nevidela.

Viera Rusková vypovedá pred súdom

9:56 Ruskova exmanželka potvrdila existenciu zmeniek. Povedala, že to považovala za výpalné, ktoré žiadal Marian Kočner, ale nakoniec odporučila Ruskovi, aby zmenky podpísal, aby tak celú kauzu ukončil.

Obhajoba po tomto tvrdení nemá žiadne dodatočné otázky na Ruskovú.

9:47 Rusková tvrdí, že existovala nejaká nahrávka Moniky Beňovej a Fedora Flašíka, na ktorej oni dvaja vraj ponúkali bývalému riaditeľovi SIS Ivanovi Lexovi TV Markízu za 200 miliónov korún.

Lexa vraj posunul Mečiarovskému privatizérovi Alexandrovi Rezešovi, že TV Markíza je k dispozícii za 500 miliónov korún. Rezeš to podľa Ruskovej posunul Mečiarovi a vypýtal si za ňu 800 miliónov až jednu miliardu korún.

Rusková však nevie tieto tvrdenia dokázať, nahrávka vraj už neexistuje. Rusková týmto príbehom ilustruje, že Lexa koncom 90. rokov klamal, keď tvrdil, že SIS sa v spore neangažovala a išlo čisto o opozičné aktivity.

9:43 Ruskova exmanželka zatiaľ vypovedá všeobecne známe informácie o vlastníckych sporoch o Markízu v rokoch 1998 až 2000. Rusková hovorí, že chceli vyplatiť podiel Sylvie Volzovej v TV Markíza, ale potrebovali 170 miliónov korún. Sto miliónov vraj zohnali Ruskovci (nepovedala odkiaľ), zvyšok zohnal podnikateľ v médiách Ján Kováčik.

9:40 Aj Ruskova exmanželka, ktorá svedčí v prospech obhajoby, tvrdí, že Kočnerova skupina, ktorá vtrhla do televízie spolu s mafiánom Petrom Čongrádym, boli násilníci - hovorí, že mali bejzbalové pálky a vyhrážali sa. Kočner pritom odmieta, že by boli ozbrojení alebo sa správali násilne.

"Čongrádyho ľudia na mňa vytiahli zbraň, vytláčali ma z cesty na ceste z Lamača do Markízy."

Viera Rusková

"Čongrádyho ľudia na mňa vytiahli zbraň, vytláčali ma z cesty na ceste z Lamača do Markízy," tvrdí Ruskova exmanželka. "Situácia naozaj nebola jednoduchá."

9:37 “Nebola som v priestoroch televízie, nerozumela som, nechápala som, ako je to možné,” komentuje Ruskova exmanželka udalosti z roku 1998, keď do nej vstúpili ozbrojenci na čele s Marianom Kočnerom.

9:35 Ruskova exmanželka má so sebou poznámky, predseda senátu Emil Klemanič si ich preštudoval.

Exmanželka vysvetľuje, ako sa s Pavlom Ruskom začiatkom 90. rokov začali uchádzať o televíznu licenciu. Vracia sa teda k začiatkom kauzy Gamatex, na ktorej urovnanie vraj podľa Ruska a Kočnera slúžili údajné zmenky.

9:27 Kočnerov obhajca Michal Mandzák vzniesol námietku proti údajnému nezákonnému zloženiu senátu. Bližšie ju zdôvodní po výsluchu Viery Ruskovej.

9:26 Klemanič dôrazne pripomenul, aby verejnosť a novinári nenahrávali a nezverejňovali tváre sudcov.

Súvisiaci článok Súd nečakane odvolal súhlas so zvukovým prenosom z procesu s Kočnerom Čítajte 

Reaguje tak na zverejnenie tváre v dokumente Zuzany Piussi Ukradnutý štát, ktorá v rozpore so zákonom zverejnila ich tváre a z distribúcie túto verziu filmu iba postupne sťahuje.

9:23 Predseda senátu Emil Klemanič potvrdil, že Kočner požiadal o konanie v neprítomnosti.

Žiadosť prišla iba pred dvomi dňami a už sa nedalo pojednávanie presunúť z väznice.

8:57 Na mieste je aj obžalovaný Rusko, práve sa na dvore pred pojednávačkou baví so svojou exmanželkou.

Načítavam video...

8:55 Dorazila a prešla kontrolou prvá svedkyňa, Ruskova exmanželka Viera.

Na mieste sú už aj obhajcovia Kočnera a Ruska, a tiež právni zástupcovia TV Markíza.

8:34 Medzi novinármi sa začalo špekulovať, že Marian Kočner nepríde a dal súhlas na konanie v neprítomnosti.

08:08 Ráno v Bratislave je sychravé, aj na centrum padla hmla, hoci redšia ako v okrajovej štvrti. Doprava je ako každé ráno upchatá. Novinári sa už schádzajú pred vchodom do väznice v Justičnom paláci.

Tentokrát nebolo známe, kedy sem priviezli Mariana Kočnera, pravdepodobne to robili diskrétnejšie než prvýkrát v septembri, keď Kočner išiel v obrnenom vozidle, v kolóne boli strážne vozidlá s kukláčmi a nad nimi patroloval policajný vrtuľník.

Ako bude vyzerať štvrtok 17. októbra?

 • Hlavné pojednávanie bude pokračovať o 9.00 hod., prítomný bude Marian Kočner, ktorý je stíhaný vo väzbe, je pravdepodobné, že prítomný bude aj Pavol Rusko,
 • predseda senátu Emil Klemanič v utorok nečakane odvolal súhlas s online zvukovým prenosom, dôvody nevysvetlil,
 • vypovedať príde Viera Rusková, bývalá manželka Pavla Ruska; ide o prvého svedka, ktorého navrhla vypočuť obhajoba a pravdepodobne potvrdí, že Rusko jej povedal o existencii údajných zmeniek,
 • vo štvrtok príde vypovedať aj podnikateľ Ján Kováčik, ktorý v minulosti spoluvlastnil televíziu Markíza; keď Rusko predával svoj podiel v TV Markíza Kováčikovi, v zmluve vyhlásil, že neexistujú žiadne budúce záväzky,
 • vypovedať príde aj podnikateľ Jozef Dučák st., ktorý je obvinený v inej Kočnerovej kauze za tunelovanie spoločnosti Technopol Servis; v kauze zmeniek bude Dučák st. vypovedať, pretože svedok Peter Tóth proti nemu svedčí, že práve on zháňal pre Kočnera papier, toner a atrament z roku 2000 na sfalšovanie zmeniek,
 • ak niekto zo svedkov nepríde alebo zvýši čas, budú sa čítať listinné dôkazy,
 • pojednávacia miestnosť sa nachádza v budove väzobného ústavu, preto sú tu zvýšené bezpečnostné opatrenia, novinári nebudú môcť mať telefóny, pre verejnosť je tu 70 miest, z toho 50 pre novinárov,
 • verejnosť nie je oddelená od súdu sklom, všetci sú teda v jednej miestnosti, miestnosť strážia príslušníci väzenskej stráže, kukláči nie sú prítomní.

Ako vyzeralo pojednávanie doteraz?

Načítavam video...
 • V pondelok 22. júla (minúta po minúte z 1. dňa, zhrnutie z 1. dňa) vypovedal obžalovaný Pavol Rusko, vinu odmietol a dôkazy spochybňuje.
 • Prokurátor Ján Šanta v prvý deň procesu prekvapil, keď predložil piatu údajnú zmenku podpísanú Ruskom, ktorá doteraz nebola v spise; síce môže spochybniť hodnovernosť príbehu, ktorý Rusko s Kočnerom prezentujú, ale ide iba o kópiu a podľa Šantu pochádza z „operatívnej činnosti polície“. Ak sa neobjaví originál piatej zmenky, súd ju vôbec nemusí pripustiť ako dôkaz.
 • Šanta sa v prvý deň zároveň pýtal Ruska, kto je to Slintoš a čo sú to slintoviny. Rusko sa ohradil, že ho otázka uráža a po námietkach obhajoby ju súd nepripustil.
 • V utorok 23. júla (minúta po minúte z 2. dňa, zhrnutie z 2. dňa) sa čítali listinné dôkazy a vypovedal bývalý riaditeľ televízie Markíza Václav Mika. Existenciu zmeniek vylúčil. Nie sú zaznačené v žiadnych účtovných dokladoch, Šanta prečítal všetky účtovné závierky a auditné správy z toho obdobia. Podľa Ruska dokumenty nie sú podstatné, lebo zmenky vraj nedal zapísať do účtovníctva zámerne.
 • V stredu 24. júla (minúta po minúte z 3. dňa, zhrnutie z 3. dňa) vypovedal Kočnerov spolupracovník Štefan Agh, zopakoval príbeh, ktorý na súde rozprával aj Rusko, ale výrazne zrozumiteľnejšie. Šanta zároveň predložil súdu prepis komunikácie medzi Aghom a Kočnerom, ktorý obsahuje aj prezývky Slintoš a slintoviny.
 • Slintoš je podľa Agha Rusko, slintoviny sú vraj dokumenty z Ruskovým starým podpisom, ktoré žiadal Kočner. Právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic povedal, že toto slovo má podľa komunikácie iný význam. Súd zatiaľ komunikáciu nepripustil ako dôkaz, teda ju nečítal, ale ani ju neodmietol.
 • V pondelok 29. júla (minúta po minúte z 4. dňa, zhrnutie z 4. dňa) prokurátor Šanta predložil komunikáciu medzi Kočnerom a podnikateľom Norbertom Bödörom, vypovedal bývalý riaditeľ TV Markíza Vladimír Repčík, ktorý existenciu zmeniek nevylúčil a bývalá šéfka Kancelárie Rady pre vysielanie Jarmila Grujbárová, podľa ktorej licencia Markízy v roku 2000 nebola ohrozená.
 • V utorok 30. júla (minúta po minúte z 5. dňa, zhrnutie z 5. dňa) vypovedala bývalá finančná riaditeľka televízie Markíza Radka Doehring, o zmenkách nevedela a ak by existovali, mali byť v účtovníctve, povedala. Rusko naďalej spochybňuje dôveryhodnosť účtovných výkazov. Ak Rusko naozaj v roku 2000 podpísal zmenky za 500 mil. korún, podľa Doehring nedáva zmysel, prečo svoj podiel v televízii predal len za 580 mil. korún, aby mu tak ostalo len 80 mil. korún, Rusko bol touto poznámkou zaskočený.
 • V stredu 31. júla (minúta po minúte zo 6. dňa, zhrnutie zo 6. dňa) bol predvolaný Kočnerov niekdajší kamarát, bývalý novinár a bývalý príslušník SIS Peter Tóth. Ten bez riadneho ospravedlnenie neprišiel, predvolaný bol aj Kočnerov kumpán Jozef Dučák st., ktorý sa ospravedlnil, údajne zo zdravotných dôvodov, čo dal predseda senátu preveriť, čítali sa najmä listinné dôkazy, ktoré obžalovaný Rusko priebežne komentoval.
 • V pondelok 9. septembra (minúta po minúte zo 7. dňa, zhrnutie zo 7. dňa) sa proces presunul do Bratislavy, prvýkrát bol vypovedať Marian Kočner, bol drzý k prokurátorovi aj k právnym zástupcom TV Markíza, nič nové nepovedal a držal sa príbehu, ktorý už predtým prezentoval Pavol Rusko. Na viaceré otázky neodpovedal. Nakoniec z pojednávania urobil šou, keď mal prísť neverejne vypovedať Peter Tóth a on si chcel zvoliť dôverníkov z radov novinárov.
 • V utorok 10. septembra (minúta po minúta z 8. dňa, zhrnutie z 8. dňa) vypovedala bývalá riaditeľka TV Markíza Zuzana Ťapáková, ktorá potvrdila, že o zmenkách nevedela. Vyjadrila sa aj k obsadeniu televízie Kočnerom v roku 1998, aj ona potvrdila, že Kočner prišiel s ozbrojencami. Po nej vypovedal terajší riaditeľ televízie Matthias Settele, ktorý existenciu zmeniek vylúčil. Neskôr pokračoval vo výpovedi bývalý novinár, niekdajší príslušník SIS a Kočnerov bývalý kamarát Tóth, jeho výpoveď bola neverejná, ale podľa skôr dostupných informácií vypovedá proti Kočnerovi a tvrdí, že zmenky sú sfalšované.
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 3. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 4. Táto pomôcka zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 5. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tracíciou!
 6. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 7. Máš dosť teórie a poučiek? Študuj, cestuj, pracuj a ži!
 8. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
 9. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 10. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 1. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 2. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 3. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 4. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 5. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 7. Budúcnosť M&A v Európe
 8. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 9. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 10. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 27 674
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 12 225
 3. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 12 112
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 10 696
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 888
 6. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 562
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 430
 8. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 8 424
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 229
 10. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 8 193
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Pavol Rusko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Marian Kočner, Kauza falšovania zmeniek TV Markíza
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Školy sa od pondelka neotvoria, už nie je čas, hovorí Gröhling (minúta po minúte)

Na Slovensku odhalili PCR testy 1811 nových prípadov. Pribudlo aj 23 úmrtí.

	
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling počas príchodu na rokovanie 54. schôdze vlády SR. Bratislava, 25. november 2020.
AUTORSKÁ STRANA PETRA ŠABATU

Pod Babišom sa rok pred voľbami prvýkrát kýve stolička

Vystrieda magnáta Pirát?

Líder Pirátov Ivan Bartoš.
Meghan Markleová
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Na vakcínu sa musíme pripraviť, armáda nás nevytrhne

Predvedené chaosy varujú pred ilúziami a optimizmom.

Peter Schutz

Neprehliadnite tiež

Ministri odsúhlasili návrh zákona o antidopingových pravidlách

Návrh poslancov je momentálne v druhom čítaní.

Rusko doplatilo na doping.

Zákon o financovaní škôl sa zmení, dôvodom je zavedenie povinnej škôlky

Povinné predprimárne vzdelávanie má začať platiť od prvého januára 2021.

Ilustračné foto.

Poslanci schválili návrh zákona o teste proporcionality aj uznávaní dokladov o vzdelaní

Zásada proporcionality je jednou zo všeobecných zásad práva Európskej únie.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (vpravo) počas príchodu na rokovanie 54. schôdze vlády SR. Bratislava, 25. november 2020.

Autorský zákon a legislatívu o audiovizuálnych médiách prerokujú na budúci rok

Vláda tiež odsúhlasila, aby sa do nového roka presunul aj návrh zákona o reforme umeleckých fondov.

	
Ministerka kultúry SR Natália Milanová počas príchodu na rokovanie 54. schôdze vlády SR. Bratislava, 25. november 2020.