SME

Združenie sudcov odmieta kolektívnu vinu na nízkej dôveryhodnosti súdnictva

Pre združenie je podľa Sopoligu neprípustné, aby sa sudca nezodpovedal za protiprávne konanie.

Juraj Sopoliga.Juraj Sopoliga. (Zdroj: TASR)

VYSOKÉ TATRY. Združenie sudcov Slovenska (ZSS) odmieta kolektívnu vinu v súvislosti s aktuálnym stavom znižovania dôveryhodnosti súdnictva.

"Považujeme za prirodzené na to reagovať na základe medializovaných informácií o údajnej protiprávnej činnosti niektorých sudcov. Konštatujeme, že zásadne nie je možné ani v rezorte justície vylúčiť ojedinelé individuálne zlyhania, ako je to aj v ostatných profesiách, čo však neodôvodňuje zavedenie kolektívnej viny sudcovského zboru," zdôraznil vo vyhlásení prezident ZSS Juraj Sopoliga v rámci zasadnutia Hlavného zhromaždenia ZSS, ktoré sa aktuálne koná vo Vysokých Tatrách.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Politici dúfajú, že noví ústavní sudcovia budú dôveryhodní (reakcie) Čítajte 

Pre združenie je podľa neho neprípustné, aby sa ktorýkoľvek sudca nezodpovedal za porušenie etických pravidiel alebo protiprávne konanie.

"Naša stavovská organizácia nikdy neobhajovala a nebude obhajovať takých sudcov, ktorí preukázateľne porušili právny poriadok alebo etické pravidlá správania sa sudcov," upozornil Sopoliga.

Združenie podľa neho dôsledne rešpektuje oprávnenia príslušných orgánov na podanie návrhov na disciplinárne alebo trestné stíhanie sudcov, ako aj právomoci disciplinárnych alebo trestných senátov konať a rozhodovať o podaných návrhoch.

"Preto odmietame komentovať ich konanie a rozhodovanie, aby sa vylúčilo možné podozrenie o zasahovaní stavovskej organizácie do uvedených konaní," dodal prezident ZSS.

SkryťVypnúť reklamu

Združenie zároveň vyslovilo presvedčenie, že občianska verejnosť, ktorá oprávnene citlivo vníma informácie o možnom protiprávnom konaní predstaviteľov súdnej moci, náležite pochopí nevyhnutnosť zabezpečiť vyvodenie zodpovednosti. To však len na základe konania a rozhodovania príslušných orgánov verejnej moci.

"A takto dôsledne podporí ochranu základných princípov právneho a demokratického štátu," uzavrel Sopoliga.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 960
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 583
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 763
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 590
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 282
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 025
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 615
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 096
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu