SME

Premiér sa pre súdnictvo stretne so Sakovou, Gálom aj Lučanským

Na pondelok zvolal mimoriadne pracovné stretnutie.

Premiér Peter Pellegrini.Premiér Peter Pellegrini. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer) zvolal na pondelok 21. októbra pracovné stretnutie, ktorého cieľom je navrhnúť možné legislatívne zmeny zamerané na reformu súdov a prokuratúry.

Na stretnutí sa zúčastnia ministerka vnútra SR Denisa Saková (Smer), minister spravodlivosti SR Gábor Gál (Most-Híd), prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský a zástupcovia Súdnej rady SR a Generálnej prokuratúry SR. TASR o tom informoval tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Legislatívne zmeny

Premiér vyhlásil, že pozval aj zástupcov Ústavného súdu SR.

SkryťVypnúť reklamu

"Ak budeme diskutovať o nejakých legislatívnych zmenách, ktoré majú zasiahnuť do súdnictva alebo prokuratúry, bolo by fajn mať z prvej ruky názor aj Ústavného súdu, aby to bolo všetko kóšer," povedal Pellegrini.

Súvisiaci článok Eurokomisárka Jourová prisľúbila pomoc Slovensku v oblasti právneho štátu Čítajte 

Od pondelkového stretnutia očakáva, že tam budú padať odborné návrhy, ako by bolo možné zlepšiť slovenskú legislatívu v tomto smere.

"Stretnutie má slúžiť na to, aby sme vyladili legislatívu tak, aby ak niekomu dnes bráni vyvodzovať zodpovednosť voči jednotlivým sudcom alebo prokurátorom, aby sme im to umožnili, avšak veľmi citlivo," podotkol predseda vlády.

Využitá by podľa neho mohla byť aj parlamentná schôdza, na ktorej by sa mohli "veľmi rýchlo" novelizácie či nové návrhy aj hneď implementovať.

SkryťVypnúť reklamu

Zlyhania jednotlivcov

Pellegrini tvrdí, že súdny systém na Slovensku je vyladený vcelku dobre, potrebuje však len doladiť nuansy ako reagovať na zlyhania jednotlivcov.

"Ak si chcú slovenské súdy prinavrátiť naspäť dôveryhodnosť, ktorú strácajú či majú veľmi nízku, tak musia vedieť zo svojich radov vyčleniť tie čierne ovce, ktoré im tam naďalej v talároch pobehujú a naďalej súdia," vyhlásil premiér.

Poznamenal, že morálna zodpovednosť nemôže poznať premlčacie lehoty.

"V pondelok budeme hľadať možnosti, ako im zákonne rozviazať ruky tak, aby takýchto nechcených, nezodpovedných sudcov, ktorí porušujú zákony alebo sa nesprávajú tak, ako sa majú, vedeli zo svojich radov vytlačiť preč," povedal Pellegrini.

Súhlasí s Čaputovou

Uplynulý týždeň Pellegrini uviedol, že súhlasí s potrebou očistenia justície, o ktorej hovorila po menovaní nových ústavných sudcov prezidentka Zuzana Čaputová.

SkryťVypnúť reklamu

Ako poznamenal, je na sudcovskom stave, aby našiel silu a odvahu vyzliecť z talára tých, ktorí znižujú dôveru v slovenské súdnictvo.

"Sudcovský stav musí nájsť v sebe mechanizmy, aby sa dokázal samoočisťovať, keďže je nezávislý a oddelený od moci výkonnej a parlamentnej. A je na nich, aby našli v sebe silu a odvahu vyzliecť z talára tých, ktorí poškodzujú dobré meno justície, a ktorí znižujú dôveru v slovenské súdnictvo," vyhlásil Pellegrini.

Myslí si, že pokiaľ sudcovia, ktorí krivia systém, ostanú v talároch, situácia sa nezmení. Súdna rada by podľa jeho slov mala konať razantnejšie. Ak nemá na to mechanizmy a požiada o ne, dostane ich. "Ak nás o to požiada, my jej takéto mechanizmy v legislatíve veľmi radi dodáme," povedal premiér.

SkryťVypnúť reklamu

Na stretnutie vyzvala aj opozícia

Na stretnutie vyzvali premiéra aj opoziční lídri z OĽaNO, SaS a Sme rodina. Chcú, aby zvolal okrúhly stôl a spolu s nimi hľadal spôsob, ako riešiť skorumpovaných sudcov, prokurátorov či policajtov.

Ak Pellegrini na výzvu nebude reagovať tento či budúci týždeň, opozícia chce začať zbierať podpisy pod návrh na zvolanie mimoriadnej parlamentnej schôdze, kde sa ho pokúsi odvolať.

Igor Matovič (OĽaNO) uviedol, že informácie z posledných dní sú natoľko vážne, že si musia za jednej stôl sadnúť politici naprieč politickým spektrom.

Prezident Peter Pellegrini

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 017
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 623
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 861
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 671
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 290
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 850
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 288
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 141
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister Drucker

Upraviť by sa mali aj podmienky vykonávania diagnostiky v diagnostických centrách.


SITA
Ilustračné foto

Bezpečnostnú situáciu ovplyvňovali útoky, vojna na Ukrajine aj migrácia.


TASR
Ilustračné foto

Celková hodnota je viac ako 2,2 milióna eur.


TASR
Centrum Košíc.

Spracovaná má byť do trinástich mesiacov.


TASR 3

Sportnet

ONLINE: Kvalifikácia na Veľkú cenu Monaka 2025

Sledujte s nami ONLINE prenos z kvalifikácie na Veľkú cenu Monaka 2025 v rámci seriálu formula 1 (F1).


Stanislav Lobotka oslavuje zisk titulu s Neapolom

Slovák dostal vysokú známku.


Jacob Markstrom v zápase Švédsko - USA na MS v hokeji 2025

Švédsko v semifinále MS v hokeji 2025 čelí USA. Pozrite si všetky góly a zaujímavé momenty.


Charles Leclerc

Domáci jazdec sa ako jediný dostal pod hranicu jednej minúty a jedenástich sekúnd.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu