Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom
BRATISLAVA. Zástupy ľudí prišli do Bratislavy pochodovať po tom, čo tento týždeň unikla nahrávka Gorila a po zverejnení záznamu s rozhovormi medzi mafiánskym podnikateľom Marianom Kočnerom a bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom.
Od posledných protestov Za slušné Slovensko pri tom ubehlo len pár týždňov. Organizátori zvolali protesty do šiestich slovenských a viacerých zahraničných miest.
Účasť pochodujúcich v hlavnom meste odhadli na zhruba päťtisíc, policajti na mieste mali skromnejší odhad – okolo dvetisíc.
V Banskej Bystrici sa pochod napokon nekonal, organizátori nestihli na poslednú chvíľu vybaviť všetky potrebné povolenia a technické zabezpečenie.
„Dávame vám výpoveď!“ a „Dosť bolo Fica!“ kričal dav ľudí, kým prešiel v hlavnom meste od Prezidentského paláca až k budove parlamentu.
Iniciatíva Za slušné Slovensko žiada odchod predsedu Smeru Roberta Fica z verejného života. Fico je jediným aktívnym politikom, ktorý podľa spisu a už aj podľa zverejnenej nahrávky Gorila bol v byte na Vazovovej ulici v Bratislave so spolumajiteľom Penty Jarolavom Haščákom.
Podľa uniknutej nahrávky sa ich rozhovor točil aj okolo zdravotníctva či financovania Smeru.

Zástup ľudí v hlavnom meste požadoval aj odchod Dobroslava Trnku, ktorý kedysi viedol generálnu prokuratúru a stále na nej ako prokurátor pracuje, či bývalej štátnej tajomníčky a dnes sudkyne Moniky Jankovskej, ktorá si s Kočnerom podľa Threemy vymenila tisíce správ.
Trnka sa zas podľa uniknutej nahrávky s Kočnerom zhovára o úplatkoch či o obchodovaní s nahrávkou Gorila.
„Sú hanbou slovenskej justície a zlyhaním spravodlivosti. Odstúpte zo svojich funkcií!“ vyhlásila na pódiu jedna z organizátoriek protestu Karolína Farská.
Iniciatíva Za slušné Slovensko dlhodobo žiada aj odchod špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Chcú, aby sa kauza Gorila vyšetrila riadne aj so všetkými jej aktérmi.
„Chcela by som zdôrazniť, že to čo sa deje, táto renesancia Slovenska je preto, že tu zomreli dvaja ľudia - Ján Kuciak a Martina Kušnírová," vystúpila pred davom v Bratislave česká investigatívna novinárka Pavla Holcová, ktorá spolupracovala so zavraždeným novinárom Kuciakom.
"Chcela by som, aby ste všetci mysleli nielen na tých dvoch, ale aj na ich rodiny. Starajte sa o nich, keď ich niekto napadne, tak ich bráňte. Je to dlh, ktorý im nikdy nebudeme môcť splatiť,“ odkázala davu.
Vyzvala sudkyne aj prokurátorov, ktorí mali Kočnerovi pomáhať na odchod. „Aby sa chytili za ručičky, a išli do hája,“ povedala Holcová.
Na bratislavskom pochode vystúpil aj sociológ Martin Bútora či kazateľ Daniel Pastirčák. „Žijeme v zranenej krajine a vchádzame do doby neistota,“ kritizoval pripravované zmeny v predĺžení moratória na prieskumy pred parlamentnými voľbami Bútora.
V poradí šlo už o trinásty pochod Za slušné Slovensko, dnes s pozmeneným názvom Za spravodlivé Slovensko. Naposledy sa takéto podujatie konalo pred mesiacom. Do ulíc hlavného mesta vtedy vyšlo päťtisíc ľudí.