BRATISLAVA. Keď na konci roka 2011 anonym zverejnil na internete spis Gorila, ktorý zachytával jeden z najväčších korupčných škandálov v slovenskej politike, pre vtedajšiu koaličnú stranu SDKÚ znamenal začiatok jej konca.
Do parlamentu sa kedysi najsilnejšia pravicová strana dostala po marcových voľbách 2012 už bez Ivety Radičovej len tesne so ziskom 6,09 percenta.
Spis zachytával korupčné správanie politikov za druhej vlády Mikuláša Dzurindu. Na internete ho niekto zverejnil necelé tri mesiace pred voľbami.
Od zverejnenia nahrávky Gorily, po ktorej verejnosť už pozná, ako presne zneli rozhovory o províziách medzi politikmi a Jaroslavom Haščákom z finančnej skupiny Penta, zostávajú do budúcoročných parlamentných volieb vyše štyri mesiace.
Mierne dlhší čas od zverejnenia do volieb podľa politického marketéra Michala Ruttkaya nemusí znamenať, že kauza už nebude témou.
"Ak v kauze vyplávajú na povrch ešte nejaké dramatické veci, napríklad 15. februára, keď už nebude schopnosť reagovať, môže mať aj dramatický vplyv na výsledky volieb," hovorí.

Parlamentné voľby budú pravdepodobne 29. februára.
SDKÚ v porovnaní s koncom roka 2011, keď sa spis Gorila objavil na internete, živorí ako mimoparlamentná strana, ktorú opustili všetky známe tváre, a verejnosť sa dnes pozerá skôr na predsedu Smeru Roberta Fica, ktorý v Gorile vystupuje ako jediný dodnes aktívny politik.
"Dnes sme v situácii, keď Gorila nebude mať rovnako šokujúci efekt ako v roku 2012," hovorí politologička Aneta Világi.
Pripomína, že odhalenie rozsahu prepojenia finančných skupín a politických reprezentantov bolo vtedy šokujúce, lebo bolo nové.