BRATISLAVA. Obvineným v tzv. kauze Technopol nebude možné zrušiť milosti udelené exprezidentom Michalom Kováčom.
Poslanci v utorok v druhom čítaní odmietli návrh ústavného zákona, ktorý by to umožnil. Návrh zákona predložili poslanci za opozičné OĽaNO.
Milosť pre Kočnera pretrvala
Poslanci sa v návrhu odvolávali na to, že jedným z hlavných aktérov tejto kauzy je mafiánsky podnikateľ Marian Kočner, na ktorého medzičasom podal prokurátor obžalobu v prípade objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej.
Obžalovaný je tiež za falšovanie zmeniek TV Markíza a marenie spravodlivosti.

Predkladateľom návrhu išlo podľa ich slov predovšetkým o objektívne vyšetrenie káuz spojených s Technopolom, čomu bránia udelené milosti, "a tak chránia tých, ktorí by sa mali za svoje podvody a iné trestné činy zodpovedať pred súdom".
V kauze Technopol už bola zrušená milosť pre Michala Kováča mladšieho, syna exprezidenta Kováča.
Rozhodnutie bolo súčasťou zrušenia tzv. Mečiarových amnestií, o ktorom rozhodla NR SR v apríli 2017.
Poslanci sa odvolávali tiež na to, že pred dvomi rokmi boli zrušené len rozhodnutia o udelení milostí, ktoré sa týkali Kováča mladšieho, avšak nie ďalších obvinených v tejto kauze.
Líder koaličného Mosta-Híd Béla Bugár vtedy na otázku, prečo nebola zrušená milosť aj Kočnerovi, odvetil, že to bol kompromis vo vládnej koalícii.
Podobne rozhodli už minulý rok
Podobným návrhom sa už plénum zaoberalo v decembri minulého roka.
Opozičná SaS vtedy predložila návrh ústavného zákona, ktorý by prinášal zrušenie milosti pre Kočnera v kauze Technopol. Návrh poslanci neschválili.
V apríli 2017 rozhodla NR SR o zrušení tzv. Mečiarových amnestií z 3. marca a 7. júla 1998 a milosti exprezidenta Michala Kováča svojmu synovi z 12. decembra 1997.
Právomoc rušiť protiprávne amnestie či individuálne milosti prezidenta dala parlamentu zmena Ústavy SR.
V kauze Technopol ide o spor, v ktorom sa rozhoduje, kto je vlastníkom firmy.
Podľa právnikov firmy, ktorá zastupuje vlastníkov okolo podnikateľa Pavla Páveka, sa spor týkal významnej časti doterajšieho konania.
Podvod mal presahovať výšku dvoch miliónov amerických dolárov.
Parlament v utorok ďalej rozhodol:
- Profesionálni športovci by mohli mať možnosť rozhodnúť sa, či s klubmi podpíšu zamestnaneckú zmluvu, alebo budú svoju činnosť vykonávať ako samostatne zárobkovo činné osoby. Vyplýva to z návrhu novely zákona o športe, ktorú v utorok poslanci Národnej rady posunuli do druhého čítania.
- Poslanci Národnej rady v utorok neposunuli do druhého čítania novelu zákona o policajnom zbore z dielne podpredsedu SNS Antona Hrnka. Navrhoval ňou, aby policajní, vojenskí a väzenskí duchovní mohli mať pridelenú zbraň, respektíve možnosť ju použiť, iba so súhlasom príslušnej cirkevnej autority. Ak by to okolnosti vyžadovali, navrhoval, aby bola duchovnému bez pridelenej zbrane poskytnutá primeraná ochrana.
- Držať psa na reťazi s výnimkou času potrebného na kŕmenie, čistenie či ošetrenie by mohlo byť zakázané. Poslanci Národnej rady v utorok posunuli do druhého čítania novelu zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorá tieto zmeny prináša. Návrh predložila poslankyňa Eva Antošová (SNS).
- Bývalí prezidenti, ktorí by sa po skončení mandátu stali poslancami Národnej rady či nastúpili do inej ústavnej funkcie, by dočasne mohli prísť o svoje výhody, na ktoré majú nárok po odchode z Prezidentského paláca. Novelu zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov predložili do Národnej rady koaliční poslanci, v utorok ju posunuli do druhého čítania.
- Rozhodnutia v disciplinárnych konaniach notárov a exekútorov bude môcť v prípade verejného záujmu napadnúť správnou žalobou aj minister spravodlivosti. Vyplýva to z novely Notárskeho a Exekučného poriadku, ktorú schválili poslanci Národnej rady. Novelou sa majú tiež rozšíriť prípady predstavujúce výnimku z povinnosti notára zachovávať mlčanlivosť.
- Poslanci Národnej rady budú mimoriadne rokovať aj v pondelok. O 11.00 h by mali hlasovať o vytvorení poslaneckého klubu Demokratickej strany, do ktorej vstúpili odídenci zo strany SaS. Dohodli sa na tom predstavitelia poslaneckých klubov na poslaneckom grémiu. V pléne to oznámil predseda parlamentu Andrej Danko (SNS).
- Podpora a propagácia sexuálnych patologických praktík ako pedofília, zoofília či nekrofília, by mohli byť novým trestným činom. Predpokladá to novela Trestného zákona, ktorú poslanci Národnej rady posunuli do druhého čítania. Právnu úpravu predložili poslanci z koaličnej SNS.
- Ministerstvo cestovného ruchu a športu sa na Slovensku nezriadi. Poslanci Národnej rady odmietli návrh zákona poslancov koaličnej SNS o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy. Dôvodom na vznik nového ministerstva podľa národniarov bolo skvalitnenie tvorby centrálnej štátnej politiky v oblasti cestovného ruchu a športu a tiež potreba efektívneho riadenia štátnej podpory v týchto oblastiach.
- Voľba predsedov vyšších územných celkov nebude dvojkolová. Poslanci Národnej rady odmietli novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva z dielne poslancov za SaS. Navrhovali tiež, aby sa dvojkolová voľba zaviedla aj pre voľbu starostov obcí a primátorov miest.
- Starosta alebo primátor, ktorý už nebol znovuzvolený na ďalšie volebné obdobie, bude môcť aj naďalej nakladať s majetkom obce, až do zloženia sľubu novozvoleného starostu alebo primátora. Poslanci Národnej rady nepodporili novelu zákona o obecnom zriadení z dielne poslancov Ondreja Dostála (klub SaS) a Jakuba Nedobu (nezaradený), ktorí navrhovali, aby takéto konanie bolo pôvodnému starostovi či primátorovi zamedzené.
- Regulačná rada, ktorá pôsobí na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví ako odvolací orgán, stále nebude mať nového člena. Poslancom sa v tajnej voľbe nepodarilo zvoliť druhého kandidáta na člena Regulačnej rady. Za Slavomíra Brudňáka, Miroslava Čelinského, Jozefa Ďuratného ani za Vladimíra Sirotku totiž nehlasovala nadpolovičná väčšina poslancov. Parlament tak bude druhého kandidáta na člena Regulačnej rady voliť znova.