BRATISLAVA. Bol január 2012, chýbalo len niekoľko týždňov do predčasných volieb a končiaca vláda Ivety Radičovej riešila, či odvolá šéfku FNM Annu Bubeníkovú, ústrednú postavu spisu Gorila. Jeho prepis niekto koncom predošlého roka zavesil na internet.
Daniel Lipšic tento víkend vyzval Úrad vlády, aby záznam z rokovania, po ktorom musela Bubeníková odísť, zverejnil.
Úrad vlády nahrávku či zápis zo stretnutia sprístupniť odmieta, pretože rokovania vlády sú zo zákona neverejné.
"Ja by som sa veľmi prihováral, aby nahrávka bola zverejnená, aby každý vedel, ako ktorý minister vystupoval v takom závažnom podozrení," povedal Lipšic v televízii Markíza.
Minulý týždeň niekto rozposlal do redakcií nahrávku dlhú 39 hodín, ktorá potvrdzuje informácie zo spisu Gorila. Údajný spis SIS zachytáva stretnutia politikov a nominantov druhej Dzurindovej vlády v byte na Vazovovej ulici v Bratislave so šéfom finančnej skupiny Penta Jaroslavom Haščákom, kde sa rozprávajú o korupcii pri privatizácii štátnych podnikov.

Ministri za SDKÚ sa vtedy Bubeníkovej zastali, prehlasovali ich ostatní členovia vlády za SaS, KDH a Most-Híd, ktorý sa rozhodoval v poslednej chvíli. Proti spolustraníkom z SDKÚ hlasovala aj premiérka Iveta Radičová.
"Nebol to najsvetlejší bod mojej politickej kariéry," hovorí vtedajšia ministerka spravodlivosti za SDKÚ Lucia Žitňanská.
Svoje hlasovanie vysvetľuje tým, že vtedy nemali toľko informácií ako dnes a zároveň Bubeníková mala papier od polície, že vyšetrovanie v tejto veci zastavili.
Vtedajší vládni predstavitelia hovoria, že by im neprekážalo, keby nahrávku z rokovania počula verejnosť.
"Nie je z našej strany možné predmetný zvukový záznam sprístupniť na iné ako zákonné účely," odpísal však tlačový odbor Úradu vlády.
Napätá atmosféra
Návrh na odvolanie vtedy predkladal Juraj Miškov ako minister hospodárstva za SaS. Tvrdí, že na rokovanie ho zaradili v čase, keď bol na dovolenke.
"Musel som preto dovolenku skrátiť, a všetci boli prekvapení, keď som sa tam zrazu objavil," hovorí Miškov.