SME

Vláda odvolala Haška z funkcie predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

Svoj odchod z funkcie oznámil už 7. októbra.

Predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Tomáš Haško.Predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Tomáš Haško. (Zdroj: TASR/Pavol Zachar)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Vláda odvolala Tomáša Haška z funkcie predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).

Súvisiaci článok Šéf úradu pre dohľad sa po kauze so záchrankami vzdal funkcie Čítajte 

Urobila tak na svojom utorňajšom výjazdovom rokovaní v Sobranciach na podnet ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej (nominantka Smeru).

"Haško končí k dnešnému dňu," potvrdilo ministerstvo zdravotníctva pre TASR.

Haško svoj koniec vo funkcii oznámil už 7. októbra, keď o odchode informoval listom aj predsedu vlády Petra Pellegriniho.

Dôvodom je kauza okolo výberového konania na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby za 800 miliónov eur v polovici júna, ktoré sa týkalo 328 bodov.

SkryťVypnúť reklamu

Najviac ich získala spoločnosť LSE - Life Star Emergency. Nasledovali štátne záchranky z Bratislavy a Košíc.

Dôvodom pochybností okolo tendra boli informácie denníka Sme o prepojeniach členov výberovej komisie na najúspešnejšiu firmu.

Predseda ÚDZS však zaujatosť členov komisie opakovane odmietol. Trval na tom, že tender bol v súlade s príslušnou legislatívou.

Za nedostatočné považuje Kalavská Haškovo vysvetlenie kauzy na parlamentnom výbore pre zdravotníctvo. Šéfke rezortu zdravotníctva sa rovnako nepáčilo, že Haško poslancom Národnej rady neposkytol pri ich prieskume informácie a podklady, ktoré od ÚDZS žiadali.

Následne si ministerstvo zdravotníctva vyžiadalo potrebné informácie týkajúce sa výberového konania.

"Po oboznámení sa s obsahom sprístupnených informácií tieto vyhodnotilo vo vzťahu k zákonným dôvodom na odvolanie predsedu ÚDZS, pričom dospelo k záveru, že existujú závažné dôvody vyvolávajúce pochybnosti o odborných predpokladoch predsedu úradu na výkon jeho funkcie," stojí v schválenom materiáli.Haško bol do funkcie predsedu ÚDZS vymenovaný dňom 1. mája 2016.

SkryťVypnúť reklamu

Viacerí poslanci žiadajú zastavenie starej súťaže na záchranky. Kalavská však uviedla, že to legislatívne nateraz nie je možné. Avizovala však, že pripravuje také návrhy, aby v budúcnosti mohla v takomto prípade konať.

Andrea Kalavská

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 886
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 541
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 650
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 504
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 275
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 199
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 959
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 059
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu