SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Matovič zverejnil celú údajnú komunikáciu Glváča s Kočnerom

Komunikácia mala prebehnúť v období rokov 2014 až 2017.

BRATISLAVA. Dohadovali sa, kto bude viceprezidentom Finančnej správy, kto vyhrá výberové konanie na post primára vo vojenskej nemocnici v Ružomberku, ale aj to, ako bude vyzerať vláda po voľbách v roku 2016.

Súvisiaci článok Glváč po článkoch SME napísal rozhovor so sebou a pretláčal ho cez Kočnera Čítajte 

Šéf OĽaNO Igor Matovič zverejnil zvyšnú časť zo zhruba 900 správ, ktoré si podpredseda parlamentu Martin Glváč zo Smeru vymenil cez aplikáciu Viber s mafiánskym podnikateľom Marianom Kočnerom v období rokov 2014 až 2017.

"Tebe verím úplne, ale občas potrebuješ tiež priložiť polienko, hoc aj spoza oceánu," naznačuje Glváč blízkosť vzťahu s Kočnerom v správe, ktorú mu podľa prepisov poslal v marci 2016.

Skryť Vypnúť reklamu

"Je právo verejnosti poznať, akého zvráteneného poskoka mafie máme na poste podpredsedu parlamentu," vyhlásil Matovič o dôvodoch, prečo zverejňuje prepisy, ktoré má podľa jeho slov v rukách už aj polícia.

Odkiaľ správy získal, Matovič nezverejnil.

Komunikácia okrem iného ukazuje, že Glváč sa s Kočnerom nestretol naposledy v januári 2012, ako tvrdí. Prepisy hovoria minimálne o troch či štyroch stretnutiach, ktoré si dvojica v danom období dohadovala.

Jedno sa údajne odohralo v máji 2016 v kancelárii vtedajšieho šéfa Finančnej správy Františka Imreczeho. Konalo sa v nedeľu večer a hneď na druhý deň daniari oznámili, že novým viceprezidentom Finančnej správy sa stane Dušan Pátek.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Pátek predtým ako šéf daňového úradu v Bratislave odobril odpočty daní pre Bašternáka (odsúdeného podnikateľa Ladislava Bašternáka, pozn. red.). Mal to teda za odmenu," vyhlásil Matovič.

Skryť Vypnúť reklamu

Imrecze takéto stretnutie popiera a tvrdí, že sa s Kočnerom nikdy nestretol a vôbec ho nepozná.

"Stretnutie, ktoré pán Matovič spomínal, sa nikdy neuskutočnilo. Takisto so mnou Martin Glváč nikdy neriešil post viceprezidenta Finančnej správy," reagoval Imrecze pre SME. Podotkol, že po politickej línii patril tento post aj tak koaličnej SNS.

Kto konkrétne zo SNS prišiel s návrhom, aby sa viceprezidentom stal práve Pátek, Imrecze povedať nechcel.

Stretnutie poprel aj Pátek, ktorý už vo Finančnej správe nepôsobí.

"Je to absolútny nezmysel. Rovnako ako aj ďalšie zverejnené informácie z údajnej komunikácie, ktoré sa absolútne nezakladajú na pravde," komentoval Pátek.

O Bašternákovi sa v prepise komunikácie z Viberu píše aj inokedy. Keď sa Kočner pýta, prečo podnikateľa začali stíhať.

Skryť Vypnúť reklamu

"Vidím, že sa budem musieť s gambinom (Kočner tak zvykol označovať Daniela Lipšica, pozn. red.) poponáhľať, lebo to Lacko neustojí..." píše Kočner v apríli 2016 s tým, že NAKA začala trestné stíhanie.

Glváč ho odporúča na "N", čo by mohol byť šéf SBS Bonul Norbert Bödör, ktorý je v rodinnom vzťahu s bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom.

Stretnutie bez kamier

Prepisy ukazujú aj na ďalšie stretnutia dvojice, o ktorých sa dosiaľ nevedelo.

Začiatkom júna 2016 si Kočner dohadoval stretnutie s Glváčom. „Stavíš sa u mňa?“ pýta sa v sobotu 4. júna o 21.56 h. „Kamery vypnem :-) :-) :-),“ dodáva.

O dva dni, v pondelok 6. júna, píše Kočner Glváčovi, či je ešte v Prahe. Navrhuje mu odvoz domov. „Ide mi o 20.00 z Prahy do Ba prázdny jet, tak keby si chcel zviesť, je Ti k dispozícii. Šoféra pošli samého.“ Glváč reaguje, že je s „predsedom“ a idú tiež lietadlom.

Skryť Vypnúť reklamu

Glváč zrejme asistoval Kočnerovi aj v kauze, v ktorej je Kočner teraz obvinený. Cez Viber spolu v júli 2016 diskutovali o okolnostiach problematického zápisu na katastri v Pezinku v prospech Kočnerových protivníkov Simone Mojžišovej a Pavlovi Jánošíkovi.

Išlo o kauzu Gatex, v ktorej sa Kočner sporil s bývalými obchodnými partnermi o pozemky v rekreačnej oblasti Kučišdorfská dolina. „Všetko som preposlal. Kedy chcete stretko? Kto príde?, pýta sa Glváč Kočnera 14. júla o 19.35 h.

Súvisiaci článok Glváčovci kupovali od bašternákovcov Čítajte 

V júli 2016 sa spolu dohadujú aj na stretnutí počas augustového výletu na jachtách v Chorvátsku. „My sme na Mljete a ideme na Korculu dnes. To sa asi budeme míňať,“ píše Glváč Kočnerovi 16. augusta o 10.06. V správach spresňuje, že má loď typu Ferretti 76.

Kočner mal dosadiť zástupcu šéfa SIS

Zverejnené prepisy ukazujú aj slovnú potýčku medzi Glváčom a Kočnerom za to, že Glváč sa pred podnikateľom Fedorom Flašíkom preriekol a prezradil, že zástupcu riaditeľa Slovenskej informačnej služby navrhoval Kočner.

Skryť Vypnúť reklamu

"Dnes to trepol Fedor," píše Kočner poslancovi Smeru.

"A tebe už naozaj j...?" reagoval Glváč, ktorý prerieknutie popieral.

SIS reagovala stanoviskom, v ktorom upozornila, že v rámci nej "nenastali žiadne personálne zmeny, ktoré by zodpovedali obsahu predmetnej údajnej komunikácie dotknutých osôb".

"Personálne obsadenie pozícií námestníkov riaditeľa SIS sa v dotknutom čase a ani následne totiž nemenilo. V tejto časti tak obsah uvedenej komunikácie ani objektívne nemôže zodpovedať skutočnosti," odkázal hovorca SIS Branislav Zvara.

Z komunikácie vyplýva, že Kočner s Glváčom mali okrem spriaznenej novinárky Martiny Ruttkayovej v týždenníku Plus 7 dní dosah aj na spravodajskú televíziu TA3.

Skryť Vypnúť reklamu

Koncom marca 2016 napísal Kočner Glváčovi, že sa nevie spojiť s "Gúčikom". Pravdepodobne naráža na Michala Gučíka, ktorý bol v minulosti šéfom TA3. V správach sa spomína aj adresa na Margarétovej ulici, kde má Gučík dom.

"Tlačovka bude budúci utorok 10.30 v Crown plaza," oznamuje ďalej Kočner 30. marca.

Glváč mu píše, že "Mišo" tam už nie je a tlačovku treba zariadiť inak.

Kočner reaguje podráždene a hovorí, že s Mišom chcel doladiť len podrobnosti, lebo ešte predtým to dohodol s "Ivanom". To by mohol byť majiteľ TA3 Ivan Kmotrík.

Keď sa Glváč pýta, k čomu chce Kočner robiť tlačovku, ten odpovedá "Sme veľká rodina" so smajlíkom. Po chvíli dodá "Boris skončil".

Skryť Vypnúť reklamu

TA3 naozaj odvysielala Kočnerovu tlačovku naživo v utorok 5. apríla, niekoľko dní potom, ako si písali Kočner s Glváčom. Kočner na tlačovke rečnil takmer trištvrte hodiny, naznačil, že líder strany Sme rodina Boris Kollár môže byť zapletený do vraždy a obvinil ho, že kopal do budúcej matky svojho dieťaťa.

Spravodajská televízia sa spomína aj na inom mieste, keď Kočner vybavuje, aby televízia TA3 odvysielala priamy prenos jeho tlačovej besedy o Danielovi Lipšicovi. „Prosím stretko. Čím skôr. Téma DL,“ nalieha Kočner 5. októbra o 14.58 h.

Minister zháňal maskáče

Glváč mal podľa komunikácie s Kočnerom kamarátsky vzťah. Blahoželal mu napríklad k meninám a viackrát si dohadovali stretnutie.

Niekedy, keď Glváč dlhšie neodpisoval, pýtal sa Kočner, čo sa deje. "Schôdzuješ?" pýtal sa Glváča, ktorý ako podpredseda parlamentu vedie aj schôdze. Po niekoľkých hodinách bez odpovede dodal? "Alebo piješ?". Glváč mu na druhý deň vysvetľoval, že viedol schôdzu a mal pokazený telefón.

Skryť Vypnúť reklamu

V jednej časti si Kočner pýta od Glváča životopis Lebockého. Z konverzácie nie je jasné prečo, no môže ísť o bývalého poslanca Smeru a šéfa poľovníkov Tibora Lebockého.

V správach sa dvojica venuje aj tomu, že Glváč ako vtedajší minister obrany zháňal Kočnerovi maskáče. Podnikateľ mal záujem o staršie, aké sa nosili za socializmu.

"Topánky budú nové, ostatné z múzea, bude to treba vrátiť. Neva?" pýtal sa minister Kočnera.

Cez svoje kontakty mu mal zabezpečiť aj výsledok výberového konania na post primára vo vojenskej nemocnici v Ružomberku.

Kočner sa prihováral za to, aby sa na toto miesto dostal bratranec bývalého námestníka generálnej prokuratúry Ladislava Tichého.

Posledná správa cez Viber je z 10. novembra 2016. Sú to tri smajlíky od Kočnera. Zrejme následne prešli na komunikáciu cez zašifrovanú aplikáciu Threema.

Skryť Vypnúť reklamu

Až 24. júla 2017 totiž Glváč píše Kočnerovi opäť cez Viber.

"Utopil som telefón a na novom nemám threemu starú, takže môžem len takto. Idem v stredu do BA.“

V časopise Plus 7 dní vyšiel dva dni pred tým článok o tom, ako si Glváč a Andrej Hrnčiar z Mosta-Hídu zaobstarali plážové apartmány pri sebe neďaleko Zadaru. Článok mal titulok On griluje, ja chodím na trh.

"Som myslel, že Ti ho Hrnčiar ugriloval :-),“ reaguje na Glváčovu správu o utopenom mobile Kočner. Dodáva, že on si vždy na dovolenku nosí záložný mobil. „Dvojičku – presnú kópiu.“

Glváč mu odpovedá s uznaním: "Ty si bol vždy predvídavý.“

Glváč podal trestné oznámenie

Prvú časť komunikácie Glváča s Kočnerom zverejnil Matovič ešte v utorok. Dvojica si v nej písala o tom, ako má Kočner vybaviť "riadený rozhovor" v Plus 7 dní s Glváčom, v ktorom by si politik vylepšil obraz v očiach verejnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Podpredsedu parlamentu vtedy rozčúlili články denníka SME o tom, že si kúpil byt od firmy, ktorá bola v sfére vplyvu podnikateľa Ladislava Bašternáka.

"Mám rozhovor napísaný. Mohol by som to vo štvrtok niekde nechať?" pýtal sa Glváč Kočnera.

V reakcii na Matovičovu výzvu, aby odstúpil z postu podpredsedu parlamentu, Glváč komunikáciu s Kočnerom nepoprel. Snaží sa ju skôr zľahčovať a tvrdí, že v nej nie je nič, čo by ho diskreditovalo.

V stredu zároveň oznámil, že na Matoviča podáva trestné oznámenie.

"Igor Matovič by mal okamžite zverejniť svoj zdroj informácie, lebo ak ide o únik z vyšetrovacieho spisu, tak sa dopúšťa trestného činu marenia spravodlivosti," vyhlásil Glváč.

V najnovšom vyhlásení, ktoré zverejnil na facebooku, zopakoval, že sa s Kočnerom nestretol od roku 2012.

Skryť Vypnúť reklamu

"Zverejnená údajná komunikácia a hodnotiace úsudky Igora Matoviča nesedia s realitou," napísal.

Bugár už hovorí o toxickej komunikácii

V Smere na druhú časť zverejnenej komunikácie nereagovali. Na otázky SME neodpovedali ani z centrály Smeru, ani z Úradu vlády.

Ešte v utorok podpredsedovia Smeru Juraj Blanár a Richard Raši reagovali tým, že sa najprv musí preukázať pravosť komunikácie. Blanár tiež povedal, že je na Glváčovi, ako sa zachová.

Kým predseda koaličného Mosta-Hídu Béla Bugár po prvej časti komunikácie povedal, že je na rozhodnutí Smeru, či Glváč zostane vo funkcii podpredsedu, po zverejnení druhej časti už pripustil, že komunikácia je toxická.

"Jej pravosť však musí potvrdiť polícia. A ak to potvrdí, som presvedčený, že sa neudrží na poste podpredsedu Národnej rady," povedal.

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 2. Hygge ako životný štýl
 3. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 4. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 5. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 6. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 7. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 8. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 9. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 10. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 1. Garmin predstavuje Lily, svoje najmenšie inteligentné hodinky
 2. Babylon Berlín: Najdrahší nemecký seriál
 3. Potravinové intolerancie bude KRAJ riešiť aj tento rok
 4. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 5. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 6. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 7. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 8. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 9. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 10. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 338
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 18 855
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 18 381
 4. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí 12 460
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 182
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 844
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 7 476
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 326
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 138
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 002
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Igor Matovič

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vláda Igora Matoviča, Marian Kočner, Martin Glváč
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Igor Matovič.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 241-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 361 obetí. Na Slovensku sa skončilo celoplošné testovanie, platia nové opatrenia.

12 h

Bratislava a Kežmarok sú nakoniec zelené.

18m
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ďalší testovací „úspech“

Peter Tkačenko

Matovič potrebuje ostatných rovnako ako oni jeho.

1 h

Neprehliadnite tiež

Celkovo pretestovali takmer tri milióny ľudí.

6m

Bratislava a Kežmarok sú nakoniec zelené.

17m
Splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková.

Ľudia si podľa Bučkovej musia byť vedomí nebezpečenstiev nekontrolovanej nenávisti.

35m

Posledná parlamentom schválená stratégia bola z roku 2005.

42m