SME
Streda, 1. apríl, 2020 | Meniny má Hugo

Matovič zverejnil celú údajnú komunikáciu Glváča s Kočnerom

Komunikácia mala prebehnúť v období rokov 2014 až 2017.

BRATISLAVA. Dohadovali sa, kto bude viceprezidentom Finančnej správy, kto vyhrá výberové konanie na post primára vo vojenskej nemocnici v Ružomberku, ale aj to, ako bude vyzerať vláda po voľbách v roku 2016.

Súvisiaci článok Glváč po článkoch SME napísal rozhovor so sebou a pretláčal ho cez Kočnera Čítajte 

Šéf OĽaNO Igor Matovič zverejnil zvyšnú časť zo zhruba 900 správ, ktoré si podpredseda parlamentu Martin Glváč zo Smeru vymenil cez aplikáciu Viber s mafiánskym podnikateľom Marianom Kočnerom v období rokov 2014 až 2017.

"Tebe verím úplne, ale občas potrebuješ tiež priložiť polienko, hoc aj spoza oceánu," naznačuje Glváč blízkosť vzťahu s Kočnerom v správe, ktorú mu podľa prepisov poslal v marci 2016.

"Je právo verejnosti poznať, akého zvráteneného poskoka mafie máme na poste podpredsedu parlamentu," vyhlásil Matovič o dôvodoch, prečo zverejňuje prepisy, ktoré má podľa jeho slov v rukách už aj polícia.

Odkiaľ správy získal, Matovič nezverejnil.

Komunikácia okrem iného ukazuje, že Glváč sa s Kočnerom nestretol naposledy v januári 2012, ako tvrdí. Prepisy hovoria minimálne o troch či štyroch stretnutiach, ktoré si dvojica v danom období dohadovala.

Jedno sa údajne odohralo v máji 2016 v kancelárii vtedajšieho šéfa Finančnej správy Františka Imreczeho. Konalo sa v nedeľu večer a hneď na druhý deň daniari oznámili, že novým viceprezidentom Finančnej správy sa stane Dušan Pátek.

Článok pokračuje pod video reklamou

"Pátek predtým ako šéf daňového úradu v Bratislave odobril odpočty daní pre Bašternáka (odsúdeného podnikateľa Ladislava Bašternáka, pozn. red.). Mal to teda za odmenu," vyhlásil Matovič.

Imrecze takéto stretnutie popiera a tvrdí, že sa s Kočnerom nikdy nestretol a vôbec ho nepozná.

"Stretnutie, ktoré pán Matovič spomínal, sa nikdy neuskutočnilo. Takisto so mnou Martin Glváč nikdy neriešil post viceprezidenta Finančnej správy," reagoval Imrecze pre SME. Podotkol, že po politickej línii patril tento post aj tak koaličnej SNS.

Kto konkrétne zo SNS prišiel s návrhom, aby sa viceprezidentom stal práve Pátek, Imrecze povedať nechcel.

Stretnutie poprel aj Pátek, ktorý už vo Finančnej správe nepôsobí.

"Je to absolútny nezmysel. Rovnako ako aj ďalšie zverejnené informácie z údajnej komunikácie, ktoré sa absolútne nezakladajú na pravde," komentoval Pátek.

O Bašternákovi sa v prepise komunikácie z Viberu píše aj inokedy. Keď sa Kočner pýta, prečo podnikateľa začali stíhať.

"Vidím, že sa budem musieť s gambinom (Kočner tak zvykol označovať Daniela Lipšica, pozn. red.) poponáhľať, lebo to Lacko neustojí..." píše Kočner v apríli 2016 s tým, že NAKA začala trestné stíhanie.

Glváč ho odporúča na "N", čo by mohol byť šéf SBS Bonul Norbert Bödör, ktorý je v rodinnom vzťahu s bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom.

Stretnutie bez kamier

Prepisy ukazujú aj na ďalšie stretnutia dvojice, o ktorých sa dosiaľ nevedelo.

Začiatkom júna 2016 si Kočner dohadoval stretnutie s Glváčom. „Stavíš sa u mňa?“ pýta sa v sobotu 4. júna o 21.56 h. „Kamery vypnem :-) :-) :-),“ dodáva.

O dva dni, v pondelok 6. júna, píše Kočner Glváčovi, či je ešte v Prahe. Navrhuje mu odvoz domov. „Ide mi o 20.00 z Prahy do Ba prázdny jet, tak keby si chcel zviesť, je Ti k dispozícii. Šoféra pošli samého.“ Glváč reaguje, že je s „predsedom“ a idú tiež lietadlom.

Glváč zrejme asistoval Kočnerovi aj v kauze, v ktorej je Kočner teraz obvinený. Cez Viber spolu v júli 2016 diskutovali o okolnostiach problematického zápisu na katastri v Pezinku v prospech Kočnerových protivníkov Simone Mojžišovej a Pavlovi Jánošíkovi.

Išlo o kauzu Gatex, v ktorej sa Kočner sporil s bývalými obchodnými partnermi o pozemky v rekreačnej oblasti Kučišdorfská dolina. „Všetko som preposlal. Kedy chcete stretko? Kto príde?, pýta sa Glváč Kočnera 14. júla o 19.35 h.

Súvisiaci článok Glváčovci kupovali od bašternákovcov Čítajte 

V júli 2016 sa spolu dohadujú aj na stretnutí počas augustového výletu na jachtách v Chorvátsku. „My sme na Mljete a ideme na Korculu dnes. To sa asi budeme míňať,“ píše Glváč Kočnerovi 16. augusta o 10.06. V správach spresňuje, že má loď typu Ferretti 76.

Kočner mal dosadiť zástupcu šéfa SIS

Zverejnené prepisy ukazujú aj slovnú potýčku medzi Glváčom a Kočnerom za to, že Glváč sa pred podnikateľom Fedorom Flašíkom preriekol a prezradil, že zástupcu riaditeľa Slovenskej informačnej služby navrhoval Kočner.

"Dnes to trepol Fedor," píše Kočner poslancovi Smeru.

"A tebe už naozaj j...?" reagoval Glváč, ktorý prerieknutie popieral.

SIS reagovala stanoviskom, v ktorom upozornila, že v rámci nej "nenastali žiadne personálne zmeny, ktoré by zodpovedali obsahu predmetnej údajnej komunikácie dotknutých osôb".

"Personálne obsadenie pozícií námestníkov riaditeľa SIS sa v dotknutom čase a ani následne totiž nemenilo. V tejto časti tak obsah uvedenej komunikácie ani objektívne nemôže zodpovedať skutočnosti," odkázal hovorca SIS Branislav Zvara.

Z komunikácie vyplýva, že Kočner s Glváčom mali okrem spriaznenej novinárky Martiny Ruttkayovej v týždenníku Plus 7 dní dosah aj na spravodajskú televíziu TA3.

Koncom marca 2016 napísal Kočner Glváčovi, že sa nevie spojiť s "Gúčikom". Pravdepodobne naráža na Michala Gučíka, ktorý bol v minulosti šéfom TA3. V správach sa spomína aj adresa na Margarétovej ulici, kde má Gučík dom.

"Tlačovka bude budúci utorok 10.30 v Crown plaza," oznamuje ďalej Kočner 30. marca.

Glváč mu píše, že "Mišo" tam už nie je a tlačovku treba zariadiť inak.

Kočner reaguje podráždene a hovorí, že s Mišom chcel doladiť len podrobnosti, lebo ešte predtým to dohodol s "Ivanom". To by mohol byť majiteľ TA3 Ivan Kmotrík.

Keď sa Glváč pýta, k čomu chce Kočner robiť tlačovku, ten odpovedá "Sme veľká rodina" so smajlíkom. Po chvíli dodá "Boris skončil".

TA3 naozaj odvysielala Kočnerovu tlačovku naživo v utorok 5. apríla, niekoľko dní potom, ako si písali Kočner s Glváčom. Kočner na tlačovke rečnil takmer trištvrte hodiny, naznačil, že líder strany Sme rodina Boris Kollár môže byť zapletený do vraždy a obvinil ho, že kopal do budúcej matky svojho dieťaťa.

Spravodajská televízia sa spomína aj na inom mieste, keď Kočner vybavuje, aby televízia TA3 odvysielala priamy prenos jeho tlačovej besedy o Danielovi Lipšicovi. „Prosím stretko. Čím skôr. Téma DL,“ nalieha Kočner 5. októbra o 14.58 h.

Minister zháňal maskáče

Glváč mal podľa komunikácie s Kočnerom kamarátsky vzťah. Blahoželal mu napríklad k meninám a viackrát si dohadovali stretnutie.

Niekedy, keď Glváč dlhšie neodpisoval, pýtal sa Kočner, čo sa deje. "Schôdzuješ?" pýtal sa Glváča, ktorý ako podpredseda parlamentu vedie aj schôdze. Po niekoľkých hodinách bez odpovede dodal? "Alebo piješ?". Glváč mu na druhý deň vysvetľoval, že viedol schôdzu a mal pokazený telefón.

V jednej časti si Kočner pýta od Glváča životopis Lebockého. Z konverzácie nie je jasné prečo, no môže ísť o bývalého poslanca Smeru a šéfa poľovníkov Tibora Lebockého.

V správach sa dvojica venuje aj tomu, že Glváč ako vtedajší minister obrany zháňal Kočnerovi maskáče. Podnikateľ mal záujem o staršie, aké sa nosili za socializmu.

"Topánky budú nové, ostatné z múzea, bude to treba vrátiť. Neva?" pýtal sa minister Kočnera.

Cez svoje kontakty mu mal zabezpečiť aj výsledok výberového konania na post primára vo vojenskej nemocnici v Ružomberku.

Kočner sa prihováral za to, aby sa na toto miesto dostal bratranec bývalého námestníka generálnej prokuratúry Ladislava Tichého.

Posledná správa cez Viber je z 10. novembra 2016. Sú to tri smajlíky od Kočnera. Zrejme následne prešli na komunikáciu cez zašifrovanú aplikáciu Threema.

Až 24. júla 2017 totiž Glváč píše Kočnerovi opäť cez Viber.

"Utopil som telefón a na novom nemám threemu starú, takže môžem len takto. Idem v stredu do BA.“

V časopise Plus 7 dní vyšiel dva dni pred tým článok o tom, ako si Glváč a Andrej Hrnčiar z Mosta-Hídu zaobstarali plážové apartmány pri sebe neďaleko Zadaru. Článok mal titulok On griluje, ja chodím na trh.

"Som myslel, že Ti ho Hrnčiar ugriloval :-),“ reaguje na Glváčovu správu o utopenom mobile Kočner. Dodáva, že on si vždy na dovolenku nosí záložný mobil. „Dvojičku – presnú kópiu.“

Glváč mu odpovedá s uznaním: "Ty si bol vždy predvídavý.“

Glváč podal trestné oznámenie

Prvú časť komunikácie Glváča s Kočnerom zverejnil Matovič ešte v utorok. Dvojica si v nej písala o tom, ako má Kočner vybaviť "riadený rozhovor" v Plus 7 dní s Glváčom, v ktorom by si politik vylepšil obraz v očiach verejnosti.

Podpredsedu parlamentu vtedy rozčúlili články denníka SME o tom, že si kúpil byt od firmy, ktorá bola v sfére vplyvu podnikateľa Ladislava Bašternáka.

"Mám rozhovor napísaný. Mohol by som to vo štvrtok niekde nechať?" pýtal sa Glváč Kočnera.

V reakcii na Matovičovu výzvu, aby odstúpil z postu podpredsedu parlamentu, Glváč komunikáciu s Kočnerom nepoprel. Snaží sa ju skôr zľahčovať a tvrdí, že v nej nie je nič, čo by ho diskreditovalo.

V stredu zároveň oznámil, že na Matoviča podáva trestné oznámenie.

"Igor Matovič by mal okamžite zverejniť svoj zdroj informácie, lebo ak ide o únik z vyšetrovacieho spisu, tak sa dopúšťa trestného činu marenia spravodlivosti," vyhlásil Glváč.

V najnovšom vyhlásení, ktoré zverejnil na facebooku, zopakoval, že sa s Kočnerom nestretol od roku 2012.

"Zverejnená údajná komunikácia a hodnotiace úsudky Igora Matoviča nesedia s realitou," napísal.

Bugár už hovorí o toxickej komunikácii

V Smere na druhú časť zverejnenej komunikácie nereagovali. Na otázky SME neodpovedali ani z centrály Smeru, ani z Úradu vlády.

Ešte v utorok podpredsedovia Smeru Juraj Blanár a Richard Raši reagovali tým, že sa najprv musí preukázať pravosť komunikácie. Blanár tiež povedal, že je na Glváčovi, ako sa zachová.

Kým predseda koaličného Mosta-Hídu Béla Bugár po prvej časti komunikácie povedal, že je na rozhodnutí Smeru, či Glváč zostane vo funkcii podpredsedu, po zverejnení druhej časti už pripustil, že komunikácia je toxická.

"Jej pravosť však musí potvrdiť polícia. A ak to potvrdí, som presvedčený, že sa neudrží na poste podpredsedu Národnej rady," povedal.

Načítavám video...

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy
 2. Garancia účtov zadarmo a milión eur na boj s koronavírusom
 3. Vláda biznismenov: Ako podnikali Matovič, Kollár a ďalší?
 4. Daj ľuďom voľnú ruku a prinesie to želané ovocie
 5. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami
 6. Bude dobre!
 7. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok
 8. "Škoda riskovať!"
 9. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť?
 10. Fixné výnosy do 8 % p.a. v závetrí mimo otriasajúcej sa burzy
 1. Garancia účtov zadarmo a milión eur na boj s koronavírusom
 2. Vláda biznismenov: Ako podnikali Matovič, Kollár a ďalší?
 3. Daj ľuďom voľnú ruku a prinesie to želané ovocie
 4. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy
 5. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami
 6. Bude dobre!
 7. V pôrodnici v Šaci sa rodí stále viac detí
 8. Chic, fully-equipped offices in prime Bratislava locations
 9. Aj u vás doma môžete dýchať 3x čistejší a zdravší vzduch
 10. Pravda o kamerách do auta - reportáž serveru Volant.TV
 1. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy 32 543
 2. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť? 20 527
 3. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok 14 742
 4. Pivný duel: Aké pivo pijú muži a aké viac chutí ženám? 11 106
 5. Madeira je rajom pre milovníkov prírody 10 892
 6. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami 10 697
 7. Vláda biznismenov: Ako podnikali Matovič, Kollár a ďalší? 10 280
 8. Aké novinky pripravili kúpeľné domy na Slovensku? 9 622
 9. Sú pridrahé alebo majú krátky dojazd. Jeden elektromobil vyniká 9 137
 10. Mobil a voda nestačia. Čo by vám na horách nemalo chýbať? 8 991

Téma: Igor Matovič

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém:
Marian Kočner, Martin Glváč, Vláda Igora Matoviča

Hlavné správy zo Sme.sk

Matovič s koaličnými partnermi na tlačovke.
ilustračná fotografia.
Píše Zuzana Krištúfková

Ako zvládame pandémiu (píše epidemiologička)

Situácia z pohľadu odborníkov, ktorí každodenne rozhodujú o opatreniach.

Ilustračná fotografia.
Andrej Kuruc