POPRAD. Odstrániť údajnú dlhodobú diskrimináciu katolíckeho školstva požaduje 210 účastníkov Celoslovenského stretnutia riaditeľov katolíckych škôl a školských zariadení, ktoré sa konalo v Poprade v dňoch 22. a 23. októbra. Žiadosť adresovali všetkým kompetentným predstaviteľom Slovenska.
Riaditelia sa takýmto spôsobom pripájajú k vyhláseniu najvyšších predstaviteľov kresťanských cirkví a židovských obcí k situácii cirkevného školstva zo 4. februára 2019. Vyhlásenie vyjadruje obavu o cirkevné školstvo na Slovensku, ktoré sa podľa nich verejná správa snaží umelým spôsobom postupne likvidovať.
Hovoria o diskriminácii
Riaditelia katolíckych škôl a školských zariadení žiadajú, aby jeden zriaďovateľ nerozhodoval o druhom zriaďovateľovi.

„To znamená, aby pri zriaďovaní škôl katolícky zriaďovateľ nebol závislý od súhlasu samospráv mesta, obce a VÚC zriadiť katolícku školu alebo školské zariadenie,“ uviedli.
Požadujú tiež zrušiť podľa nich diskriminačnú kompetenciu samospráv a okresných úradov ako zriaďovateľov škôl rozhodovať o počte žiakov iných zriaďovateľov.
„Ide o určenie najvyššieho počtu žiakov prvého ročníka stredných škôl a osemročných gymnázií,“ konkretizujú.
Požadujú zrovnoprávniť financovanie
Ďalšou požiadavkou zo strany riaditeľov je zrovnoprávniť financovanie materských škôl, základných umeleckých škôl a školských zariadení, ktoré sa financujú z podielových daní všetkých občanov Slovenska.
„To znamená, aby žiak katolíckej školy dostal rovnaký príspevok tak ako žiak verejnej školy, a nie iba 88 percent, ako je to v súčasnosti,“ pripomínajú.
Riaditelia cirkevných škôl sú presvedčení o tom, že tieto zákonné normy obmedzujú právo rodičov na výchovu detí v súlade s ich vierovyznaním.
„Majú negatívny vplyv na kvalitu a vytráca sa zdravá konkurencia škôl, z ktorých by si mohli rodičia slobodne vybrať pre svoje deti tú najvhodnejšiu,“ uvádza sa vo vyhlásení, pod ktoré sa podpísalo 210 účastníkov Celoslovenského stretnutia riaditeľov katolíckych škôl a školských zariadení.