SME
Piatok, 3. apríl, 2020 | Meniny má Richard

Haló, vrah volá vraha. Pred súdom sa čítala Threema (minúta po minúte)

Súd v kauze zmenky pripustil prepisy.

Načítavám video...
Článok pokračuje pod video reklamou

Dianie na súde sme sledovali minútu po minúte:

17:04 Pondelkové pojednávanie sa skončilo, ďakujeme za sledovanie. Súd bude pokračovať o týždeň v pondelok a my budeme opäť pri tom.

16:59 “Obsah a forma zobrazujú momentálny svet obžalovaného Kočnera. Ide o organizovanú skupinu osôb, ktorá sa spolupodieľala na rozsiahlej trestnej činnosti, a to nielen v kauze zmeniek,“ povedala o Threeme právna zástupkyňa Markízy Lucia Tandlich.

16:54 Pojednávanie sa blíži ku koncu, v čítaní Threemy sa bude pokračovať aj na ďalšom pojednávaní. Na budúci pondelok príde vypovedať Kočnerova dcéra Karolína.

16:50 Kočner pripomenul, že sám Šanta na prepis reagoval, že si ho špeciálny prokurátor Kováčik v súvislosti s kauzou nepredvolal.

“Tak potom čo z prepisov je pravda, ak vy sám hovoríte, že toto nie?” uzavrel Kočner.

Načítavám video...

16:44 Kočner sa priebežne usmieva, pri čítaní niektorých pasáži pritakáva a priebežne si robí poznámky a radí sa s obhajcom.

“Dlhá, neoverená a nezákonne získaná fantazmagorická komunikácia,” komentuje Kočner komunikáciu. Ide vôbec o jeho prvú reakciu na prepisy z aplikácie Threema z jeho iPhonu.

“Nič o falšovaní ani antedatovaní zmeniek sme sa nedozvedeli. Nič takéto tam nikde neodznelo,” tvrdí Kočner.

16:35 Aj ďalej čítané správy potvrdzujú, že Kočner s Jankovskou podrobne riešil (civilné) súdne konanie o vyplatení jednej zo štyroch údajných zmeniek za 8,3 milióna eur, ktoré na Okresnom súde Bratislava V. rozhodovala Zuzana Maruniaková.

16:21 Po krátkej hygienickej prestávke prokurátor Šanta pokračuje v čítaní prepisov správ medzi Jankovskou a Kočnerom.

Ak sa dnes stihne, budú sa ešte čítať správy medzi Kočnerom a jeho obchodnou partnerkou Janou Šlachtovou, ktoré tu budú zverejnené vôbec prvýkrát.

Načítavám video...

15:55 Prečítané správy medzi Jankovskou a Kočnerom zmieňujú aj podozrenie z korupcie, spomínajú sa tam odmeny a ich delenie.

“Nech Zuza robí čo má, lebo skončí na Kuciaka,” píše Kočner Jankovskej podľa prepisu, ktorý práve prečítal prokurátor Šanta.

15:46 Keď prokurátor číta v prepisoch niektoré vulgarizmy alebo antisemitské poznámky, Kočner sa miestami smeje.

15:32 Threema sa dokopy číta už takmer dve a pol hodiny. Prokurátor Šanta prečítal aj tú časť Kočnerovej Threemy, kde Jankovská píše, že ona urobila z Maruniakovej sudkyňu a je načase, aby to Maruniaková splatila - rozhodnutím o zmenkách, kde 8,3 milióna eur prisúdi Kočnerovi.

“Z platu 2 500 eur sa nedá vyžiť s dvomi dospelými deťmi,” píše tiež Jankovská Kočnerovi.

15:27 Správy medzi Kočnerom a Jankovskou ukazujú, že Kočner ovplyvňoval civilné konanie o zmenkách.

“Myslíš, že by sa jej rozhodovalo lepšie, keby som tie zmenky previedol na niekoho iného?” Pýta sa Kočner. “Čo si ty nejaký masový vrah, nech idú aj médiá do p..e,” odpovedá Jankovská.

“Nie som masový vrah, ale nemám k tomu ďaleko,” odpovedá Kočner. Aj tieto správy už boli zverejnené, v súdnom konaní sú čítané verejne vôbec prvýkrát.

15:13 Kočner naliehal na Jankovskú, aby čo najskôr vybavila termín pojednávania u sudkyne Zuzany Maruniakovej, ktorá rozhodovala o kauze zmenky.

Súvisiaci článok Peniaze, za ktoré si Jankovská kúpila byt, mohli pochádzať od Kočnera Čítajte 

Ide o prepisy, ktoré boli už zverejnené. “Ja potrebujem päť miliónov, môžem si podať loto,” píše Jankovská Kočnerovi.

Píše mu aj o byte v rezidencii Hradný vrch, kde nakoniec aj byt kúpili jej synovia, ona má na neho vecné bremeno. V Threeme však Jankovská napísala, že naň nemá peniaze.

“Platím si malý tím, ktorý ma stojí 10 litrov mesačne. Som ochotný do toho dať polmega a do roka všetkých poj...me,” píše Kočner o komande, ktoré pre neho sledovalo novinárov. Zatiaľ boli prečítané iba správy, ktoré už zverejnil Denník N.

14:55 Ide sa čítať ďalšia komunikácia z mája 2018 medzi Kočnerom a používateľom “Jakub”, čo je syn Moniky Jankovskej. Túto komunikáciu tiež zverejnil Denník N.

14:50 Ide sa čítať komunikácia medzi Kočnerom a novinárkou Martinou Ruttkayovou - ide o správy zo 4. januára 2018.

Vychádzam vám v ústrety vo všetkom.

Píše novinárka Ruttkayová Kočnerovi

Ruttkayová písala o hoteloch na Donovaloch, pýtala sa preto Kočnera, či tam aj on prevádzkuje hotel. Kočner je podráždený, že ho chce v článku spomínať. Ruttkayová vysvetľuje, že musí a ako by vyzerala, keby jeho hotel zamlčala.

“Aj tak ma majú všetci za vašu štetku, nemôžem zamlčať, že tam vy niečo máte.” Ruttkayová sa v správach ohradzuje voči tomu, akým tónom sa s ňou Kočner ďalej rozpráva. “Vychádzam vám v ústrety vo všetkom, ale fajn, jeb.e na to,” píše Ruttkayová.

14:46 V pojednávaní sa pokračuje, ku Glváčovi to bolo všetko.

Ide sa čítať komunikácia s osobou Marián Sisák. 18. 5. 2018: “Dva roky hral na moju stranu a potom ma odj...l,” píše Kočner o košickom sudcovi Adrianovi Pažúrovi, ktorý rozhodoval jeho kauzu Unipharma - najprv v jeho prospech, potom ju zamietol. Kočner si so Sisákom písal o znaleckých posudkoch na zmenky.

14:29 Idú sa čítať správy medzi Kočnerom a Glváčom. Doteraz boli prečítané len známe správy, ktoré už zverejnil Denník N. Súd vyhlásil prestávku.

14:20 “Neviem si predstaviť znalca, ktorý by poprel podpis osoby, ktorá povie, že niečo podpísala,” píše Kočner.

14:13 “Šanta je predvolaný k Dušanovi,” píše Kočner Šabíkovi.

Šanta do toho vstúpil a vyhlásil smerom k obhajcom: “Žiadne predvolanie nebolo páni, aby ste sa netešili...” Kočner sa smeje. (Dušanom sa v tomto prípade myslí Dušan Kováčik, špeciálny prokurátor - pozn.)

14:10 “Tristotisíc eur cieľová suma, keď nepôjde sedieť. Časť na faktúru, časť keš,” píše Kočner Šabíkovi pravdepodobne o odmene pre advokáta Mareka Paru, ktorý je obhajcom Pavla Ruska.

14:05 Prokurátor ide čítať komunikáciu s neznámym používateľom, ide pravdepodobne o jeho právnika Andreja Šabíka.

“Tento k...t Kuciak to bude omieľať kým sa toho nechytia policajti,” píše Kočner Šabíkovi o kauze Technopol Servis.

So Šabíkom podľa správ riešia rôzne kauzy, okrem zmeniek aj tunelovanie firmy Technopol Servis.

14:02 Teraz sa čítajú správy medzi Kočnerom a Norbertom Bödörom, ktoré už skôr zverejnil Denník N. Správy s Bödörom týkajúce sa zmeniek sa končia správou o sudkyni Nore.

Súvisiaci článok Threema: Jankovská pre Kočnera ovplyvňovala sudkyňu Čítajte 

13:59 “Sme so zmenkami v záverečnej fáze, tak nechcem, aby sa to doje..lo,” píše Kočner o tom, aby používateľ N zdržal vyšetrovanie kauzy Technopol Servis, nech sa posun v prípade nemedializuje skôr než sudkyňa Zuzana Maruniaková prisúdi Kočnerovi 8,3 milióna eur za jednu zo štyroch zmeniek.

Z prečítanej Threemy tiež vyplýva, že Kočner dopredu vedel kedy a ako sudkyňa Maruniaková rozhodne.

13:54 “Poprosím prichystať na Kyselicu pavúka,” píše Kočner používateľovi N, ktorý je pravdepodobne Norbert Bödör.

Poprosím prichystať na Kyselicu pavúka.

Píše Kočner v Threeme

Pavúk je výpis z policajných databáz, kde sú osobné údaje občana a rodinné väzby. Kyselica je bývalý šéf tímu Gorila.

13:53 Kočner sa s používateľom N rozpráva o predaji údajne falošných zmeniek, spomína zmenku na hodnotu 8,3 milióna eur, ktoré chcel Kočner predávať za štyri milióny eur.

13:52 Kočner nespokojne píše používateľovi N, že Dušan Kováčik vymenoval za svojho zástupcu Alexandra Bíra a za šéfa ekonomického odboru Maroša Žilinku, obaja išli proti Kočnerovi.

Súvisiaci článok Lustrovala vás bezdôvodne polícia? Takto sa dá brániť Čítajte 

“Neurobíme tomu Romanovi nejaký úraz?” pýta sa Kočner. Nie je jasné, kto je Roman.

“Keďže sa Slávo správa ako k...t, tak si svoje veci musíme riešiť sám. (...) Som z toho Sláva fakt smutný,” píše Kočner o Jaroslavovi Haščákovi.

13:49 Kočner neverbálne vyjadruje súhlas s prečítanou komunikáciou, keď sa čítala časť, podľa ktorej obvinenie Ruska z objednávky vraždy Sylvie Volzovej zosnovala skupina okolo bývalých príslušníkov SIS Pavla Forischa. “Tak, tak,” šepol Kočner a pritakal hlavou.

13:44 Ide sa čítať komunikácia s niekým, kto má prezývku “N”, pravdepodobne ide o Norberta Bödöra.

Už má Paľo nášho advokáta, takže je pod kontrolou.

Píše Kočner v Threeme

“Už má Paľo nášho advokáta, takže je pod kontrolou,” píše Kočner používateľovi pod prezývkou N.

S používateľom N sa rozprával aj o Jaroslavovi Haščákovi. “Som presvedčený, že chcú len operatívne informácie na vypaľovanie Sláva,” píše Kočner používateľovi N.

Kočner sa používateľa pýta, prečo Ruska na súd prevážali s kukláčmi.

13:29 Súd pokračuje a prokurátor pokračuje v čítaní Threemy.

Teraz sa číta Threema, ktorá sa týka obdobia, v ktorom bol Rusko zadržaný vo väzbe.

12:09 Senát prerušil pojednávanie na obed, čítanie Threemy bude pokračovať o 13:20 hod.

12:06 Šanta číta teraz komunikáciu, ktorá už bola zverejnená Denníkom N.

12:01 Končer cez Threemu žiada Ruska, aby zohnal akékoľvek staré doklady s podpismi, ako sa podpísal na zmenkách. Kočner tak chcel dokázať, že zmenky naozaj podpisoval Rusko.

11:57 Správy zatiaľ ukazujú, ako sa Kočner s Ruskom dohadovali o tom, čo budú vypovedať na súde.

Haló, haló, vrah volá vraha.

Píšu si cez Threemu Rusko s Kočnerom

11:55 “Haló, haló, vrah volá vraha,” píšu si Kočner a Rusko. Ten je obžalovaný z objednávky vraždy svojej obchodnej spoločníčky Sylvie Volzovej, Kočner zasa z objednávky vraždy novinára Kuciaka.

11:53 Zo správ medzi Kočnerom a Ruskom vyplýva, že sa dohadujú o platení nejakých faktúr, zatiaľ nie je jasné, o čo ide.

“Ku..a, nerob hlúposti,” nadáva Kočner Ruskovi v Threeme za to, že sa so svojim obhajcom Parom rozprávajú cez telefón o citlivých veciach.

11:47 Ako prvé začína čítať Šanta prepisy medzi Kočnerom a jeho kumpánom Štefanom Aghom (ide o známe prepisy týkajúce sa slinovín) a s niekým, kto je označený ako Krtko:

Súvisiaci článok Právnik Markízy vysvetľuje, aké väzby má Jankovská na kauzu zmenky Čítajte 

Z komunikácie s Krtkom vyplýva, že sa s ním Kočner rozpráva o kauze zmenky, zosúlaďuju si výpovede.

Krtko je pravdepodobne Rusko, vyplýva z kontextu správ. Denník N už skôr informoval, že Krtko je Ruskova partnerka, cez ktorej telefón komunikoval Rusko.

Vyplýva to aj zo správ. V niektorých správach Ruskova partnerka hovorí Kočnerovi, že Rusko nie je prítomný a vyká mu. Keď z telefónu píše samotný Rusko, tak Kočnerovi tyká.

11:41 Pri najbližšej prestávke zverejníme zvukový záznam čítania prepisov.

11:37 Senát sa krátko poradil. “Súd zaujal jasné stanovisko, aby sa dodala celá komunikácia. Ako senát sme to opakovane riešili. Ani po všetkých vyjadreniach senát názor nezmenil a dôkaz sa vykoná,” povedal predseda senátu Klemanič.

Idú sa čítať prepisy správ z Threemy, prvý začína prokurátor Ján Šanta.

11:33 Stále sa debatuje o námietkach, ktorými sa snaží obhajoba oddialiť čítanie Threemy. K čítaniu samotného obsahu správ zatiaľ nedošlo.​

11:32 Slovo dostal Kočner: “Pán Lipšic hovorí o dohode s Europolom. Mňa by zaujímalo, či ju pán Lipšic videl? Aj pán prokurátor hovorí, že existovala dohoda s Europolom. (...) My sme takú dohodu s Europolom (o spoločnom vyšetrovacom tíme) nevideli, nech ju zabezpečí do spisu,” hovorí Kočner. Tvrdí, že Tóth vypovedal o tom, odkiaľ mal “threemafón”.

“Je to v príkrom rozpore s jeho výpoveďami v kauze Kuciak, žiadame zabezpečiť jeho výpovede z kauzy Kuciak, kde to hovorí úplne inak,” tvrdí Kočner.

“Veď ja to nevidím ako nejaký problém, aby prokurátora doložila dohodu o zriadení vyšetrovacieho tímu. Ak taká dohoda neexistuje, potom taký tím nemohol byť zriadený a ja pochybujem, že takáto dohoda existuje,” komentuje Kočner.

11:27 Obhajca Para dostal priestor na námietky: Namieta, že mobil išiel do Europolu napriek tomu, že nebol vydaný európsky vyšetrovací príkaz. Šanta reagoval, že to nebolo treba, lebo bol s Europolom vytvorený spoločný vyšetrovací tím. Para navrhuje, aby bola zadovážená zápisnica z výsluchu Tótha v prípade vyšetrovania vraždy Kuciaka a jeho partnerky, pretože podľa neho sa tam Tóth vyjadruje o “threemafóne” inak ako v kauze zmeniek.

11:19 Kočner sa k zápisnici vyjadriť nechce, jeho obhajcovia chcú vznášať námietky nezákonnosti, ale vyzerá to tak, že tie pripustí senát až po prečítaní komunikácie.

Prokurátor číta posudok znalca, ktorý vysvetľuje, ako sa policajti dostali k zálohe Threemy v Kočnerovom iPhone.

Súvisiaci článok Po vraždách išiel Kočner do bankových sejfov, Zsuzsovú mal blízko Čítajte 

11:14 Prokurátor číta zápisnicu o vydaní mobilných telefónov: 7. 10. 2018 o 18.15 vydal Tóth auto, v ktorom sa našli dva Kočnerove telefóny.

Šanta číta zápisnicu o obhliadke veci: Kia bola zaparkovaná v skladoch ministerstva vnútra, všetky dvere boli zapečatené.

V aute sa našlo aj 10 kusov akcií, nie je známe akých. Už podľa skôr zverejnených informácií by mohlo ísť o ukradnuté akcie spoločnosti Technopol Servis. V aute sa našli aj viaceré USB kľúče.

11:11 Súd pripustil, že Threema sa ako dôkaz pripúšťa.

“Súd konštatuje, že nezistil nezákonné donútenie pri vydaní veci,” hovorí predseda senátu Klemanič o telefóne s Threemou, ktorú policajtom vydal Tóth.

Súd začne čítať prepisy, ktoré navrhol prokurátor - ale najprv sa bude čítať zápisnica o vydaní mobilného telefónu, zápisnica o obhliadke zaistenej veci.

Načítavám video...

10:50 Predseda senátu rozhodol, že Kočnerova dcéra Karolína bude predvolaná a bude vypovedať o svojej komunikácii so svedkom Tóthom.

10:49 Priestor na vyjadrenie dostala Lucia Tandlich, šéfka právneho oddelenia TV Markíza. Tá pripomína, že Volzová povedala že, ak by zmenky existovali, tak by sa museli objaviť pri predaji.

“Je zjavné, že ak by sa tento dôkaz vykonával akokoľvek, tak by to obžalovaný namietal,” povedala Tandlich.

10:48 "Tento výsluch nie je úplný a zákonný,” reaguje Kočner na prečítanú výpoveď. “Svedkyňa klame. Naposledy ma vraj videla v roku 1998. Dokumenty dokazujú, že to nie je pravda, komunikovali sme spolu do roku 2000, dokonca aj potom. Ďalej pani svedkyňa tvrdí, že obchodný podiel od nej kúpil pán Kováčik, ale nič také sa nestalo,” tvrdí Kočner. Odmieta tiež tvrdenie Volzovej, že Valka pozná a stretla sa s ním.

Kočnerovi sa nepáči Volzovej tvrdenie, že je v zahraničí a preto sa nemôže zúčastniť na hlavnom pojednávaní. „Nevidím absolútne žiadny dôvod, že by sa nemohla zúčastniť hlavného pojednávania. Veď tu bola pred mesiacom. To mi tak pripadá, že je tu veľká obava zo strany obžaloby, že pani Klaus-Volzová ten výsluch nezvládne tak, ako by si obžaloba priala,” tvrdí Kočner.

Prokurátor Šanta sa smeje. “Nesúhlasím s tým, aby pani Klaus Volz nevypovedala pred senátom. Ak má obavu o svoj život, úctivo žiadam, aby pani Silvia Volzová vypovedala cez telemost, čo ju nijak neohrozuje,” dodal Kočner.

10:47 Volzová podľa výpovede povedala, že v účtovníctve neboli žiadne zmenky. “O existencii zmeniek som sa dozvedela z novín,” povedala. Keď jej predložili kópie zmeniek, nevedela sa k nim vyjadriť, lebo ich nikdy nevidela.

Volzová poprela, že by sa na urovnaní kauzy Gamatex podieľal advokát Ernest Valko, čo tvrdia Kočner s Ruskom. Vypovedala tiež, že zmenky sa neriešili ani pri predaji jej podielu v spol. Markíza-Slovakia.

10:33 Klemanič informoval, že súd nemá možnosti, ako predviesť Sylviu Volzovú z cudziny, pretože sa dlhodobo zdržiava v Nemecku.

Súd preto rozhodol, že sa prečíta jej výpoveď z prípravného konania (vyšetrovania). Obhajcovia túto výpoveď namietajú, že je nezákonná.

Prokurátor ide čítať výpoveď Sylvia Klaus Volzovej. ​O Threeme ani správach od Kočnera medzi jeho dcérou a Petrom Tóthom zatiaľ senát nerozhodol.

10:32 Predseda senátu Emil Klemanič: “Ak má niekto za to, že prokurátor mimo pojednávacej miestnosti porušuje Trestný poriadok, tak nech sa obráti na špeciálneho alebo generálneho prokurátora. Ak máte niekto za to, že obhajcovia porušujú Trestný poriadok, tak je na to advokátska komora, nech to rieši. Súd nebude riešiť mediálne výstupy nikoho.”

“Nikto z členov senátu sa necíti pod mediálnym tlakom prokurátora alebo kohokoľvek iného,” tvrdí Klemanič.

“Ak má niekto zo sudcov na Slovensku problém s mediálnym tlakom, tak nech vypne televízor a nečíta noviny,” dodáva Klemanič.

... nikdy som sa o vine alebo nevine nevyjadril až do okamihu záverečnej reči.

Ján Šanta

10:21 Šanta hovorí, že obhajoba “stále opakujete nezmysly, v rozpore s Trestným poriadkom, nikdy som sa o vine alebo nevine nevyjadril až do okamihu záverečnej reči”.

10:04 Predseda senátu Klemanič vyzval obhajcu Paru, aby nahlas prečítal celú svoju námietku zaujatosti, ktorú predtým podal písomne a o ktorej sa radil senát. Para začína čítať.

9:57 Senát sa vrátil. Obhajoba nevníma námietku ako absurdnú, bola založená na judikatúre ESĽP a smernici o posilnení práva na prezumpciu neviny, argumentuje Para. Senát ešte nepovedal ako sa počas prestávky rozhodol o čítaní dôkazov.

9:41 Ruskov obhajca Para predložil námietku proti zloženiu senátu. “Tento senát je zákonný, nevidím v tom ani štipku relevantnosti,” reaguje na námietku prokurátor Šanta. Senát sa ide radiť, bola vyhlásená prestávka. Po porade majú povedať, či vôbec a čo sa bude čítať.

9:40 Právny zástupca TV Markíza Lipšic predložil súdu časť prepisov správ cez aplikáciu Threema, ktoré chcú čítať.

Očakáva sa, že senát by dnes mohol rozhodnúť o tom, či pripustí prepisy správ cez Threemu ako dôkaz.

9:39 Kočner predložil komunikáciu medzi Petrom Tóthom a Kočnerovou dcérou Karolínou. “Vyplýva z nej, že pán Tóth je nebotyčný klamár,” povedal Kočner.

9:37 Kočner rozpráva príbeh o Kováčikovi preto, aby ukázal, že Rusko mal mať peniaze na výplatu zmeniek.

“Ja poznám Jána Kováčika tak isto ako Rusko, stačilo u neho podanie ruky, nebolo treba podpisovať zmluvy,” tvrdí Kočner. “Verím tomu, čo hovorí Rusko, že Ján Kováčik to mal celé vyrovnať,” tvrdí Kočner.

Kováčik to na hlavnom pojednávaní dôrazne odmietol.

9:34 Kočner opakuje príbeh, ktorý prvýkrát spomenula Ruskova exmanželka Viera - že Kováčik spravoval Ruskovi peniaze a mali ústnu dohodu, že Kováčik zmenky vyplatí.

9:33 Kočner pripomenul rozpor vo výpovede niekdajšieho spolumajiteľa TV Markíza Jána Kováčika, ktorý pred vyšetrovateľom spomenul, že Rusko mal záväzky voči Kočnerovi a jeho kumpánovi Štefanovi Aghovi, ale na hlavnom pojednávaní to už nepovedal a tento rozpor poriadne nevysvetlil.

Kočner počas vyjadrení opakovane útočí na médiá.

9:25 Kočner sa chce vyjadriť k dôkazom, ktoré boli doteraz vykonané.

V rokoch 2017 som sa dozvedela, že bola objednaná moja vražda. (...) Od tohto času som prestala chodiť na Slovensko, začala som mať pocit strachu.

Sylvia Volzová

9:12 Rusko poslal žiadosť, aby sa konalo dnes aj na budúci týždeň v jeho neprítomnosti. Senát to odsúhlasil. ​

Sylvia Volzová poslala 18. októbra ospravedlnenie, že dnes nepríde.

“Moja účasť nie je možná. V rokoch 2017 som sa dozvedela, že bola objednaná moja vražda. (...) Od tohto času som prestala chodiť na Slovensko, začala som mať pocit strachu (...),” píše Volzová.

09:10 Mariana Kočnera priviedli do pojednávacej miestnosti, pojednávanie sa začína.

9:09 Na pojednávaní bude prítomný aj Marian Kočner, ktorý ešte nebol do pojednávacej miestnosti eskortovaný. Čaká sa na to.

Pavol Rusko v pojednávacej miestnosti nie je. Znamená to, že počas 10 dní hlavného pojednávania sa ešte nestalo, aby Rusko a Kočner sedeli na lavici obžalovaných spločne.

Ak je prítomný Rusko, nie je prítomný Kočner a ak je prítomný Kočner, nie je prítomný Rusko. Obhajocovia v minulosti povedali, že je vecou aj ich taktiky, kto a kedy prítomný bude. Na neprítomnosť obžalovaného stačí, aby ten dal súhlas na konanie v neprítomnosti.

Ako bude vyzerať pondelok 28. októbra?

 • Hlavné pojednávanie bude pokračovať o 9.00 hod., prítomný by mal byť aj Marian Kočner (na predchádzajúce pojednávanie 16. októbra neprišiel, možno opäť dá súhlas na konanie v neprítomnosti), ktorý je stíhaný vo väzbe, je pravdepodobné, že prítomný bude aj Pavol Rusko,
 • predseda senátu Emil Klemanič nečakane odvolal súhlas s online zvukovým prenosom, dôvody nevysvetlil, online zvukový prenos preto nebudeme vysielať,
 • vypovedať príde Sylvia K. Volzová, bývalá obchodná spoločníčka Ruska v TV Markíza, Rusko je v inom konaní obžalovaný z objednávky jej vraždy, predpokladá sa, že táto výpoveď bude rozsiahla a pravdepodobne sa bude tlmočiť z nemčiny,
 • ak niekto zo svedkov nepríde alebo zvýši čas, budú sa čítať listinné dôkazy,
 • v pondelok by mohol senát rozhodnúť, či pripúšťa ako dôkaz prepisy správ z komunikačnej aplikácie Threema, ak ich pripustí, mohol by určiť termín ich čítania,
 • pojednávacia miestnosť sa nachádza v budove väzobného ústavu, preto sú tu zvýšené bezpečnostné opatrenia, novinári nebudú môcť mať telefóny, pre verejnosť je tu 70 miest, z toho 50 pre novinárov,
 • verejnosť nie je oddelená od súdu sklom, všetci sú teda v jednej miestnosti, miestnosť strážia príslušníci väzenskej stráže, kukláči nie sú prítomní.

Ako vyzeralo pojednávanie doteraz?

 • V pondelok 22. júla (minúta po minúte z 1. dňa, zhrnutie z 1. dňa) vypovedal obžalovaný Pavol Rusko, vinu odmietol a dôkazy spochybňuje.
 • Prokurátor Ján Šanta v prvý deň procesu prekvapil, keď predložil piatu údajnú zmenku podpísanú Ruskom, ktorá doteraz nebola v spise; síce môže spochybniť hodnovernosť príbehu, ktorý Rusko s Kočnerom prezentujú, ale ide iba o kópiu a podľa Šantu pochádza z „operatívnej činnosti polície“. Ak sa neobjaví originál piatej zmenky, súd ju vôbec nemusí pripustiť ako dôkaz.
 • Šanta sa v prvý deň zároveň pýtal Ruska, kto je to Slintoš a čo sú to slintoviny. Rusko sa ohradil, že ho otázka uráža a po námietkach obhajoby ju súd nepripustil.
 • V utorok 23. júla (minúta po minúte z 2. dňa, zhrnutie z 2. dňa) sa čítali listinné dôkazy a vypovedal bývalý riaditeľ televízie Markíza Václav Mika. Existenciu zmeniek vylúčil. Nie sú zaznačené v žiadnych účtovných dokladoch, Šanta prečítal všetky účtovné závierky a auditné správy z toho obdobia. Podľa Ruska dokumenty nie sú podstatné, lebo zmenky vraj nedal zapísať do účtovníctva zámerne.
 • V stredu 24. júla (minúta po minúte z 3. dňa, zhrnutie z 3. dňa) vypovedal Kočnerov spolupracovník Štefan Agh, zopakoval príbeh, ktorý na súde rozprával aj Rusko, ale výrazne zrozumiteľnejšie. Šanta zároveň predložil súdu prepis komunikácie medzi Aghom a Kočnerom, ktorý obsahuje aj prezývky Slintoš a slintoviny.
 • Slintoš je podľa Agha Rusko, slintoviny sú vraj dokumenty z Ruskovým starým podpisom, ktoré žiadal Kočner. Právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic povedal, že toto slovo má podľa komunikácie iný význam. Súd zatiaľ komunikáciu nepripustil ako dôkaz, teda ju nečítal, ale ani ju neodmietol.
 • V pondelok 29. júla (minúta po minúte z 4. dňa, zhrnutie z 4. dňa) prokurátor Šanta predložil komunikáciu medzi Kočnerom a podnikateľom Norbertom Bödörom, vypovedal bývalý riaditeľ TV Markíza Vladimír Repčík, ktorý existenciu zmeniek nevylúčil a bývalá šéfka Kancelárie Rady pre vysielanie Jarmila Grujbárová, podľa ktorej licencia Markízy v roku 2000 nebola ohrozená.
 • V utorok 30. júla (minúta po minúte z 5. dňa, zhrnutie z 5. dňa) vypovedala bývalá finančná riaditeľka televízie Markíza Radka Doehring, o zmenkách nevedela a ak by existovali, mali byť v účtovníctve, povedala. Rusko naďalej spochybňuje dôveryhodnosť účtovných výkazov. Ak Rusko naozaj v roku 2000 podpísal zmenky za 500 mil. korún, podľa Doehring nedáva zmysel, prečo svoj podiel v televízii predal len za 580 mil. korún, aby mu tak ostalo len 80 mil. korún, Rusko bol touto poznámkou zaskočený.
 • V stredu 31. júla (minúta po minúte zo 6. dňa, zhrnutie zo 6. dňa) bol predvolaný Kočnerov niekdajší kamarát, bývalý novinár a bývalý príslušník SIS Peter Tóth. Ten bez riadneho ospravedlnenie neprišiel, predvolaný bol aj Kočnerov kumpán Jozef Dučák st., ktorý sa ospravedlnil, údajne zo zdravotných dôvodov, čo dal predseda senátu preveriť, čítali sa najmä listinné dôkazy, ktoré obžalovaný Rusko priebežne komentoval.
 • V pondelok 9. septembra (minúta po minúte zo 7. dňa, zhrnutie zo 7. dňa) sa proces presunul do Bratislavy, prvýkrát bol vypovedať Marian Kočner, bol drzý k prokurátorovi aj k právnym zástupcom TV Markíza, nič nové nepovedal a držal sa príbehu, ktorý už predtým prezentoval Pavol Rusko. Na viaceré otázky neodpovedal. Nakoniec z pojednávania urobil šou, keď mal prísť neverejne vypovedať Peter Tóth a on si chcel zvoliť dôverníkov z radov novinárov.
 • V utorok 10. septembra (minúta po minúta z 8. dňa, zhrnutie z 8. dňa) vypovedala bývalá riaditeľka TV Markíza Zuzana Ťapáková, ktorá potvrdila, že o zmenkách nevedela. Vyjadrila sa aj k obsadeniu televízie Kočnerom v roku 1998, aj ona potvrdila, že Kočner prišiel s ozbrojencami. Po nej vypovedal terajší riaditeľ televízie Matthias Settele, ktorý existenciu zmeniek vylúčil. Neskôr pokračoval vo výpovedi bývalý novinár, niekdajší príslušník SIS a Kočnerov bývalý kamarát Tóth, jeho výpoveď bola neverejná, ale podľa skôr dostupných informácií vypovedá proti Kočnerovi a tvrdí, že zmenky sú sfalšované.
 • Vo štvrtok 17. októbra (minúta po minúte z 9. dňa, zhrnutie z 9. dňa) vypovedala Ruskova exmanželka Viera Rusková, ktorá síce potvrdila, že o zmenkách vedela, ale po otázkach dodala, že ich nikdy nevidela a viackrát sa zamotala. Vypovedať prišiel Kočnerov dlhoročný kamarát a kumpán Jozef Dučák st., ktorý si zo súdu uťahoval a poprel, že by pre Kočnera zháňal starý papier a atrament na sfalšovanie zmeniek. Vypovedal aj bývalý spolumajiteľ televízie Ján Kováčik, ktorý povedal, že o zmenkách nevedel, no obhajoba ho prichytila, že vypovedá inak než pred vyšetrovateľom.

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy
 2. Pomáhal v Prešove, pomáha aj teraz, koronakríza zasiahla aj jeho
 3. Aby nám Veľká noc nezostala ležať v žalúdku...
 4. Pľúcne ventilátory zo stieračov na nový Leon. Skvelý nápad SEAT!
 5. Aké železo máte užívať, aby vaša imunita zostala silná?
 6. Mimoriadna akcia na predplatné 3+3 mesiace
 7. Garancia účtov zadarmo a milión eur na boj s koronavírusom
 8. Vláda biznismenov: Ako podnikali Matovič, Kollár a ďalší?
 9. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami
 10. Bude dobre!
 1. Aby nám Veľká noc nezostala ležať v žalúdku...
 2. Hlas Schwarzeneggera v autokameře Mio MiVue J85 WiFi vás ochrání
 3. Aké železo máte užívať, aby vaša imunita zostala silná?
 4. Mimoriadna akcia na predplatné 3+3 mesiace
 5. Pomáhal v Prešove, pomáha aj teraz, koronakríza zasiahla aj jeho
 6. Pľúcne ventilátory zo stieračov na nový Leon. Skvelý nápad SEAT!
 7. Garancia účtov zadarmo a milión eur na boj s koronavírusom
 8. Vláda biznismenov: Ako podnikali Matovič, Kollár a ďalší?
 9. Daj ľuďom voľnú ruku a prinesie to želané ovocie
 10. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy
 1. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy 41 962
 2. Vláda biznismenov: Ako podnikali Matovič, Kollár a ďalší? 23 442
 3. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť? 17 752
 4. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok 16 797
 5. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami 15 921
 6. Aké železo máte užívať, aby vaša imunita zostala silná? 13 272
 7. Pomáhal v Prešove, pomáha aj teraz, koronakríza zasiahla aj jeho 11 513
 8. Pivný duel: Aké pivo pijú muži a aké viac chutí ženám? 10 999
 9. Madeira je rajom pre milovníkov prírody 10 555
 10. Aké novinky pripravili kúpeľné domy na Slovensku? 10 075

Téma: Pavol Rusko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Hlavné správy zo Sme.sk

Jeden deň niečo povie, na druhý to už neplatí. Premiér Igor Matovič

Je to pozostatok jeho opozičnej politiky, vraví Mesežnikov.

Premiér Matovič niekedy odpovedá na otázky novinárov aj dve hodiny.
Žena s rúškom prechádza okolo nápisu Zostaňte doma, život je krásny v Los Angeles.
Cynická obluda

Oklamaný Matovič

Takto to vyzerá, keď si niekto pri deklarovaní túžby dostať sa z opozície k moci neprečíta písmenká pod čiarou.

Koronavírus pod mikroskopom.

Neprehliadnite tiež

Zviera nemôže ísť do karanténneho zariadenia štátu, upozorňuje ministerstvo

Žiadne zo zariadení nie je určené pre domácich miláčikov.

Ilustračné foto.
Podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu Veronika Remišová.

Na severe a strede Slovenska bude v noci z piatka na sobotu bude mrznúť

Pre niektoré okresy platí výstraha prvého stupňa.

Ilustračné foto.
Žena s rúškom prechádza okolo nápisu Zostaňte doma, život je krásny v Los Angeles.