BRATISLAVA. Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru) bola v pondelok požiadaná o to, aby stiahla niektoré zákony, medzi nimi aj zákon o reforme nemocníc, tzv. stratifikácii, a to niekoľko minút pred hlasovaním.
Dôvodom bolo, že pre ne nie je zabezpečená dostatočná politická podpora. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.
"Ministerka zdravotníctva bojovala za stratifikáciu a hľadala podporu pre túto reformu naprieč celým či už odborným, alebo politickým spektrom. Do dnešného dňa sa snažila hľadať podporu pre zákon," komentovala. Dodala, že Kalavská svoj krok bude bližšie komentovať v utorok.
Stihnú to v tomto volebnom období?
Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) uviedol, že si pred pondelkovým rokovaním parlamentu overil, či ministerka zdravotníctva súhlasí s presunutím hlasovania o reforme nemocníc.
"Ja som mal pred schôdzou telefonát s pani ministerkou, keďže mi bolo tlmočené, že predseda vlády aj ona sú s tým stotožnení, overil som si to.
"Pani ministerka súhlasila s presunutím hlasovania," povedal Danko. "Je to ťažký zákon, ešte nevieme, ako bude schválený," vysvetlil.
Poslanci SNS sa podľa jeho slov o stratifikácii zodpovedne rozprávali. "Určite je tá diskusia doplnená aj stanoviskami nášho štátneho tajomníka, ktorý má nejaké informácie, postrehy z regiónov," priblížil Danko.
Na otázku, či sa dá reforma schváliť v tomto volebnom období, Danko odpovedal, že áno.
Pripustil, že by snemovňa mohla zasadnúť ešte v januári, keď by sa mohli prípadne ostávajúce návrhy prerokovať.
Vysvetlil, že je sám zvedavý, ako sa poslanci zachovajú v súvislosti s dohodou, že na poslednej schôdzi by už nemali byť poslanecké návrhy.
"Nikomu nemôžete brániť. Nič sa nestane, bude januárová schôdza," skonštatoval.
Sulík hovorí o zlyhaní Pellegriniho
Preloženie hlasovania je podľa predsedu SaS Richarda Sulíka zlyhaním premiéra Petra Pellegriniho (Smer).
"Stratifikácia je rozumná vec. Dnes sa operuje všade všetko," poznamenal Sulík s tým, že reforma nemocníc by mala problematiku vyriešiť a zabezpečiť lepšiu starostlivosť.
Sulík dodal, že posunutím hlasovania sa znížila šanca, že sa reformu podarí presadiť.
Cigániková pripomenula, že stratifikácia mala znížiť opakovanosť operácií a vyriešiť viaceré problémy.
Poukázala na to, že odborníci súhlasia s tým, že reforma nemocničnej siete je potrebná.
Dodala, že sa na tom zhodli opoziční aj niektorí koaliční poslanci, pričom boli ochotní v druhom čítaní pracovať na odstránení potrebných nedostatkov.
"Po tom všetkom, čo ministerka absolvovala, stopol stratifikáciu šéf ministerky Kalavskej Peter Pellegrini," tvrdí Cigániková.
Veľká reforma nemocníc
Reforma nemocníc, čiže vládna novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, má pacientom priniesť kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť meranú cez lepšie výsledky liečby.

Nemocnice by mali podľa návrhu postupne nastaviť kritériá, ktoré to mali zabezpečiť, ako napríklad minimálny počet výkonov za rok. Novela sa nachádza v prvom čítaní.
Rovnako sa presunulo definitívne hlasovanie o návrhu novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia.
Novelou sa má zaviesť, aby do predškolského zariadenia bolo prijímané len také dieťa, ktoré sa podrobilo povinnému pravidelnému očkovaniu zodpovedajúcemu príslušnému veku podľa očkovacieho kalendára.
Plénum nebude na tejto schôdzi rozhodovať ani o novele zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorou sa má skvalitniť starostlivosť o dlhodobo chorých ľudí.
Novela má napríklad rozšíriť minimálnu sieť domov ošetrovateľskej starostlivosti, agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti (ADOS) a hospicov. Návrh novely sa nachádza v prvom čítaní.