BRATISLAVA 19. mája (SITA) – Ak by sme žili v slušnej demokratickej krajine, dalo by sa hovoriť aj o politickej zodpovednosti konkrétnych členov vlády. Takto reagoval predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Róbert Kaliňák na informácie, ktoré na neverejnom rokovaní parlamentu prezentoval šéf Slovenskej informačnej služby (SIS) Ladislav Pittner. Služba zistila v mnohých prípadoch podozrivé transakcie, tunelovanie štátneho majetku či možné prepojenie organizovaného zločinu na niektoré sprivatizované štátne podniky.
Kaliňák sa nechcel bližšie k prípadom vyjadriť. Podľa neho však aj tých „málo konkrétnych vecí, ktoré sa spomenuli v správe, bolo dostatočne znepokojivých“ Aj počas terajšej vlády sa zjavne majetok vo viacerých významných štátnych zákazkách tuneloval, dodal.
So správou bol spokojný poslanec Ladislav Polka. „Snáď prvý raz môžem s čistým svedomím hodnotiť správu ako veľmi serióznu s veľkou výpovednou hodnotou,“ poznamenal Polka. Pokiaľ ide o problémy, chýba spätná väzba medzi zisteniami SIS a následným konaním, poznamenal s tým, že mnoho podnetov služby „padá do koša. Myslí si preto, že sa veľmi rýchlo dospeje k požiadavke na prípravu nového zákona o spravodajských službách, kde by sa táto problematika riešila.
Správa o činnosti SIS priniesla poslankyni Dagmar Bollovej údaje, ktoré si však nevedela vysvetliť. Príkladom sú podľa nej informácia riaditeľa SIS o povolených odpočúvaniach, na druhej strane však nevedel odpovedať, koľko z nich bolo využitých, pretože im to nikto nehlási. „Oni skrátka povoľujú odpočúvanie a vôbec nevedia, či viedli k odhaleniu páchateľa, či boli užitočné a podobne,“ uviedla. K tunelovaniu štátnych podnikov sa nevyjadrila, pretože podľa nej v správe nebolo nič konkrétne.
Správu o činnosti SIS ako aj Vojenského spravodajstva za uplynulý rok vzali poslanci na vedomie.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu
pr;sy;bl