BRATISLAVA. Do pondelka bola komunikácia z aplikácie Threema Mariana Kočnera s istotou len predmetom novinových článkov. Po novom z nej vychádza aj prokuratúra v obžalobách Mariana Kočnera.

Komunikáciu a spôsob, ako ju policajti získali, spomína obžaloba vo veci vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ktorú SME a ďalšie médiá zverejnili v pondelok. V ten istý deň ju čítal prokurátor na súde v kauze zmeniek, kde je Kočner obžalovaný z ich falšovania.
„Ešte sa súdu a verejnosti ospravedlňujem za veľké množstvo vulgarizmov a zrejme ich nemôžem opomenúť. Bude ich adekvátne pribúdať, ale ide iba o citáty obžalovaného a druhej strany,“ uviedol čítanie z komunikácie v Threeme na pojednávaní prokurátor Ján Šanta.
Threemu získala polícia z Kočnerovho mobilu, ktorý jej odovzdal Kočnerov kamarát a bývalý novinár a príslušník SIS Peter Tóth. Obsahuje desaťtisíce správ, ktoré si Kočner vymieňal s vplyvným ľuďmi od septembra 2017 do mája 2018. Píše sa v nej o korupcii a vybavovaní rozhodnutí na súdoch.
Znalci označili komunikáciu za autentickú, hovoria teda, že správy sú pravé a Marian Kočner si ich s adresátmi naozaj vymieňal. Znalci však nemôžu povedať, či sú skutočné aj udalosti, ktoré sa v správach opisujú.
To, že senát pripustil čítanie komunikácie z Threemy, znamená, že ju pripustil ako dôkaz, tvrdí advokát Peter Kováč. Ako Threemu súd hodnotí, sa však verejnosť dozvie až v rozsudku.
„Či súd považuje Threemu za autentickú, je ešte predčasné povedať,“ tvrdí Kováč.
Obžaloba opisuje pomoc Europolu
Podľa textu obžaloby za vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej dala polícia preskúmať oba mobily iPhone, ktoré jej Tóth priniesol v novembri 2018. Znalec najprv vyhodnotil, či vyhovujú na preskúmanie, a potom ich poslali Europolu.