BRATISLAVA. Nová rozpočtová organizácia Štátne reštaurátorské a projekčné ateliéry, o ktorej vzniku budú na najbližšej schôdzi rozhodovať poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, pomôže ochrane národných kultúrnych pamiatok a zbierkových predmetov.
Tvrdí to ministerka kultúry Ľubica Laššáková.
Návrh poslancov za stranu Smer
Návrh je reakciou na vlaňajšie rozhodnutie Ústavného súdu Slovenskej republiky, ktorým zakázal vykonávať reštaurátorské práce Pamiatkovému úradu Slovenskej republiky. Podľa ministerky kultúry tak „vzniklo riziko, že štát bude ukrátený o odborníkov na túto špecifickú činnosť“.
„Nová organizácia sa bude podieľať na zabezpečení obnovy a kultúry národných pamiatok, najmä niektorých častí výstavby, reštaurátorských výskumov či predprojektovej prípravy,“ cituje tlačová správa Laššákovú.

Vznik Štátnych reštaurátorských a projekčných ateliérov prinesie novela zákona o ochrane pamiatkového fondu. Parlament návrh poslancov za stranu Smer posunul do druhého čítania 18. októbra.
Predkladatelia novely Ján Senko a Dušan Jarjabek (obaja Smer) hovoria, že v súčasnosti je veľké množstvo štátnych národných kultúrnych pamiatok v havarijnom stave. Zhoršujúci sa stav kultúrneho dedičstva preto nevyhnutne vyžaduje zásahy v podobe rekonštrukčných stavebných a reštaurátorských prác.
Rozpočtová organizácia Štátne reštaurátorské a projekčné ateliéry prevezme podľa ministerstva časť úloh správcov národných kultúrnych pamiatok pri zabezpečení ich obnovy, najmä v prípravnej a projektovej fáze.
Podobná inštitúcia už na Slovensku minulosti existovala, bol to Projektový ústav kultúry. V súčasnosti takáto organizácia pôsobí v susednej Českej republike.
Štát zároveň podľa ministerstva zriadením Štátnych reštaurátorských a projekčných ateliérov „získa väčšiu kontrolu nad dodržiavaním kvality výkonu prác na národných kultúrnych pamiatkach a zbierkových predmetoch v jeho vlastníctve“.
Rozhodnutie ústavného súdu
Ústavný súd Slovenskej republiky zakázal vykonávať reštaurátorské práce Pamiatkovému úradu Slovenskej republiky vlani.
Na neverejnom zasadaní pléna minulý rok 19. septembra tak vyhovel návrhu skupiny 30 poslancov Národnej rady Slovenskej republiky podanému v roku 2016.
Súd rozhodol, že napadnuté ustanovenia zákona o ochrane pamiatkového fondu, zákona o múzeách a galériách ako aj zákona o ochrane predmetov kultúrnej hodnoty a zákona o priestupkoch nie sú v súlade s ústavou.
Poslanci tvrdili, že novelizácia zasiahla do právneho postavenia reštaurátorov v oblasti reštaurovania národných kultúrnych pamiatok a výtvarných zbierkových predmetov. Vážne narušila hospodársku súťaž na dvoch trhoch poskytovania reštaurátorských služieb.
Zrušila totiž dovtedajšie výlučné oprávnenie reštaurátorov „vykonávať reštaurovanie v tejto oblasti a zverila oprávnenie vykonávať rovnakú podnikateľskú činnosť v reštaurovaní aj Pamiatkovému úradu Slovenskej republiky, ktorý je štátnym orgánom“.
S novelou nesúhlasil ani Kiska
Parlament v roku 2015 novelizoval ustanovenia zákona o Komore reštaurátorov, zákona o ochrane pamiatkového fondu a zákona o múzeách a galériách tak, že od 1. januára 2016 reštaurovanie popri reštaurátoroch mohli vykonávať aj ďalšie subjekty.
Jedným z týchto subjektov pritom je aj Pamiatkový úrad Slovenskej republiky, ktorý je štátnym orgánom.
S novelou nesúhlasil ani vtedajší prezident Andrej Kiska. Okrem iného argumentoval tým, že upravené pravidlá vytvárajú „situáciu, že Pamiatkový úrad Slovenskej republiky nebude pri reštaurovaní len rozhodovať, ale aj sám seba kontrolovať“.
Navrhoval preto vypustiť možnosť reštaurovania národných kultúrnych pamiatok a zbierkových predmetov pamiatkovým úradom. Novelu však parlament schválil aj napriek pripomienkam hlavy štátu.