BRATISLAVA. V septembri 2021 majú do škôlky povinne nastúpiť všetky deti, ktoré budú mať najneskôr 31. augusta 2021 päť rokov. Zmeny prináša novela zákona, ktorú poslanci schválili v lete.
Doteraz škôlka nebola povinná pre nikoho. Materské školy však museli pri prijímaní uprednostňovať deti, ktoré mali o rok nastúpiť do školy.
Denník SME prináša súbor otázok a odpovedí na to, čo sa zavedením povinnej škôlky pre rodičov zmení.
Budú musieť od septembra 2021 nastúpiť do škôlky všetky päťročné deti?
Do povinnej škôlky by mali nastúpiť všetky päťročné deti.
Zákon však pozná aj výnimky. Rodičia sa môžu rozhodnúť, že dieťa do škôlky nedajú a budú ho vzdelávať individuálne, napríklad doma. Musia však splniť zákonom stanovené podmienky.
Dieťa musí byť zapísané v niektorej z materských škôl, aj keď ju nebude navštevovať. Ide o tzv. kmeňovú škôlku. O individuálne vzdelávanie musí rodič písomne požiadať riaditeľa materskej školy, do ktorej bolo dieťa prijaté.
Škôlke musí predložiť aj vypracovaný program toho, ako sa bude dieťa vzdelávať. Vypracuje ho spolu s materskou školou. V žiadosti musí uviesť aj osobu, ktorá bude dieťa vzdelávať. Tá musí mať ukončené aspoň úplné stredoškolské vzdelanie, teda maturitu alebo výučný list.
Kmeňová škôlka vo februári overí, ako sa dieťaťu darí.
Výnimku môžu dostať aj deti, ktorým dochádzku do škôlky nedovoľuje zdravotný stav. Ich rodičia musia k žiadosti o individuálne vzdelávanie predložiť aj písomný súhlas lekára s týmto riešením.
Môže škôlka individuálne vzdelávanie zrušiť?
Môže, ak pracovníci materskej školy pri overovaní zistia, že dieťa nedosiahlo očakávaný pokrok.
O zrušení individuálneho vzdelávania môže rozhodnúť aj hlavný školský inšpektor. Ak sa tak stane, dieťa musí čo najrýchlejšie nastúpiť do škôlky.
Po zrušení individuálneho vzdelávania už rodič nebude môcť riaditeľa o takéto vzdelávanie opäť požiadať.