Vymýšľať teórie o tom, ako sa mohli zmanipulovať dáta z Threemy alebo ako ju mohol prepísať Peter Tóth, je možné donekonečna, ale na súde to neobstojí, tvrdí Daniel Lipšic, advokát rodiny zavraždeného Jána Kuciaka.
Aký máte dojem z textu obžaloby? Podarilo sa vyšetrovateľom dostatočne opísať celý priebeh objednania a vykonania vraždy?
Myslím si, že áno. Mali sme možnosť preštudovať si celý spis asi pred mesiacom a v modernej histórii Slovenska ešte také rozsiahle vyšetrovanie vraždy neprebehlo.
Preto patrí obrovská vďaka dozorujúcim prokurátorom doktorovi Turanovi a doktorovi Novockému, všetkým vyšetrovateľom a šéfovi vyšetrovacieho tímu Petrovi Juhásovi. Je to dobrý príklad toho, že v polícii máme pozitívne vzory a treba o nich hovoriť.
Ako potom hodnotíte rozhodnutie riaditeľa NAKA Branislava Zuriana, ktorý mu nedovolil vyjadrovať sa pre médiá?
Má síce pravdu v tom, že vyšetrovanie vraždy nie je len prácou podplukovníka Juhása, ale aj celého tímu. To však neznamená, že by sa k tomu nemal vyjadrovať. Naopak, polícii by to mohlo pomôcť, pretože by mohol byť pozitívnym vzorom.
Nemôžu za tým byť rozhovory s prvými dvoma šéfmi tímu Gorila, ktorí podmienky svojej práce verejne kritizovali?
Nemyslím si, že by to v tomto prípade nastalo. Navyše máme demokraciu a policajti by mali mať možnosť hovoriť verejne o svojej práci, ak to neprekročí určité mantinely, a pokiaľ to neohrozí vyšetrovanie. Inak hrozí, že verejnosť bude hádzať všetkých policajtov, prokurátorov a sudcov do jedného vreca.

Vráťme sa k textu obžaloby. Nepotrebuje prokuratúra na obžalobu z úkladnej vraždy okrem výpovede svedka aspoň jeden priamy dôkaz ako napríklad odtlačok prstov? Vo vzťahu ku Kočnerovi tam taký dôkaz nie je.
Trestný poriadok nestanovuje žiadne pravidlá, pokiaľ ide o mieru dôkazov potrebných na preukázanie určitej skutočnosti, ani váhu jednotlivých dôkazov.