BRATISLAVA. Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová zorganizovala v októbri, ktorý je mesiacom úcty k starším, workshop pre kontrolné orgány vykonávajúce dohľad nad dodržiavaním práv v zariadeniach pre seniorov.
Zástupcovia a zástupkyne takmer všetkých samosprávnych krajov, Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR a odbornej verejnosti si vzájomne vymenili skúsenosti a ombudsmanka predstavila svoj spôsob kontroly s dôrazom na ochranu základných práv.
Informovala o tom Michaela Pavelková z Kancelárie Verejnej ochrankyne práv.
"Papierovačky" namiesto reálnej pomoci
V praxi sa kontrolné orgány podľa Patakyovej často zameriavajú najmä na písomné podklady a spisy a nereflektujú reálny stav a kvalitu poskytovania sociálnych služieb.
"Som presvedčená, že vzájomná výmena skúseností z vykonávania kontroly je pre činnosť kontrolných orgánov veľmi dôležitá. Z mojich zistení totiž vyplýva, že kontroly sa často vykonávajú formalisticky. Preto vítam, že účastníci a účastníčky stretnutia prijali moje pozvanie a aktívne sa zapojili do diskusie o tom, ako má vyzerať kvalitná kontrola," uviedla ombudsmanka.

"Som názoru, že práve konštruktívna a kvalitná kontrola nepochybne prispeje k lepšej ochrane základných práv seniorov," vysvetlila.
Celodenné stretnutie bolo súčasťou aktuálneho terénneho prieskumu ochrany práv seniorov v zariadeniach.
Nerešpektovanie súkromia
Ako zásadné ombudsmanka označuje svoje zistenia o nerešpektovaní súkromia ako napríklad nemožnosť uzamknúť sa na toalete, nepoužívanie paravánov pri prezliekaní či ponechávanie otvorených dverí pri vykonávaní obslužných činností.
Patakyová taktiež upozornila na nedostatočný individuálny prístup a nezohľadňovanie individuálnych preferencií, inštitucionálnosť v zariadeniach, ako napríklad spoločný ranný budíček, večierku a vypnutie televízora, skorú rannú hygienu či prísne stanovené návštevné hodiny.

Súhrnnú správu z prieskumu plánuje verejná ochrankyňa práv zverejniť v novembri.
Už na konci júna Patakyová upozornila na zistenia týkajúce sa úrovne kontroly zariadení pre seniorov. Vyplynulo z nich, že medzi najzásadnejšie problémy v zariadeniach pre seniorov patria príliš nízky počet kontrol a spôsob, akým sú vykonávané.
Okrem toho je problematická aj nejasnosť kompetencií jednotlivých kontrolných orgánov. Rezort práce po upozornení ombudsmankou prisľúbil zmenu legislatívy a uviedol, že najdôležitejšiu úlohu pri kontrole zariadení majú vyššie územné celky.
Ombudsmanka v prvej polovici roka tiež žiadala, aby rezort významným spôsobom zvýšil počet zamestnancov venujúcich sa výkonu dohľadu a hodnotenia kvality sociálnych služieb a zvýšil frekvenciu kontrol. Aj túto zmenu ministerstvo už realizuje.