BRATISLAVA. Keď v roku 2004 nastupoval na post generálneho prokurátora, jeho okolie ho opisovalo ako skromného a pracovitého človeka, ktorý sa v 90. rokoch nebál kritizovať Vladimíra Mečiara.
Dnes je prokurátor Dobroslav Trnka príkladom toho, kam až siahal vplyv Mariana Kočnera, ktorý čelí obžalobe z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

V októbri si ľudia mohli najprv vypočuť nahrávku z leta 2014, na ktorej Kočner Trnkovi nadáva za to, že sa pokúsil Gorilou vydierať šéfa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka. Nahrávka naznačuje aj to, že Trnka bral úplatky, ktoré preňho uchovával Kočner.
„Všetky peniaze, ktoré skončili u mňa, ty si nikdy nechcel vedieť, koľko a za čo, a povedal, si že ich mám držať ja. A sú u mňa a ja ich držím. Nikdy si sa nepýtal, koľko tam máš, vždycky si prišiel a povedal si, že potrebuješ to a to a vždy som vybral a dal som ti,“ hovoril Kočner a Trnka mu pritakával.
Potom prišlo video, na ktorom s Kočnerom inštalujú skrytú kameru do Trnkovej kancelárie, pravdepodobne tiež preto, aby mohli vydierať ľudí.
Prokuratúra začala vo štvrtok proti Trnkovi disciplinárne konanie a generálny prokurátor Jaromír Čižnár mu v ten istý deň pozastavil funkciu.
Začínal pri zásahoch proti demonštrantom
Trnka začínal ako vojenský prokurátor v roku 1988, skúsenosti s veľkými prípadmi zbieral už pri ponovembrovom vyšetrovaní udalostí, ktoré viedli k Nežnej revolúcii.
Vyšetroval zásah polície na sviečkovej demonštrácii 25. marca 1988 aj udalosti zo 17. novembra 1989 v Prahe.
„Pamätám si ho ako veľmi obozretného prokurátora, ktorý vedel, čo chce výsluchmi dosiahnuť,“ povedal v rozhovore pre SME Ján Hrivnák, ktorý toto vyšetrovanie tiež dozoroval.