Je horúci septembrový večer, typický pre americký stredozápad. V centre Detroitu v zrekonštruovanom, neorenesačnom divadle Fillmore má koncert elektronická skupina Tycho.
V dave je aj mladý študent architektúry Gabriel Brower, ktorý navštevuje Michiganskú univerzitu v neďalekom meste Ann Arbor. Po promóciách by sa však rád presťahoval do Detroitu.
Áno, presne do toho Detroitu, o ktorom by ste si ešte pred pár rokmi v novinách prečítali, že je nočnou morou Ameriky, stelesnenie totálneho úpadku či jedno z najnebezpečnejších miest v Spojených štátoch.
Ale karta sa obrátila.
„Myslím, že Detroit je pre mladých príťažlivý najmä preto, že v porovnaní s inými americkými metropolami ako Chicago, San Francisco alebo New York je finančne dostupný. Je to miesto, kde môžete jednoducho prísť, otvoriť si umelecké štúdio alebo začať podnikať,“ hovorí Gabriel o tom, prečo sa metropola po dekádach problémov opäť stáva atraktívnou pre mladých ľudí, umelcov i investorov.
Nočná mora Ameriky
Vtedy, pred šiestimi rokmi, nešlo o žiadne zveličovanie, ale vecný opis reality. Detroit, najväčšie mesto štátu Michigan ležiace pri kanadských hraniciach, prezývané Motor City, už od 60. rokov minulého storočia čelilo vážnym problémom.
Automobilky Ford, Chrysler a General Motors, ktoré v meste sídlia, začali zatvárať závody.
K tomu sa pridalo masívne sťahovanie strednej triedy na predmestia, pokles životnej úrovne, rasové nepokoje a rast kriminality. Kríza vyvrcholila v roku 2013, keď už mesto nedokázalo splácať záväzky a zbankrotovalo.
Prešlo šesť rokov a Detroit sa - na prekvapenie mnohých - z krízy začína vyhrabávať. Svojou energiou v niečom pripomína nemecký Berlín, ktorý bol na prelome milénia očami svojho primátora Klausa Wowereita chudobný, ale sexy.
Podľa posledných štatistík tretina obyvateľov stále žije v chudobe, čo je najhorší ukazovateľ medzi americkými veľkomestami.
Do mesta sa však začínajú vracať súkromné investície a centrum je vynovené, plné elegantných reštaurácii, hotelov, nových cyklochodníkov a revitalizovaných parkov.

Oživenie priniesla aj nová električková trať, ktorá spája mrakodrapy v centre mesta s Wayne State univerzitou a štvrťou, kde sídli slávny Inštitút umenia.
Novou energiou žije aj širšie centrum. Typickým príkladom je blší a ovocný trh Eastern Market, ktorý cez víkendy láka tisíce návštevníkov.
„Ochutnajte naše čučoriedky, maliny a jahody,“ kričí na zákazníkov mladá predavačka. Sú vynikajúce a prekvapujú aj nízkou cenou – jedno balenie stojí iba jeden dolár.