BRATISLAVA. Predĺženie moratória na zverejňovanie prieskumov verejnej mienky pred voľbami zo 14 na 50 dní je útokom na ústavné práva slovenských občanov. Tvrdí to slovenská sekcia Asociácie európskych novinárov v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol jej tajomník Tibor Macák.
Poslanci svojím hlasovaním podľa slovenskej sekcie asociácie obmedzili občanom ústavné právo na informácie.
Slovenská sekcia Asociácie európskych novinárov (Association of European Journalists, AEJ) tvrdí, že „nahrádzanie zlyhania politikov zavedením nedemokratického predvolebného moratória“ je „účelové a neprijateľné riešenie“.
Žiada preto prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby novelu zákona nepodpísala a vrátila ju do parlamentu.
Od poslancov národnej rady zas požaduje, „aby v opakovanom hlasovaní stáli na strane občianskych slobôd a nie na strane účelových politických kalkulácií“.
Prezidentka k návrhu uviedla, že 50-dňová dĺžka moratória na zverejňovanie predvolebných prieskumov nemá v Európe obdobu. Novelu si chce najprv preštudovať a potom sa rozhodne, či ju podpíše.
Argument politikov neobstojí, tvrdí asociácia
Argumentácia o manipulovaní prieskumov verejnej mienky ako dôvodu predĺženia predvolebného moratória podľa slovenskej sekcie AEJ bez dôkazov neobstojí.

Ak existujú podozrenia, mala by práve vláda a poslanci v dostatočnom predstihu prijať systematické legislatívne opatrenia.
Tie by mali zaistiť „kontrolu dodržiavania princípov objektivity, spoľahlivosti a validity a tiež na spätnú kontrolu takýchto prieskumov - aj s možnou trestnoprávnou zodpovednosťou, pretože manipulovanie verejnej mienky ‘kúpenými prieskumami‘ by bolo nielen neprofesionálne, ale aj korupčné správanie“.
Ako sa ďalej uvádza v stanovisku, novela vychádza z názoru, že zverejňovanie výsledkov prieskumov verejnej mienky ovplyvňuje rozhodovanie voličov.
Ak však podľa slovenskej sekcie AEJ „vychádzame z predpokladu, že výsledok výskumu verejnej mienky je taká istá informácia ako reklama v médiách, len má inú formu, potom by bolo nevyhnutné zakázať aj predvolenú kampaň“.
Pod stanovisko sa podpísali predseda slovenskej sekcie AEJ Ivan Brada, jej tajomník Tibor Macák a členovia Vladimír Bačišin a Július Lőrincz.
Predĺženie moratória na 50 dní navrhol Smer

Volebné prieskumy sa podľa zatiaľ platnej legislatívy nesmú zverejňovať 14 dní pred voľbami.
Parlament 28. októbra schválil pozmeňujúci návrh koaličných poslancov za Smer k novele zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorým sa moratórium na zverejňovanie prieskumov verejnej mienky predĺži zo 14 na 50 dní.
Za zmenu hlasovali poslanci Smeru, SNS a ĽSNS Mariana Kotlebu. Novelu ešte môže vrátiť do parlamentu prezidentka Zuzana Čaputová.
Ak to urobí, budú na jej opätovné schválenie potrebné hlasy nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov.
Podnet na ústavný súd
Viaceré strany avizovali, že ak novela začne platiť, podajú podnet na Ústavný súd Slovenskej republiky.
Ombudsmanka Mária Patakyová tvrdí, že novela porušila hneď niekoľko základných práv a slobôd. Konkrétne by podľa verejnej ochrankyne práv zasiahla do práva verejnosti na informácie či slobodu slova a slobodu prejavu, ale aj slobodu podnikania prieskumných agentúr.
Novelu kritizoval aj šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák (nom. Smeru). Tvrdí, že zasahuje do občianskeho práva byť informovaný a dúfa, že novelu prezidentka nepodpíše.
Pripomenul tiež, že Slovensko sa novelou zaradí medzi najhoršie demokratické krajiny na svete. Obdobnú dĺžku zákazu uverejňovania prieskumov verejnej mienky majú napríklad v Kamerune či Tunisku.