BRATISLAVA. Učitelia budú môcť zadávať osobné údaje potrebné na povinné odpisy z registra trestov elektronicky až od 1. decembra.
Ministerstvo školstva pôvodne sľubovalo, že sa to bude dať urobiť od začiatku novembra. O novom termíne informovalo v pondelok v tlačovej správe.
Bez previerky sa nebude dať učiť
Ministerstvo tvrdí, že sa v týchto dňoch dokončuje technické riešenie medzi ministerstvom školstva, ministerstvom vnútra a generálnou prokuratúrou.
Previerky bezúhonnosti pre učiteľov presadil parlament. Učitelia bez nich nebudú môcť vykonávať povolanie.
„V záujme zjednodušenia preukazovania bezúhonnosti pedagogických a odborných zamestnancov bude od 1. decembra 2019 možné poskytnúť osobné údaje potrebné na vydanie odpisu registra trestov prostredníctvom aplikácie zverejnenej na webovom sídle crinfo.iedu.sk vrátane odmietnutia poskytnutia osobných údajov,“ uviedlo ministerstvo.
Dodáva, že učitelia môžu elektronicky poslať osobné údaje až po zaregistrovaní na danom webe.
Žiadosť nepodáva pedagóg sám
Do 30. novembra sa nedajú dáta poskytnúť inak ako osobne na okresnom úrade v sídle kraja. Nejde to ani poštou, písomne alebo e-mailom.

Žiadosť o vydanie odpisu z registra trestov nepodáva pedagóg sám. Okresnému úradu v sídle kraja zadá osobné údaje a ten ich do 29. februára posunie registru trestov generálnej prokuratúry. Po odoslaní osobné údaje zlikviduje.
Poverený zamestnanec okresného úradu po doručení odpisu posúdi, či učiteľ spĺňa podmienku bezúhonnosti. To potom oznámi zamestnávateľovi. Ten dostane len informáciu, či daný zamestnanec je alebo nie je bezúhonný.
Zamestnávateľ tak nebude mať k dispozícii samotný odpis, a teda ani informáciu, aký trestný čin učiteľ spáchal. Okresný úrad po oznámení odpis z registra trestov zlikviduje.
Nová lehota na poskytnutie údajov je do 31. decembra 2019. Poslanci ju z pôvodného dátumu 31. máj 2020 v septembri skrátili takzvaným prílepkom k zákonu o fonde na podporu športu.
Prezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman začiatkom októbra upozorňoval, že pedagógovia nemajú dostatok informácií, ako pri preukazovaní bezúhonnosti postupovať.
Novelu zákona o pedagogických zamestnancoch, ktorá obsahuje povinnosť pre učiteľov preukázať svoju bezúhonnosť, prijali poslanci v závere júna s účinnosťou od 1. októbra.
Reagovali na medializovaný prípad zneužitia maloletého žiaka 51-ročným učiteľom.