SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Bývalý spolumajiteľ Markízy Fiľo o zmenkách nevedel (minúta po minúte)

Súd pokračoval 12. dňom.

Načítavam video...
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dianie na súde sme sledovali minútu po minúte:

15:13 Minútu po minúte sme ukončili.

15:12 Obhajoba bude dnes asi do večera čítať listinné dôkazy, nepôjde o žiadne znalecké posudky ani iné zásadné dôkazy.

Skryť Vypnúť reklamu

Denník Sme preto nateraz minútu ukončuje, budeme v nej pokračovať v stredu od 9.00 hod. Ďakujeme za sledovanie.

15:05 Obhajoba pokračuje v čítaní listinných dôkazov, teraz ide o pokračovanie prepisu rozhovorov medzi reportérkou SME Ninou Sobotovičovou a Ruskom.

Výpoveď Fiľa

14:32 Obžalovaný Kočner na záver dodal, že Fiľova výpoveď zapadá do toho, čo zapadá do obhajoby. Šéfka právneho oddelenia TV Markíza Tandlich zopakovala, že celá kauza je dôsledkom chamtivosti Kočnera, ktorý závidí Fiľovi s Kováčikom, že na investícii do Markízy zarobili viac.

14:19 “Veľmi dobre bol zhodnotený môj vklad, bolo to veľmi krátke pôsobenia, po dlhých úvahách som odtiaľ odišiel, má tá spoločnosť veľký potenciál,” odpovedá Fiľo Kočnerovi ako zhodnotil svoju investíciu do TV Markíza.

Skryť Vypnúť reklamu

14:04 “Môj názor nie je všetko,” znie jedna z odpovedí Milana Fiľa, ktorý je považovaný za jedného z najmocnejších podnikateľov v krajine.

Patrí medzi päť najbohatších Slovákov podľa časopisu Forbes s bohatstvom v odhadovanej výške asi 700 miliónov eur.

13:57 Sudkyňa Pamela Záleská sa pýta, čo by bolo dôvodom, aby Fiľo neinvestoval do nejakej spoločnosti. “Ak by bola extrémne zadĺžená,” hovorí Fiľo.

Sudca Ján Buvala sa pýta, či jeho rozhodnutie investovať do Markízy ovplyvnil kamarátsky vzťah s Jánom Kováčikom: “Áno,” odpovedá.

13:55 Obhajca Michal Mandzák zas namieta otázku právnika TV Markíza Daniela Lipšica ako hypotetickú, súd námietku akceptoval a Lipšic otázku preformuloval: “Aká bola vaša reakcia, že ručiteľom zmeniek údajne z roku 2000, má byť aj Markíza Slovakia?”

Skryť Vypnúť reklamu

“Bolo to pre mňa prekvapenie,” odvetil Fiľo.

13:54 V súdnej sieni vznikla roztržka, pretože Kočner sa opýtal Fiľa, či všetky platby s Kováčikom išli cez účet alebo si nosili aj hotovosť.

Prokurátor Šanta otázku namietal, že Kočner je motivovaný závisťou, že on získal na kauze Gamatex 80 miliónov korún a Fiľo zarobil na predaji podielu v Markíze najmenej miliardu korún.

13:53 Fiľo na ďalšie otázky Kočnera priznal, že s Kováčikom sa dali uzatvárať aj džentlmenské dohody na ústnej báze. Už Rusko tvrdil, že s Kováčikom bolo možné uzatvárať ústne dohody.

13:45 Kočner sa pýta, kto poskytol peniaze na zaplatenie kúpnej ceny za podiel v Markíze.

“Skupina okolo mňa a skupina okolo pána Kováčika,” tvrdí Fiľo. Nepamätá sa.

Upozornil som pána Ruska, že keď bude ďalej takto postupovať, tak nám licenčná rada nepredĺži licenciu licenčná rada. Mal som pohnútku k tomu, že som upozornil pána Ruska, že nie všetci členovia rady sú naklonení TV Markíza.

Milan Fiľo

13:44 Pýta sa samotný Kočner: Zmluva o predaji obchodného podielu v TV Markíza bola podpísaná 28. 9. 2000, Kočner upozorňuje, že v tejto zmluve sa píše, že peniaze za podiel boli zaplatené ešte pred podpisom zmluvy (k 30. 04. 2000 a 20. 9. 2000).

Skryť Vypnúť reklamu

Fiľo už skôr povedal, že asi preto, že Rusko nedôveroval jemu (Fiľovi) alebo Kováčiokvi. Fiľo však vzápätí na Kočnerovu dodatočnú otázku povedal, že o zmluve rokovali dlhšie pred podpisom.

13:32 Obhajca Mandzák sa pýta na podmienky výplaty kúpnej ceny za podiel v televízii Markíza.

13:27 “Nikdy som sa ho na to nevypytoval,” povedal Fiľo na otázku, či sa niekedy neskôr dozvedel o záväzkoch Pavla Ruska voči Kočnerovi a Aghovi.

13:26 “Upozornil som pána Ruska, že keď bude ďalej takto postupovať, tak nám licenčná rada nepredĺži licenciu licenčná rada. Mal som pohnútku k tomu, že som upozornil pána Ruska, že nie všetci členovia rady sú naklonení TV Markíza. Mne sa zdá, že to bolo v roku 2002 alebo 2003, nepamätám si presný rok. Bol som upozornený, že Markíza sa nespráva tak, ako by sa na médium patrilo,” tvrdí Fiľo.

Skryť Vypnúť reklamu

V čom bol ten problém? “No nebola to nesprávna reklama, tí ľudia na to asi mali dôvod, bolo to hlavne politikou, že pán Rusko vstúpil do politiky,” tvrdí Fiľo.

13:17 Fiľo vypovedá, že ani Ján Kováčik ho neinformoval o zmenkách. “Neviem o takýchto sumách,” odpovedá Fiľo na otázku, či mu niekto niekedy povedal, že Kováčik má údajne za Ruska vyplatiť údajné zmenky.

S touto teóriou vyrukoval Rusko počas hlavného pojednávania, išlo vraj o ústnu dohodu a samotný Kováčik ju poprel.

13:14 Šanta sa pýta na udalosti, cez ktoré Fiľo vstúpil do TV Markíza a tiež na predaj podielu Jánovi Kováčikovi. “Nikdy som nepočul o zmenkách,” povedal Fiľo.

13:13 Fiľo tvrdí, že častejšie vídal Ruska, s Kočnerom sa stretli dva-trikrát. Potvrdzuje, že zotrváva na svojej výpovedi z prípravného konania, ktorú urobil pred policajným vyšetrovateľom.

Skryť Vypnúť reklamu

Prokurátor Ján Šanta sa preto začína pýtať konkrétne otázky.

13:01 Oligarcha Milan Fiľo prekvapujúco prišiel na hlavné pojednávanie, o chvíľku začne jeho výsluch.

Fiľo podľa portálu Aktuality.sk prišiel na súd v sprievode súkromnej ochranky.

11:37 Bola vyhlásená obedná prestávka do 13.00 h.

Ešte predtým sa dohodlo pokračovanie procesu predbežne na 16. a 17. decembra.

Zatiaľ stále nie je známe, či príde vypovedať na 13.00 hod. svedok oligarcha Milan Fiľo, ktorý sa zatiaľ výpovedi vyhýba, lebo sa mu nedarí doručiť predvolanie na slovenskú ani českú adresu.

Výpoveď Niny Sobotovičovej

11:35 Záverečné slovo dostala šéfka právneho oddelenie TV Markíza Lucia Tandlich: "Svedkyňa potvrdila, že obžalovaný Rusko jej v rozhovore žiadne zmenky nespomínal. V tom čase ešte nemal Rusko doručenú žalobu zo súdu a preto nevedel, ako obžalovaný Kočner naloží s vymyslenými zmenkami, a preto jej ich ani nespomínal, pretože nevedel, či obžalovaný Kočner bude Markízu vydierať alebo si zmenky uplatní na súde," povedala Tandlich.

Skryť Vypnúť reklamu

11:34 Kočner dostal záverečné slovo: Hovorí, že Sobotovičová nevie nič o kauze Markíza po udalostiach z roku 1998 a jej výpoveď je irelevantná. "Zastala v histórii a tá neskoršia situácia ju ani nezaujímala," povedal.

11:22 Kočner aj právny zástupca TV Markíza Lipšic sa Sobotovičovej pýtajú na prípad stratenej bakalárskej práce.

Originál s podpismi Ruska a Kočnera totiž nie je dostupný, ale vedenie fakulty Sobotovičovú ubezpečilo, že nezmizla.

11:09 Kočner sa pýta Sobotovičovej pýta na akej pozícii pracuje a pracovala v SME. Sobotovičová odpovedá, že je teraz zahranično-politická reportérka, predtým začínala na športe a neskôr bola online editorkou SME.

Kočner sa týmito otázkami zjavne snaží spochybniť kompetenciu Sobotovičovej písať bakalársku prácu o kauze Gamatex.

Skryť Vypnúť reklamu

10:58 Šanta sa pýta, či tzv. Blaškove zmenky spomenul Rusko Sobotovičovej spontánne alebo sa na to novinárka explicitne pýtala. Sobotovičová odpovedá, že jej to spomenul sám od seba.

10:54 Prokurátor Šanta sa Sobotovičovej pýta, prečo si vybrala za tému bakalárky kauzu Gamatex a pýta sa jej, čo všetko jej povedal Rusko o urovnaní sporu.

Sobotovičová tvrdí, že Rusko jej povedal, že kauzu ukončili iba kúpou firmy Gamatex, žiadne zmenky jej nespomínal. "Nič také mi nespomínal," hovorí Sobotovičová o vyjadreniach Ruska.

10:46 Sobotovičová momentálne vysvetľuje kauzu Gamatex. Predtým povedala, že Rusko jej zmenky spomínal, ale neboli to tie televízne zmenky, pre ktoré sú Kočner s Ruskom obžalovaný.

Rusko povedal, že zmenky vystavil podnikateľovi v energetike Ľubošovi Blaškovi, aby si od neho požičal asi 100 miliónov korún, z týchto peňazí potom vyplatil pôžičku od Drukosu, ktorú si vraj zobral, aby kúpil podiel od Sylvie Volzovej.

Skryť Vypnúť reklamu

10:39 Sobotovičová vysvetľuje, že sa rozhodla robiť bakalársku prácu o Gamatexe a preto oslovila Kočnera s Ruskom.

Súvisiaci článok Rusko v minulosti tvrdil, že Gamatexu nemusel platiť vôbec. Odrazu treba aj zmenky Čítajte 

Kočner bol podľa nej najprv v telefonáte žoviálny, ale neskôr sa začal vypytovať, prečo vôbec chce robiť bakalársku prácu o Gamatexe v tomto čase. Bol to február 2017.

Kauza zmenky sa medializovala až v lete 2017, ale na súde už zmenkové žaloby podané boli.

10:34 Vypovedať ide reportérka denníka SME Nina Sobotovičová, predvolal ju prokurátor Ján Šanta.

Sobotovičová robila s Kočnerom a Ruskom rozhovor v rámci svojej bakalárskej práce.

10:19 Senát vyhlásil desaťminútovú prestávku.

Výpoveď Františka Mojta

10:17 Priestor dostala šéfka právneho oddelenia TV Markíza Lucia Tandlich: "Treba si uvedomiť, že pán Kočner a Agh boli v 90. rokoch ochotní založiť polovičný podiel v Markíze za pôžičku v hodnote 35 miliónov korún, teda asi takto vnímali aj hodnotu polovičného podielu v Markíze. Opäť poukazujem na to, že do reálnych udalostí kauzy Gamatex sa obžalovaní snažia vyfabulovať vymyslený príbeh o zmenkách," povedala Tandlich.

Skryť Vypnúť reklamu

10:16 Kočner dostal priestor na záverečné vyjadrenie: "Výpoveď pána Mojta je v rozpore s tvrdeniami obžaloby, že hodnota vysporiadania je 80 miliónov korún, teraz sme sa dozvedeli, že ide o ďalších 50 miliónov korún (35 mil. korún plus úroky). Pán svedok, aj keď sa nevyjadril presne, potvrdil, že hodnota licencie sa pohybovala rádovo v násobkoch jeho pôžičky," povedal Kočner.

10:11 "Nebol tam prvotný záujem stať sa spoluvlastníkom alebo vlastníkom licencie, prvotný záujem bolo poskytnutie pôžičky," odpovedá Mojto na otázky Kočnera, či sa poskytnutím pôžičky snažil získať podiel v TV Markíza.

Súd po námietkach právnikov TV Markíza Kočnerove otázky stopol, lebo sú špekulatívne.

10:07 Obhajca Michal Mandzák sa pýta Mojta, ako on sám oceňoval licenciu TV Markíza. "Určite vyššiu než moja pôžička. Jednoznačne viem, že hodnota tej licencie niekoľko násobne väčšiu než moja pôžička," odpovedal Mojto.

Skryť Vypnúť reklamu

Ide asi o vôbec prvé vyjadrenie, ktoré môže využiť obhajoba vo svoj prospech. Práve obhajoba totiž tvrdí, že hodnota TV Markíza bola v stovkách miliónov korún a pretože skupina CME zaplatila Kočnerovi s Aghom za firmu Gamatex iba 80 miliónov korún, tak Rusko im tajne vystavil zmenky na pol miliardy korún.

10:00 Záleská sa opakovane pýta, čo mal Mojto z toho, že požičal Kočnerovi s Aghom 35 miliónov korún.

Mojto na prvú takúto otázku odpovedal v tom zmysle, že to bol jeho altruizmus. "Keď môžem, pomôžem," tvrdí Mojto.

Na druhú takúto otázku spresnil, že chcel mať peniaze vložené v stabilnej spoločnosti a pôžička mala vyšší výnos ako vtedajší vklad v banke.

Sudca Ján Buvala sa ešte počas výsluchu opýtal, či Mojto vie, aká bola v 90. rokoch hodnota peňazí, teda aké úrokové sadzby boli vtedy. Mojto nevedel odpovedať, odvetil, že boli jednociferné. Ešte predtým však Mojto povedal, že úroková sadzba na pôžičku pre Gamatex sa pohybovala okolo tri až päť percent ročne a bolo to výhodnejšie než uložiť peniaze do banky.

Skryť Vypnúť reklamu

Otázka sudcu Buvalu však poukazuje na nezrovnalosť v tejto časti svedkovej výpovede, pretože v roku 1998 až 2000 bola podľa NBS základná úroková sadzba vo výške 8,80 percenta p.a. a od nej potom záviseli aj komerčné sadzby na vkladoch a úveroch.

Mojto však mohol Gamatexu pomôcť lacnou pôžičkou aj preto, lebo chcel stabilnú televíziu, ktorá od jeho produkčnej firmy každoročne odoberala program za milióny eur.

9:56 Mojto odpovedá na otázky právneho zástupcu TV Markíza Tomáša Kamenca. "So sumou 35 miliónov korún prišli Kočner s Aghom," odpovedá na otázku, kto navrhol hodnotu pôžičky.

Sudkyňa Pamela Záleská opäť zvrtla debatu k veci, pýta sa, ako sa mohol Mojto spoľahnúť na to, že záloh v podobe 50-percentného podielu Volzovej v Markíze je dostatočnou zárukou za splatenie pôžičky.

Skryť Vypnúť reklamu

"Išlo vyslovene o môj interný odhad na základe toho, že som poznal trh, vedel som, že licencia je to hodnotné," tvrdí Mojto.

Opäť ide o vyjadrenie, ktoré nemusí byť v prospech príbehu, o ktorom hovoria Kočner s Ruskom. Oni tvrdia, že Markíza s licenciou mala hodnotu najmenej 500 miliónov korún. S Mojtom sa však dohodli, že mu dajú Volzovej 50-percentný podiel ako záloh na zabezpečenie úveru vo výške iba 35 miliónov korún.

9:54 Mojto poprel, že by sa konkrétne bavil o cene, za ktorú by sa Markíza predávala.

Kočner s Ruskom tvrdia, že s Mojtom rokovali o predaji televízie za 300 miliónov korún. Mojto to popiera. "Nevylučuje, že niekde mohla zaznieť poznámka o predaji, ale vylučujem, že by to boli nejaké konkrétnosti o podmienkach alebo cene," hovorí Mojto.

Skryť Vypnúť reklamu

9:52 Mojto poprel, že by niekedy do rokovaní s Gamatexom vstúpil advokát Ernest Valko. Spomínal vám Kočner, že Valko sa v tom mal angažovať? "Absolútne nie," odpovedá Mojto.

Poprel aj informáciu, že by on alebo jeho brat, Ján Mojto, rokovali o kúpe televízie Markízy. Počuli ste niekedy o tom, že Kočner, Rusko alebo Agh by vám spomínali sumu 500 miliónov korún, za ktorú by sa Markíza potencionálne mohla predať? "Jednoznačne nie," odpovedá Mojto.

Pripomíname, že tohto svedka navrhla vypočuť obhajoba a zatiaľ vôbec nie je zrejmé, čo konkrétne v prospech Kočnera s Ruskom má dosvedčiť. Jeho výpoveď doteraz zapadá skôr do obžaloby. Mojto však miestami vysvetľuje, že nikdy nemal záujem sa o podrobnosti sporov zaujímať.

Skryť Vypnúť reklamu

9:46 Otázky sa pýta prokurátor Ján Šanta. "Vnímal som spor medzi Gamatexom a Markízou (z roku 1998, pozn.) iba mediálne, nijak hlbšie som sa o to nezaujímal," odpovedá Mojto na jeho otázky.

"Tým prevzatím pohľadávky spoločnosťou Forza som prestal byť v kontakte s pánom Kočnerom, bol som v kontakte s pánom Kováčikom (majiteľom Forzy)," vysvetľuje Mojto.

Tvrdí, že spätne sa až náhodou dozvedel, že Kováčik s Milanom Fiľom predali svoj podiel skupine CME.

Dozvedeli ste sa, ako bol vyriešený spor Gamatex vs. Markíza? "Nikdy som túto otázku pánovi Kováčikovi nepoložil, pretože ja som sa snažil ustrážiť iba moju pohľadávku, vôbec som nešiel ďalej, vôbec ma to nezaujímalo," odpovedá Mojto.

9:42 Mojto momentálne z podnetu obhajoby číta zmluvu medzi ním a Kočnerovou firmou Gamatex a vysvetľuje jej znenie. Nie je jasné, čo tým chce obhajoba povedať.

9:38 Mojto tvrdí, že bol akýmsi stabilizátorom vzťahov medzi Ruskom a Volzovou.

"Cítil som, že do toho môžem vstúpiť a mohol by som byť stabilizačným prvkom,“ vysvetľuje Mojto.

Cítil som, že do toho môžem vstúpiť a mohol by som byť stabilizačným prvkom.

František Mojto

Akým spôsobom vaša firma Telefilm spolupracovala s Markízou?

„Najväčšie množstvo programu mala od našej spoločnosti (na začiatku v roku 1996, pozn. red.),“ tvrdí Mojto. Mojto povedal, že hodnota pôžičky bola 35 miliónov korún. (Mojtova pôžička nešla do TV Markíza, ale firme Gamatex Kočnera a Agha, pozn. red.).

09:27 O pôžičke pre televíziu rokoval Mojto na podnet Kočnera a Agha, oni vyhľadali jeho. Mojto okrem toho vypovedá, že so samotnou Volzovou sa stretol iba pre potreby podpisu ručiteľskej zmluvy.

Znamená to, že Mojto v podstate tvrdí, že Kočner a Agha mali vplyv na Volzovú a dokázali jej vnútiť ručiteľskú zmluvu bez toho, aby Mojto rokoval priamo s Volzovou, hoci zálohou v tomto prípade bol Volzovej podiel.

Mojto to aj priamo vyhlásil: „Mne to bolo predostreté zo strany dlžníkov (Kočner, Agh) ako hotové vec, neboli tam žiadne reči okolo toho,“ tvrdí Mojto.

09:21 „Čo sa týka predmetných zmeniek, tak do roku 2016, keď sa o nich začalo informovať v médiách, som o nich absolútne nevedel,“ hovorí Mojto.

Spresňuje, že sa pozná s Ruskom, Kočnerom a koncom 90. rokov sa stretol aj so Štefanom Aghom. Za akých okolností ste sa v roku 1998 stretli s Kočnerom?

Mojto vysvetľuje, že sa stretli pre rokovanie o pôžičke. „Bolo to v zásade veľmi jednoduché, ja som sa tomu nebránil, ale viac ma zaujímalo ručenie,“ vysvetľuje Mojto. Zálohom za pôžičku nakoniec bol 50-percentný podiel Sylvie Volzovej v Markíze.

9:10 Hlavné pojednávanie pokračuje. Marian Kočner je prítomný v pojednávacej miestnosti. Na mieste pre svedkov už sedí František Mojto zo spoločnosti Telefilm Eurokim, ktorá mala koncom 90. rokov tiež spory s televíziou Markíza.

Mojta navrhla vypočuť obhajoba, snaží sa tak ukázať, že 80 miliónov korún, ktoré skupina CME zaplatila za urovnanie kauzy Gamatex Marianovi Kočnerovi a Štefanovi Aghovi nie sú všetky peniaze, pretože ďalšie peniaze išli Mojtovej firme.

V konečnom dôsledku sa tak snaží obhajoba ukázať, že bolo prirodzené, že Rusko vystavil Kočnerovi s Aghom zmenky na pol miliardy korún.

Ako bude vyzerať utorok 5. novembra?

 • Hlavné pojednávanie bude pokračovať o 9.00 hod., prítomný by mal byť aj Marian Kočner, ktorý je stíhaný vo väzbe,
 • Pavol Rusko dal už 28. októbra súhlas, aby sa tento týždeň pojednávalo v jeho neprítomnosti; Rusko a Kočner sa zatiaľ v tomto prípade v pojednávacej miestnosti nestretli
 • predseda senátu Emil Klemanič nečakane odvolal súhlas s online zvukovým prenosom, dôvody nevysvetlil, online zvukový prenos preto nebudeme vysielať,
 • doobeda príde vypovedať podnikateľ František Mojto a reportérka SME Nina Sobotovičová,
 • poobede je opätovne predvolaný oligarcha Milan Fiľo, ktorý v minulosti spoluvlastnil televíziu Markíza,
 • v ostatnom čase sa budú čítať listinné dôkazy, podľa návrhov obhajoby a obžaloby,
 • pojednávacia miestnosť sa nachádza v budove väzobného ústavu, preto sú tu zvýšené bezpečnostné opatrenia, novinári nebudú môcť mať telefóny, pre verejnosť je tu 70 miest, z toho 50 pre novinárov,
 • verejnosť nie je oddelená od súdu sklom, všetci sú teda v jednej miestnosti, miestnosť strážia príslušníci väzenskej stráže, kukláči nie sú prítomní.
Načítavam video...

Ako vyzeralo pojednávanie doteraz?

 • V pondelok 22. júla (minúta po minúte z 1. dňa, zhrnutie z 1. dňa) vypovedal obžalovaný Pavol Rusko, vinu odmietol a dôkazy spochybňuje.
 • Prokurátor Ján Šanta v prvý deň procesu prekvapil, keď predložil piatu údajnú zmenku podpísanú Ruskom, ktorá doteraz nebola v spise; síce môže spochybniť hodnovernosť príbehu, ktorý Rusko s Kočnerom prezentujú, ale ide iba o kópiu a podľa Šantu pochádza z „operatívnej činnosti polície“. Ak sa neobjaví originál piatej zmenky, súd ju vôbec nemusí pripustiť ako dôkaz.
 • Šanta sa v prvý deň zároveň pýtal Ruska, kto je to Slintoš a čo sú to slintoviny. Rusko sa ohradil, že ho otázka uráža a po námietkach obhajoby ju súd nepripustil.
 • V utorok 23. júla (minúta po minúte z 2. dňa, zhrnutie z 2. dňa) sa čítali listinné dôkazy a vypovedal bývalý riaditeľ televízie Markíza Václav Mika. Existenciu zmeniek vylúčil. Nie sú zaznačené v žiadnych účtovných dokladoch, Šanta prečítal všetky účtovné závierky a auditné správy z toho obdobia. Podľa Ruska dokumenty nie sú podstatné, lebo zmenky vraj nedal zapísať do účtovníctva zámerne.
 • V stredu 24. júla (minúta po minúte z 3. dňa, zhrnutie z 3. dňa) vypovedal Kočnerov spolupracovník Štefan Agh, zopakoval príbeh, ktorý na súde rozprával aj Rusko, ale výrazne zrozumiteľnejšie. Šanta zároveň predložil súdu prepis komunikácie medzi Aghom a Kočnerom, ktorý obsahuje aj prezývky Slintoš a slintoviny.
 • Slintoš je podľa Agha Rusko, slintoviny sú vraj dokumenty z Ruskovým starým podpisom, ktoré žiadal Kočner. Právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic povedal, že toto slovo má podľa komunikácie iný význam. Súd zatiaľ komunikáciu nepripustil ako dôkaz, teda ju nečítal, ale ani ju neodmietol.
 • V pondelok 29. júla (minúta po minúte z 4. dňa, zhrnutie z 4. dňa) prokurátor Šanta predložil komunikáciu medzi Kočnerom a podnikateľom Norbertom Bödörom, vypovedal bývalý riaditeľ TV Markíza Vladimír Repčík, ktorý existenciu zmeniek nevylúčil a bývalá šéfka Kancelárie Rady pre vysielanie Jarmila Grujbárová, podľa ktorej licencia Markízy v roku 2000 nebola ohrozená.
 • V utorok 30. júla (minúta po minúte z 5. dňa, zhrnutie z 5. dňa) vypovedala bývalá finančná riaditeľka televízie Markíza Radka Doehring, o zmenkách nevedela a ak by existovali, mali byť v účtovníctve, povedala. Rusko naďalej spochybňuje dôveryhodnosť účtovných výkazov. Ak Rusko naozaj v roku 2000 podpísal zmenky za 500 mil. korún, podľa Doehring nedáva zmysel, prečo svoj podiel v televízii predal len za 580 mil. korún, aby mu tak ostalo len 80 mil. korún, Rusko bol touto poznámkou zaskočený.
 • V stredu 31. júla (minúta po minúte zo 6. dňa, zhrnutie zo 6. dňa) bol predvolaný Kočnerov niekdajší kamarát, bývalý novinár a bývalý príslušník SIS Peter Tóth. Ten bez riadneho ospravedlnenie neprišiel, predvolaný bol aj Kočnerov kumpán Jozef Dučák st., ktorý sa ospravedlnil, údajne zo zdravotných dôvodov, čo dal predseda senátu preveriť, čítali sa najmä listinné dôkazy, ktoré obžalovaný Rusko priebežne komentoval.
 • V pondelok 9. septembra (minúta po minúte zo 7. dňa, zhrnutie zo 7. dňa) sa proces presunul do Bratislavy, prvýkrát bol vypovedať Marian Kočner, bol drzý k prokurátorovi aj k právnym zástupcom TV Markíza, nič nové nepovedal a držal sa príbehu, ktorý už predtým prezentoval Pavol Rusko. Na viaceré otázky neodpovedal. Nakoniec z pojednávania urobil šou, keď mal prísť neverejne vypovedať Peter Tóth a on si chcel zvoliť dôverníkov z radov novinárov.
 • V utorok 10. septembra (minúta po minúta z 8. dňa, zhrnutie z 8. dňa) vypovedala bývalá riaditeľka TV Markíza Zuzana Ťapáková, ktorá potvrdila, že o zmenkách nevedela. Vyjadrila sa aj k obsadeniu televízie Kočnerom v roku 1998, aj ona potvrdila, že Kočner prišiel s ozbrojencami. Po nej vypovedal terajší riaditeľ televízie Matthias Settele, ktorý existenciu zmeniek vylúčil. Neskôr pokračoval vo výpovedi bývalý novinár, niekdajší príslušník SIS a Kočnerov bývalý kamarát Tóth, jeho výpoveď bola neverejná, ale podľa skôr dostupných informácií vypovedá proti Kočnerovi a tvrdí, že zmenky sú sfalšované.
 • Vo štvrtok 17. októbra (minúta po minúte z 9. dňa, zhrnutie z 9. dňa) vypovedala Ruskova exmanželka Viera Rusková, ktorá síce potvrdila, že o zmenkách vedela, ale po otázkach dodala, že ich nikdy nevidela a viackrát sa zamotala. Vypovedať prišiel Kočnerov dlhoročný kamarát a kumpán Jozef Dučák st., ktorý si zo súdu uťahoval a poprel, že by pre Kočnera zháňal starý papier a atrament na sfalšovanie zmeniek. Vypovedal aj bývalý spolumajiteľ televízie Ján Kováčik, ktorý povedal, že o zmenkách nevedel, no obhajoba ho prichytila, že vypovedá inak než pred vyšetrovateľom.
 • V pondelok 28. októbra (minúta po minúte z 10. dňa, zhrnutie z 10. dňa) neprišla vypovedať Ruskova bývalá obchodná spoločníčka Sylvia Volzová a odkázala, že na Slovensko nemieni prísť pre obavu o svoj život. Predseda senátu Klemanič preto nechal prečítať jej výpoveď z prípravného konania. Bola strohá, obhajoba namietala, že sa počas výsluchu v prípravnom konaní nemohla pýtať dodatočné otázky. Senát zároveň pripustil prepis správ z aplikácie Threema Mariana Kočnera ako dôkaz, prokurátor Šanta prečítal aj komunikáciu s Ruskom. Vyplýva z nej, že Kočner a Rusko zľadovali svoje výpovede pred súdom a Rusko pomáhal Kočnerovi, aby súd samotného Ruska odsúdil na zaplatenie 69 mil. eur.
 • V pondelok 4. novembra (minúta po minúte z 11. dňa, zhrnutie z 11. dňa) prišla vypovedať Kočnerova dcéra Karolína, aby spochybnila dôveryhodnosť svedka Petra Tótha. Pokračovalo čítanie správ z aplikácie Threema, podľa ktorých Kočner zohnal strašiu tlačiareň a starší papier. Odmieta, že by ich použil na falšovanie zmeniek.
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 38 341
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 36 766
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 670
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 113
 5. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 9 047
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 913
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 243
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 881
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 673
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 570
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Pavol Rusko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Marian Kočner, Kauza falšovania zmeniek TV Markíza, Threema
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Odberné miesto v električkách Dopravného podniku Bratislava na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie. PCR testy odhalili viac ako 234-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 965 obetí.

12 h
Policajti zatýkajú muža počas protestu proti väzneniu ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného v Jekaterinburgu.

Na protestoch zadržali už vyše 1 600 ľudí.

8 h
Larry King zomrel vo veku 87 rokov.

Začiatkom roka ho hospitalizovali s covidom.

4 h
Joe Biden a jeho manželka Jill počas štátnej hymny počas inaugurácie nového prezidenta.

Navaľnyj ukázal marketingovú zručnosť.

21. jan

Neprehliadnite tiež

Utrhnuté bočnice mosta v Kysaku.

Kovové časti sú odtrhnuté, v strede konštrukcie je diera a drevo zhnité.

2 h
Riaditeľ zariadenia Arcus Juraj Briškár potvrdil nové úmrtia.

Zariadenie má vyše sto nakazených. Trnka: Možno došlo k zlyhaniu vedenia.

2 h