"Vieme si predstaviť zmluvu, ktorou by nehrozilo, že bude diskriminovaná ktorákoľvek skupina občanov SR. Zatiaľ tá zmluva taká rozhodne nie je," povedala dnes novinárom podpredsedníčka ANO Katarína Glončáková - Golev.
Liberáli sa pýtajú, či slovenský právny systém a právny systém Európskej únie nedáva dostatočné záruky na to, aby si občania mohli uplatňovať výhradu svedomia. "Poslanci európskeho parlamentu, teda tí, s ktorými som o tom diskutovala, majú tiež pocit, že takáto zmluva je absolútne zbytočná, pretože výhrada svedomia je tak zakotvená v našej ústave, ako je zakotvená v charte základných práv, ktorá bude priamo súčasťou európskej ústavnej zmluvy," konštatovala Glončáková - Golev. Za hlavný problém dokumentu považuje fakt, že na rozdiel od zmlúv, ktoré majú so Svätou stolicou uzavreté iné krajiny, má slovenská verzia status medzinárodnej zmluvy o ľudských právach a ide nad rámec slovenského právneho poriadku. Môže tiež kolidovať s európskymi normami. "V tej podobe, ako je zmluva o výhrade svedomia teraz pripravená, je v rozpore s tými záväzkami, ku ktorým sa SR zaviazala svojim vstupom do EÚ a ratifikáciou európskej ústavnej zmluvy," vyhlásila Glončáková - Golev.
Liberáli sú spokojní, že o zmluvu s Vatikánom sa zaujímajú poslanci Európskeho parlamentu, pretože ich postoj môže slovenskej vládnej koalícii pomôcť pri rozhodovaní o konečnej podobe dokumentu. Podpredsedníčka ANO sa domnieva, že pre Slovensko by bolo veľkým problémom, keby zmluvu so Svätou stolicou schválilo, a až potom by zistilo rozpor s európskym právom.
Premiér Mikuláš Dzurinda dostal pred dvoma týždňami list od vyše 50 europoslancov, v ktorom vyzývali Slovensko, aby zmluvu prehodnotilo. Iniciátorkou listu bola holandská poslankyňa a predsedníčka pracovnej skupiny pre odluku cirkvi od politiky Sophie inďt Veldová, ktorá si k zmluve vyžiadala stanovisko výboru Európskeho parlamentu pre ľudské práva a podala podnet na preskúmanie zlučiteľnosti zmluvy s európskym právom. Glončáková - Golev dnes pripomenula, že list podpísali aj niekoľkí európski socialisti a ľudovci, čo podľa nej znamená, že iniciatíva má podporu u všetkých frakcií europarlamentu. Europoslanci sa budú zmluvami s Vatikánom zaoberať na svojej júnovej schôdzi, pretože tieto dokumenty sú aktuálne aj v Španielsku, Taliansku, Nemecku a Maďarsku.
Zmluva medzi SR a Svätou stolicou o výhrade svedomia nadväzuje na základnú slovensko-vatikánsku zmluvu ešte z roku 2000. Umožní odmietnuť každé konanie, ktoré by malo za následok stratu ľudského života, jeho ohrozenie alebo by znižovalo ľudskú dôstojnosť. Ľudia budú môcť odmietnuť úkony, ktoré by boli v rozpore s ich svedomím a kresťanskými hodnotami. V niektorých oblastiach zmluva potvrdzuje už súčasný stav, podľa ktorého môže lekár odmietnuť vykonanie umelého prerušenia tehotenstva, umelého a asistovaného oplodnenia, sterilizáciu alebo antikoncepciu.
Právo na výhradu svedomia je možné uplatniť aj v ozbrojených zložkách a zboroch, kde zahŕňa najmä odmietnutie výkonu základnej vojenskej služby a možnosť vykonania civilnej služby. Dôležitou oblasťou, ktorú upravuje text spomínanej zmluvy, je výchovno-vzdelávacia činnosť, pri ktorej bude môcť pedagóg odmietnuť vyučovanie určitých predmetov ako sexuálna výchova a joga, môže tiež odmietnuť používať určené učebné texty.
mh pa