BRATISLAVA. Psychiatrické zariadenia na pacientoch príliš či nevhodne využívajú obmedzovacie prostriedky.
Vyplýva to z kontrol monitorovacieho tímu Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím, ktorý od augusta skontroloval šesť takýchto zariadení.
"Bežnou praxou je využívanie ochranných, teda sieťových či klietkových postelí ako bežných lôžok pacientov za súčasného použitia psychofarmakologickej liečby. Vo viacerých zariadeniach je zjavné, že chýbajú registre obmedzovacích prostriedkov, pacienti nemajú vytvorené vhodné životné podmienky, nie sú dodržiavané základné hygienické normy a pacienti často nie sú informovaní o svojich právach a aplikovanej liečbe," konštatuje komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská.
Ako ďalšie závažné nedostatky označuje poddimenzovaný stav personálu a nedostatočné až žiadne vedomosti v oblasti dodržiavania ľudských práv pacientov v zariadeniach.
Cieľom kontrolných návštev komisárky a hodnotiaceho tímu expertov je posilniť ochranu ľudských práv osôb v psychiatrických zariadeniach, zlepšiť zaobchádzanie s nimi a podmienky, v ktorých tieto osoby žijú.
V psychiatrických zariadeniach sú podľa Stavrovskej ľudia s postihnutím izolovaní alebo nútení žiť spolu, nemajú možnosť kontrolovať svoj život a robiť každodenné rozhodnutia. "Často sú zbavení spôsobilosti na právne úkony alebo sú liečení proti vlastnej vôli, z čoho vyplýva vysoká pravdepodobnosť zanedbávania a zneužívania," uviedla.
Hlavným prostriedkom hodnotenia je používaný set nástrojov Svetovej zdravotníckej organizácie QualityRights Tool Kit. Každé zariadenie dostane hodnotiacu správu, ktorej súčasťou sú i opatrenia na nápravu s úlohami a termínmi plnenia. Kontrolu plnenia zabezpečuje úrad komisárky. Priebežné výsledky monitoringov a plnenie uložených opatrení na nápravu v monitorovaných psychiatrických zariadeniach bude môcť verejnosť sledovať online na portáli komisárky začiatkom roka 2020.