Bratislava 19. mája (TASR) - Podpísanie zmluvy s Vatikánom o výhrade svedomia je záväzok SR ku katolíckej cirkvi a aj ostaným registrovaným cirkvám, tvrdí hovorca Ministerstva spravodlivosti (SR) Richard Fides. Zmluva podľa neho nikoho nediskriminuje, naopak poskytuje všetkým občanom rovnaké výhody.
"Ten kto tvrdí, že zmluva je diskrimináciou niektorých časti spoločnosti, si mýli pojmy s dojmami," vyhlásil pre TASR Fides. Reagoval tak na vyhlásenia podpredsedníčky ANO Kataríny Glončákovej - Golev, podľa ktorej súčasný návrh zmluvy bude diskriminačný pre určitú časť obyvateľstva. Upozornila, že zmluvou sa bude zaoberať aj Európsky parlament na svojom júnovom zasadaní, ktorý zhodnotí, či výhrada svedomia nie je v rozpore s európskym právom.
V základnej zmluve s Vatikánom sa Slovensko zaviazalo podľa Fidesa prijať aj ďalšie špeciálne zmluvy a premiér Mikuláš Dzurinda už v roku 2003 rozdelil jednotlivým rezortom úlohy na vypracovanie konkrétnych zmlúv. "Zmluva o výhrade svedomia je vlastne aj v našom vládnom programe," dodal.
Zmluva medzi SR a Svätou stolicou o výhrade svedomia nadväzuje na základnú slovensko-vatikánsku zmluvu ešte z roku 2000. Umožní odmietnuť každé konanie, ktoré by malo za následok stratu ľudského života, jeho ohrozenie, alebo by znižovalo ľudskú dôstojnosť. Ľudia budú môcť odmietnuť úkony, ktoré by boli v rozpore s ich svedomím a kresťanskými hodnotami. V niektorých oblastiach zmluva potvrdzuje už súčasný stav, podľa ktorého môže lekár odmietnuť vykonanie umelého prerušenia tehotenstva, umelého a asistovaného oplodnenia, sterilizáciu alebo antikoncepciu.
Právo na výhradu svedomia je možné uplatniť aj v ozbrojených zložkách a zboroch, kde zahŕňa najmä odmietnutie výkonu základnej vojenskej služby a možnosť vykonania civilnej služby. Dôležitou oblasťou, ktorú upravuje text spomínanej zmluvy, je výchovno-vzdelávacia činnosť, pri ktorej bude môcť pedagóg odmietnuť vyučovanie určitých predmetov ako sexuálna výchova a joga, môže tiež odmietnuť používať určené učebné texty.