BRATISLAVA. Slovensko nevyhnutne potrebuje reformu fungovania samospráv. Zhodli sa na tom predstavitelia Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ).
Novinárom to po dnešnom stretnutí potvrdili predseda ZMOSu Branislav Tréger a predseda NKÚ Karol Mitrík, ktorí chcú na vládu začať vyvíjať tlak.
Nekvalifikované rozhodnutia
Mestá a obce čelia podľa Trégera problémom aj v súvislosti s prijímaním nekvalifikovaných rozhodnutí zo strany vlády aj parlamentu.
Spomenul pritom napríklad tzv. chodníkovú novelu, obedy zadarmo, rekreačné poukazy, zvýšenie platov pedagogických aj nepedagogických pracovníkov, novelu zákona o sociálnych službách ako aj zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane od budúceho roka.
„Musia sa prijímať rozhodnutia, na ktoré má štát financie,“ zdôraznil Tréger s tým, že keď nie je výkon prenesených kompetencií finančne zabezpečený štátom, musia to samosprávy platiť samé. Nemajú však na to finančné prostriedky.
Aj nedávny audit ZMOSu ukázal, že štát samosprávam neplatí za výkon prenesených kompetencií to, čo by podľa ústavy mal. Vo viacerých oblastiach, napríklad v školstve, pritom však samosprávy sponzorujú štát.
Zodpovednosť voči samospráve
Mitrík zdôraznil, že štát sa nemôže zbaviť zodpovednosti voči samospráve.
„Je tu mnoho rozhodnutí, ktoré nie sú kvalifikované a zaťažujú samosprávy,“ vyhlásil Mitrík s tým, že pri legislatívnych zmenách neboli vypracované štúdie finančných dopadov. Tie sú často obrovské a musia ich znášať práve obce. „Prijímaná legislatíva nie je podložená kvalifikovanými analýzami,“ zdôraznil. Reforma systému je podľa Mitríka nutná.
Riaditeľ kancelárie predsedu NKÚ Ľubomír Andrassy vyhlásil, že NKÚ bude kontrolovať, ako si štát plní finančné povinnosti vo vzťahu k samosprávam. Pripomenul napríklad, že demografický vývoj predpokladá v budúcnosti vyšší počet detí. Už teraz je však potrebné myslieť na rozširovanie škôl a škôlok, ale aj na zabezpečenie dostatku pedagógov.
Zodpovednosť v týchto prípadoch však prináleží štátu a nie samosprávam. Práve školstvo je podľa Andrassyho jedným z kľúčových ukazovateľov spokojnosti občanov.
Druhým je bytová politika a výstavba nájomných bytov, v čom Slovensko výrazne zaostáva za ostatnými krajinami EÚ. „Je to opäť štát, ktorý musí nájsť spôsob, ako spoločne so samosprávami podporiť výstavbu nájomných bytov a domov,“ vyhlásil.