BRATISLAVA. Kandidáti na primátorov a starostov s napätím očakávali, ako dopadne volebná noc. V novembri 2014 v Košiciach nakoniec oslavoval víťazstvo Smer.
Richard Raši obhájil kreslo primátora, hoci strana čelila škandálu pre plánovaný nákup predraženého CT-prístroja do piešťanskej nemocnice, pre ktorý opozícia žiadala odchod vtedajšieho predsedu parlamentu zo Smeru Pavla Pašku.
Keďže v tom čase išlo o najvplyvnejšieho košického politika Smeru s veľkým dosahom na oblasť zdravotníctva, komunálne voľby v Košiciach označovali politológovia za referendum o Paškovi.
„Nikto mi nebude rozvracať rodinu. Napriek víťazstvu v referende odstúpim z pozície predsedu Národnej rady,“ oznámil Paška v Rašiho centrále po jeho víťazstve. Vedľa neho stál vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák, ktorý v Košiciach nemal dôvod tráviť volebnú noc. Dozeral len na to, či Paška odstúpi.
Paška sa nakoniec vzdal aj poslaneckého mandátu, no vo vedení Smeru skončil až v decembri 2016.
Vplyvní muži počas 20-ročnej histórie Smeru odstupovali z funkcií po kauzách väčšinou len pod dlhodobým tlakom verejnosti či opozície a aj vtedy im predseda Smeru Robert Fico vyjadroval podporu.
Rovnako ako Martinovi Glváčovi, ktorý vo štvrtok po vyše týždni naťahovania času cez facebook oznámil, že odstupuje z funkcie podpredsedu parlamentu. Skončil, lebo sa ukázalo, že si priateľsky písal s obžalovaným podnikateľom Marianom Kočnerom.