BRATISLAVA. Nadácia Pontis ocenila organizácie, inštitúcie a jednotlivcov, ktorí prispievajú k Cieľom udržateľného rozvoja (SDGs), teda chránia životné prostredie, pomáhajú znevýhodneným a zraniteľným, prepájajú a vzdelávajú.
Na najväčšej konferencii o zodpovednom podnikaní BLF CSR Summit 2019 v utorok nadácia udelila Ceny SDGs v kategóriách verejný sektor, mimovládna nezisková organizácia, mediálna kampaň, líder alebo líderka a líder alebo líderka do 30 rokov.
TASR o tom informovala PR manažérka nadácie Zuzana Schaleková.
V kategórii verejný sektor cenu získal Úrad splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre rozvoj občianskej spoločnosti, ktorý pôsobí ako sprostredkovateľ medzi mimovládnymi neziskovými organizáciami a vládou či verejnou správou. Podľa nadácie dlhodobo skvalitňuje spoluprácu verejného a neziskového sektora.

Víťaznou mimovládnou neziskovou organizáciou sa stala Potravinová banka Slovenska, ktorá zhromažďuje zadarmo potraviny od darcov, skladuje a prideľuje ich humanitárnym alebo charitatívnym organizáciám, ktoré poskytujú potravinovú pomoc ľuďom v núdzi.
"Celoročne takto pomôže približne 97-tisíc ľuďom. Svojou prácou zároveň znižuje plytvanie potravinami," uviedla Schaleková.
V kategórii mediálna kampaň zvíťazila kampaň Prijateľní.sk za búranie predsudkov a stereotypov pri zamestnávaní Rómov. Kampaň upozornila na problém diskriminácie rómskych uchádzačov na trhu práce.
Najlepšími lídrami sa stali Ivana Maleš, Petra Csefalvayová a Katarína Bednáriková z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky, ktorí zvyšujú povedomie o obehovom hospodárstve, spolupracujú s firmami, samosprávou a verejnou správou. Snažia sa o systémovú zmenu v odpadovom hospodárstve na Slovensku.
V kategórii líder alebo líderka do 30 rokov ocenili Tatianu Sedlákovú za vyzdvihnutie a medializáciu témy seniorov a aktívneho starnutia. Je spoluzakladateľkou občianskeho združenia Zrejme, ktoré sa snaží zmeniť postavenie seniorov a vnímanie starnutia v spoločnosti a podporovať medzigeneračný dialóg.
Organizácia spojených národov definovala v roku 2015 17 cieľov udržateľného rozvoja. Ich myšlienkou je, že iba spoluprácou rôznych aktérov možno skončiť s chudobou, bojovať proti nerovnostiam či zastaviť klimatickú zmenu.