Článok pokračuje pod video reklamou
BRATISLAVA. Sudkyňa Zuzana Maruniaková prišla pred komisiu Súdnej rady Slovenskej republiky, na otázky novinárov však odmietla odpovedať.
Maruniaková je podozrivá, že rozhodla v civilnom spore o miliónových zmenkách televízie Markíza v prospech Mariana Kočnera.
Vyzývajú sudcov, aby vysvetlili svoje konanie
Vyplýva to z údajnej komunikácie Kočnera s bývalou štátnou tajomníčkou rezortu spravodlivosti Monikou Jankovskou. Súdna rada si predvolala opakovane sudcov, ktorí sa spomínajú v komunikácii, aby vysvetlili svoje konanie.

Okrem Maruniakovej prišiel aj košický sudca Adrián Pažúr, tiež Denisa Cviková a Nora Halmová.
Z účasti sa ospravedlnili podpredsedníčka najvyššieho súdu Jarmila Urbancová a predseda Krajského súdu Bratislava Ľuboš Sádovský.
"Boli poskytnuté isté vysvetlenia, ktoré majú určité rácio a s ktorými treba ďalej pracovať," odpovedal súčasný predseda komisie súdnej rady Dušan Čimo na otázku, či vypočutí sudcovia dostatočne vysvetlili, prečo sa spomínajú v Kočnerovej komunikácii.
Bližšie informácie pred riadnym zasadnutím Súdnej rady Slovenskej republiky uvádzať nechcel, tá sa opätovne stretne 26. novembra.
Podľa jeho informácií zatiaľ podozriví sudcovia a sudkyne nevypovedali na polícii.
Pri novinároch sa pristavila iba Halmová, ktorá zopakovala, že Mariana Kočnera nepozná a spomína sa v komunikácii dvoch osôb.
„Ja som teraz preto v nepríjemnej situácii. Zodpovedala som všetky otázky komisie, ako bude ďalej postupovať neviem odpovedať," povedala Halmová.
Sudkyňa Cviková sa spomína v údajnej komunikácii v súvislosti s kauzou zmenky, kde mala pomáhať Maruniakovej.
Na verejnosť sa dostali aj zábery, že bola prítomná na vyhlásení rozsudku. Cviková pred komisiou uviedla, že tam bola z dôvodu kamarátskeho vzťahu, ako morálna podpora.
Pri skúmaní situácie chce komisia postupovať aj s kolegami, ktorí preverujú majetkové pomery dotknutých sudcov.
Prístup do spisu
„Dostali sme odpovede na naše otázky a dozvedeli sme sa informácie, ktoré budeme ďalej preverovať a skúmať. Kolegovia, ktorí sa dnes nemohli zúčastniť dostanú príležitosť prísť opäť na ďalšie zasadnutie, ktoré bude 21. novembra," povedal Čimo.
Komisia už dostala od Úradu špeciálnej prokuratúry aj kladnú odpoveď na prístup do spisu vo veci vyšetrovania, v rámci ktorého zaistili koncom augusta sudcom mobily.
"Chceli sme primárne získať prepisy. Potvrdiť autenticitu prepisov, ktoré sa dostali nejakým spôsobom do médií," poznamenal Čimo. So spisom sa budú oboznamovať v najbližších dňoch.
V súvislosti s prípadom koná aj polícia, ktorá zriadila špecializovaný tím s názvom Hmla. Zatiaľ však nie sú obvinené konkrétne osoby, vedie sa iba trestné stíhanie vo veci.
Do sídla súdnej rady vo štvrtok doručili vyšetrovatelia z Národnej kriminálnej agentúry časť vyšetrovacieho spisu k nahliadnutiu.
Na margo košického sudcu Pažúra Čimo ozrejmil, že je vedené ešte jedno trestné konanie okrem spomínaného. "Trestné konanie sa týka veci, ktorá je známa ako Unipharma. Pažúr bol v tejto veci oslovený, aby poskytol určité informácie," vysvetlil Čimo.