BRATISLAVA 20. mája (SITA) - Národná rada SR schválila nový Trestný zákon. Norma, ktorá nanovo formuluje základy trestného práva a prináša viacero noviniek, nahradí zákon z roku 1961. Doterajšia úprava bola už viac ako 30-krát novelizovaná, pričom od roku 1989 bola novelizovaná 20-krát. Nový Trestný zákon bude účinný od 1. januára 2006. Minister spravodlivosti Daniel Lipšic sa po hlasovaní poslancom poďakoval za schválenie modernej normy, ktorá nebude dávať šanca páchateľom, ale tým, čo rešpektujú zákony.
Najdiskutovanejšie ustanovenie nového zákona – trestnú zodpovednosť právnických osôb poslanci z návrhu vypustili. Trestný zákon prináša nové rozdelenie trestných činov na prečiny a zločiny. Pri prečinoch nemôže presiahnuť horná hranica trestu päť rokov. Nanovo sú definované krajná núdza, nutná obrana a oprávnené použitie zbrane. Vychádza sa pri nich z princípu, že riziko útoku by mal znášať útočník a nie napadnutý. Podľa rezortu spravodlivosti totiž ak má byť nutná obrana efektívna, musí byť intenzívnejšia ako útok. Ak osoba neoprávnene vnikne alebo neoprávnene zotrvá napríklad v cudzom byte, bude možné proti nemu použiť zbraň.
Zavádzajú sa aj nové druhy trestov. Trest domáceho väzenia by sa mohol ukladať pri prečinoch až na jeden rok. V prípade trestu povinnej práce bude môcť byť odsúdenému uložené pracovať vo voľnom čase a bez nároku na odmenu od 40 do 300 hodín. Novinkou je aj podmienečný odklad trestu s probačným dohľadom. Zásada trikrát a dosť pri obzvlášť závažných trestných činoch je zachovaná aj v novom Trestnom zákone. V prípade páchateľov úkladnej vraždy sa zavádza zásada dvakrát a dosť. Znamená to, že ak bol niekto odsúdený za úkladnú vraždu už druhýkrát , bude mu hroziť výlučne trest odňatia slobody na doživotie. Páchatelia mafiánskych vrážd dostanú výlučne doživotie.
V texte zákona sú už zapracované paragrafy týkajúce sa verbálnych deliktov, s ktorými ministerstvo spravodlivosti pôvodne nepočítalo. V Trestnom zákone zostali zachované aj verbálne delikty. Trestné by teda malo byť verejné popieranie, spochybňovanie, schvaľovanie alebo ospravedlňovanie holokaustu. Návrh trestného zákona obsahuje aj trestný čin hanobenia národa, rasy, etnika alebo presvedčenia. Poslanci doplnili návrh aj o skutkovú podstatu porušenia dôvernosti ústneho prejavu. Zverejnenie neverejne prednesených slov či iného prejavuj osobnej povahy by malo byť trestné, ak bola dotknutej osobe spôsobená vážna ujma.
sy;pr;bl