BRATISLAVA 20. mája (SITA) – Jasnejšie pravidlá pre udeľovanie štátneho občianstva stanovuje novela zákona o štátnom občianstve, ktorú dnes schválili poslanci. Štátne občianstvo bude možné udeliť iba žiadateľovi, ktorý má na Slovensku nepretržitý trvalý pobyt aspoň päť rokov pred podaním žiadosti. Nesmie byť pritom v priebehu piatich rokov od podania žiadosti právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin či vyhostený. Tiež nesmie byť vedené voči nemu trestné stíhanie, vydávacie konanie či konanie o vykonaní európskeho zatýkacie rozkazu. Občianstvo nemôže byť udelené ani žiadateľovi, voči ktorému je napríklad vedené konanie o odňatie azylu a administratívnom vyhostení. Novela hovorí aj o tom, že občianstvo môže byť udelené len osobe, ktorá ovláda slovenský jazyk v základnom rozsahu. Za základný rozsah sa považuje schopnosť porozumieť otázke a odpovedať na ňu.
Tieto podmienky nemusí spĺňať cudzinec, ktorý žije na území Slovenska v spoločnej domácnosti v manželstve so štátnym občanom Slovenska najmenej tri roky. Občianstvo môže získať bez spomínaných podmienok aj osoba, ktorá sa významne zaslúžila o prínos pre Slovensko v oblasti ekonomiky, vedeckej, technickej, kultúrnej či športovej. Jemnejšie podmienky by mali platiť aj na osoby, ktoré mali na Slovensku trvalý pobyt najmenej tri roky pred dosiahnutím 18 rokov. Občianstvo budú môcť ľahšie získať aj cudzinci, ktorým bol udelený azyl a osoby, ktoré sa narodili na Slovensku a najmenej tri roky pred podaním žiadosti o občianstvo mali na Slovensku trvalý pobyt. Ľahšie získajú občianstvo aj osoby, ktoré žijú na Slovensku najmenej desať rokov a v čase podania žiadosti im bol udelený trvalý pobyt.
Zahraniční Slováci budú môcť občianstvo získať iba v prípade dvojročného pobytu na Slovensku. V praxi sa totiž často stávalo, že žiadosti podávali aj zahraniční Slováci, ktorí nikdy na Slovensku neboli. Ministerstvo vnútra bude musieť rozhodnúť o žiadosti najneskôr do deviatich mesiacov od jej doručenia. Ak je na rozhodnutie potrebné aj stanovisko iných štátnych orgánov, rozhodne najneskôr do roka. Ak zákon podpíše prezident, nadobudne účinnosť 1. septembra.
sy;pr;bl