SME
Nedeľa, 20. jún, 2021 | Meniny má ValériaKrížovkyKrížovky
NEŽNÁ REVOLÚCIA

Nesklamte nádej, odkázali politikom z pódia (česko-slovenská minúta po minúte)

Od 17. novembra 1989 ubehlo 30 rokov.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Oslavy 30. výročia v Česku a na Slovensku sme sledovali minútu po minúte

21:00 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

20:45 Občianske združenie November 89 spúšťa 30 rokov od Nežnej revolúcie multimediálny projekt November 89 Today.

Ten má posilniť povedomie o študentskom hnutí a pripomenúť hodnoty, ktoré sú
aktuálne aj dnes. Otvára diskusiu o slobode a demokracii s mladou generáciou, ktorej sú dnes udalosti z novembra 1889 vzdialené.

20:37 "Kto si všimol strih ČT24 z Prahy na Bratislavu, hneď porozumel, prečo je Deň boja za slobodu a demokraciu pociťovaný v Česku ako druhá najvýznamnejšia udalosť, zatiaľ čo na Slovensku až štvrtá.

Kontrast masovosti pražských osláv s prázdnotou ulíc Bratislavy je aj trochu paradox," píše Peter Schutz.

Súvisiaci článok Améby k novembru Čítajte 

20:11 Podľa odhadov organizátorov Za slušné Slovensko prišlo na Námestie slobody sedem až osemtisíc ľudí.

"Na veľa vecí môžeme byť právom hrdí, nesmieme však rezignovať na to, aby sme politikov, prokurátorov, sudcov a verejných činiteľov žiadali, aby pracovali na tom, aby Slovensko bolo lepšou krajinou," povedala Karolína Farská z iniciatívy.

"Občianska spoločnosť je na neprávosť citlivejšia, ľudia sa neboja prejaviť svoj názor, ak je spravovanie krajiny ohrozené. Tieto zhromaždenia sú toho dôkazom," dodala Farská.

20:07 Sloboda je najvyššia hodnota, musíme ju chrániť a bojovať o ňu každý deň. Vyhlásil to predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) v príhovore v RTVS.

Poukázal aj na úlohu médií, kritizoval ich, že nie vždy šíria pravdu. Do spoločnosti podľa neho treba vrátiť pokoru aj dialóg. Pripomenul aj, že sloboda neexistuje bez
zodpovednosti.

19:50 Sedemnásty november patrí všetkým, nik nemá právo si ho privlastňovať. Vyhlásil to premiér Peter Pellegrini (Smer) v príhovore v RTVS pri príležitosti 30.
výročia Nežnej revolúcie.

Zároveň zdôraznil potrebu zodpovedného prístupu k novodobým zmenám. Upozornil na starnutie populácie, pohyby národov, spomaľovanie ekonomiky, klimatickú zmenu, nové technológie a umelú inteligenciu.

Pellegrini podčiarkol potrebu nájsť súdržnosť a vzájomnú dôveru. Vyzval na hľadanie cesty k sebe, pričom kritizoval hádky a rozbroje.

19:48 (CZ) Krátce před sedmou hodinou večer vystoupila i Annamária d ́Almeida, která zazpívala hymnu 17. listopadu - legendární píseň Marty Kubišové Modlitba pro Martu.

19:47 Zástupcovia iniciatívy Za slušné Slovensko si v Košiciach prebrali z rúk revolucionárov pomyselný štafetový kolík boja za slobodu.

19:43 Na budove v Národnej ulici v Banskej Bystrici v nedeľu pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie odhalili pamätnú tabuľu, ktorá je poctou iniciatíve Verejnosť proti násiliu.

V pohnutých novembrových dňoch v roku 1989 v nej sídlilo Krajské koordinačné centrum VPN. Banská Bystrica bola vtedy centrom Stredoslovenského kraja.

19:42 Ľuďom sa prihovorili aj ľudia z iniciatívy Dobrý úradník, vedec Robert Mistrík a za hercov Kristína Svarinská a Ľuboš Kostelný.

Apelujem na politických lídrov, aby sa začali spájať a to nielen kvetnatými rečami a prázdnymi skutkami, aby neboli egoisti, boli tímoví hráči. My potrebujeme štátnikov a nie záhradkárov, vyzval Mistrík.

Zhromaždenia sa konali aj v ďalších slovenských a zahraničných mestách.

19:39 Zuzana Mistríková, vedúca pochodu študentov v Novembri '89, oznámila, že ľudia z novembrového obdobia spúšťajú projekt, ktorého cieľom je zmapovať ľudí a udalosti Nežnej revolúcie.

Dôvodom je, že verejný priestor je plný dezinformácií. Mistríková tiež pripomenula,
že žiadna zmena by nebola možná, ak by na protesty nechodili ľudia.

19:32 Premávka bratislavských električiek je obnovená, všetky električky sa postupne napájajú na svoje stále trasy a cestovné poriadky.

Historické vozidlá na linke N89 už smerujú do vozovne. "Až do noci sa dá revolučnými retro električkami odviezť na vybraných spojoch liniek 3 a 9 do Rače, centra a Ružinova.

19:29 Spomienkové akcie sa konali aj v ďalších českých mestách.

V Hradci Králové sa na námestí popoludní uskutočnil študentský happening. Študenti zhotovili stenu z papierových škatúľ, ktorá bola rekonštrukciou rovnakej stavby z roku 1989 na vtedajšom Gottwaldovom námestí a zároveň predstavovala jeden z najvýraznejších symbolov zamatovej revolúcie.

19:28 Nedeľňajšie oslavy výročia Nežnej revolúcie vrcholia v Prahe sériou koncertov na Václavskom námestí, kde prišlo až 40-tisíc ľudí.

Rovnaký počet ľudí sa zúčastnil aj na programe na Národnej triede, informovala česká polícia na Twitteri.

19:23 Novinárka a spisovateľka Lída Rakušanová v Prahe vyhlásila, že zvolenie Zuzany
Čaputovej za prezidentku Slovenskej republiky je dôkazom, že "stačí jedna voľba, aby sa ukázalo svetlo na konci tunela".

19:23 (CZ) Osmihodinový debatní program s 30 osobnostmi připravilo k 30. výročí listopadu 1989 brněnské Centrum experimentálního divadla. Součástí centra jsou Husa na provázku a HaDivadlo, jejichž členové v roce 1989 podnítili celostátní divadelní stávku.

19:19 "Akákoľvek komplikovaná sa nám môže javiť naša súčasnosť, je skvelé, že ju môžeme žiť. Záleží iba na nás, ako s ňou naložíme a aký zajtrajšok pripravíme sebe a našim deťom či vnukom.

Zdá sa mi, že kľúčový význam novembra ’89 spočíva v pochopení, že akokoľvek dôležité sú dejinné okamihy, kľúčové a rozhodujúce je naše každodenné odhodlanie a úsilie."

Píše Mikuláš Dzurinda.

Súvisiaci článok Nie sme spokojní, aj keď to najdôležitejšie z novembra sme dosiahli Čítajte 

19:16 Pellegrini si podľa svojich slov prišiel spolu s českým premiérom Andrejom Babišom, maďarským premiérom Viktorom Orbánom a poľským ministrom zahraničných vecí Jacekom Czaputowiczom uctiť všetkých tých, ktorí cestu za slobodou nezvládli, zahynuli alebo boli väznení a mučení.

Podľa Babiša je dôležité, že Česi a Slováci dnes spolu slávia 30 rokov od získania slobody, demokracie a hlavne slobodných volieb.

19:03 Predstavitelia krajín Vyšehradskej štvorky sa podvečer stretli pri pamätníku
Brána slobody pod hradom Devín
v Bratislave, kde položili vence a uctili si tak obete, ktoré zahynuli pri pokuse o útek cez železnú oponu.

Miesto, kde sa nachádza pamätník, podľa slovenského premiéra Petra Pellegriniho (Smer) svojou tragickosťou demonštruje v plnej nahote to, ako vyzeral režim, ktorý pred 30 rokmi skončil.

19:00 „Tej špiny je toľko, že v nás zabíja nádej,“ povedal Filip Vagáč, osobnosť protestov z roku 1989.

Vagáč vyzval politikov, aby v súčasnej situácii ukázali, že sa vedia dohodnúť, času už podľa neho nie je veľa. Za hodnoty Novembra ´89 je potrebné podľa Vagáča sa znova postaviť.

18:49 Nežnú revolúciu z novembra 1989 v Trnave pripomína pamätná tabuľa s nápisom Sloboda!, ktorú v nedeľu na fasáde Divadla Jána Palárika za zvuku štrngania
kľúčov odhalili trnavský župan Jozef Viskupič a viceprimátor Trnavy Tibor Pekarčík.

Z balkóna divadla sa prítomným po tridsiatich rokoch opäť prihovoril Vladimír Oktavec, vtedajší herec a moderátor trnavských protestných zhromaždení. Ľudí na námestí pred divadlom bolo výrazne menej ako počas revolúcie.

18:42 Predstavitelia koaličných strán reagovali na sociálnych sieťach na 30. výročie Nežnej revolúcie.

"Bez akéhokoľvek pátosu môžem povedať, že zo dňa na deň sa všetko od základov zmenilo. Nová politicko-spoločenská realita priniesla nové výzvy," skonštatoval predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Zároveň zdôraznil potrebu vážiť si získanú
slobodu.

"Aj keď s pádom železnej opony spájali občania túžbu po lepšom živote, netreba si zakrývať oči pred tým, že transformácia spoločnosti znamenala pre milióny občanov pokles životnej úrovne a pre státisíce z nich prepad do pásma chudoby, z ktorého sa postupne začali dostavať až po roku 2007," podotkol predseda Smeru Robert
Fico.

"Sedemnásteho novembra 1989 som sa tešil na slobodu a otvorenie hraníc. Po 30 rokoch ale môžem tvrdiť, že sloboda nie je bezbrehá a nie je správne len tak niekoho urážať, najmä v internetovom priestore, kde je určitá anonymita," skonštatoval predseda SNS Andrej Danko. Upozornil na to, že popri slobode a práve je tiež povinnosť rešpektovať aj práva iného.

18:40 Peter Zajac, spoluzakladateľ Verejnosti proti násiliu, na pódiu povedal, že posolstvo Novembra 1989 a posolstvo zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice sa naplní až vtedy, keď ľudia pošlú mafiánov, vrahov a rasistov preč„od válova“.

Noví primátori a prezidentka nesmú podľa Zajaca ľudí uspokojiť a demobilizovať.

18:28 Za novinárov na pódiu vystúpila aj šéfredaktorka SME Beata Balogová a šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný.

"Len slobodné a kritické médiá kontrolujú mocných, ktorí sa ich snažia zastrašiť," povedala Balogová.

18:20 (CZ) Policie vydala statistiky k aktuálnímu množství lidí v pražských ulicích: Odhadované počty účastníků na dnešním pochodu z Albertova je 8 000 až 10-tisíc, počet účastníků v ulici Národní až 40-tisíc.

Aktuální počet účastníků na Václavském náměstí je v tuto chvíli 35-tisíc až 40-tisíc, počet se však s ohledem na změnu programu může změnit.

18:13 Tohtoroční laureáti Bielej vrany zosobňujú aj ideály Nežnej revolúcie a svedčia o tom, aké sú dôležité a aké sú aktuálne aj v súčasnosti.

Sú nimi Mária Sisáková, Tomáš Němeček, Eduard Marek a Branislav Tvarožek. Aliancia Fair-play a Via Iuris udeľujú ocenenie ľuďom za obhajobu verejného dobra často napriek prekážkam.

18:09 (CZ) Na Václavském náměstí nyní probíhá Koncert pro budoucnost, řada lidí se tak nyní nahrnula přímo na náměstí a do okolních ulic.

Zahájila ho zpěvačka Aneta Langerová. Dorazily tisíce lidí, další posluchači postupně přicházeli. Program s vystoupeními desítek hudebníků a známých osobností by měl skončit ve 22:00 videoprojekcí na historickou budovu Národního muzea.

18:07 Stretnutie v Košiciach sa začalo známou piesňou českej speváčky Marty Kubišovej.

Pred vedeckú knižnicu prišlo na spomienkovú akciu niekoľko stoviek ľudí.

Súvisiaci článok Minúta po minúte: Pred tridsiatimi rokmi sa to začalo, spomínajú Košice aj Prešov Čítajte 

17:54 Manželia Zajacovci stoja s dcérou ďalej od námestia a fotia si obrazy premietajúce na budove NBS.

Tvrdia, že sa snažia chodiť na každé podujatie k novembru, pretože je potrebné si to pripomínať a nie sú ani spokojní s vývojom v krajine.

"Chceme k tomu viesť aj našu dcéru," hovoria.

17:52 Niektorí ľudia namiesto pódia či obrazoviek sledujú premietanie na budove Slovenskej národnej banky. Striedavo sa na nej zobrazuje Slovenská vlajka, plamene sviečok či nápis 17. November.

Prejav holandského spisovateľa je dlhý, ľudia sa medzi sebou začínajú rozprávať.

17:46 Karolína Farská po vystúpeniach poďakovala osobnostiam novembra.

Námestie slobody je úplne zaplnené, organizačnému tímu sa nedarí držať ľudí mimo trávnatých plôch.

Na pódium prichádza holandský spisovateľ Chris Keulemans, ktorý opisuje ako prežíval November ´89 pred televíziou vo svojej obyvačke v Amsterdame.

17:43 Dav sa presunul z Albertova na Náplavku a následne na Václavské námestie, kde ľudí čaká bohatý hudobný program.

17:40 Atmosféra pri symbolicky osadenej hraničnej zátarase počas 4. ročníka podujatia Víkend zatvorených hraníc na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi.

17:36 Aj Vagač vyzýva demokratické strany, aby pred voľbami spolupracovali.

"Antisystém robí všetko preto, aby system padol. Tí, čo vyšli z chlieva sa voňavkujú, aby nesmrdeli. A my sa nevieme dohodnúť ani na základných veciach," povedal Vagač.

Mistríkova upozorňuje, že verejný priestor je zamorený dezindormáciami a preto dnešným dňom spúšťajú projekt, ktorý ma pravdivo informovať, čo sa v Novembri 89 dialo.

Ľudia tlieskajú.

17:29 Mladí organizátori podujatia poďakovali ľuďom, ktorí im pred 30 rokmi vybojovali slobodu.

Zároveň upozornili na pretrvávajúce problémy v spoločnosti. "Posledným a obrovským výkričníkom bola vražda Jána a Martiny," vyhlásili.

Na pódium potom pozvali asi desiatky osobností novembra, z ktorých prehovorila Zuzana Mistríkova a Filip Vagač.

17:26 V Prešove na námestí je do 500 ľudí, spomienkové stretnutie je v plnom prúde. Na pódiu sa striedajú rečníci, ktorí okrem spomienok apelujú najmä na mladú generáciu, aby nebola ľahostajná voči veciam verejným.

17:22 Na Námestí slobody v Bratislave začína podujatie Za slušné Slovensko.

Je na ňom zatiaľ niekoľko tisíc ľudí, zaplnene je skoro celé námestie, ďalší ľudia stále prichádzajú.

Po trávniku pobehujú malé deti so svetielkujúcimi pištoľami, organizačný tím ich rodičov upozornil, nech idú dole, aby neudupali trávu.

Podujatie začalo vystúpením kapely Para.

17:10 Počas zhromaždenia zaznela aj revolučná pieseň Sľúbili sme si lásku, záver patril hymne SR. Budaj a Matovič tiež povzbudili ľudí, aby zapálili sviečku na pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

17:07 Reční predsedníčka Kresťanske únie Anna Záborská, ktorá sa spojila pred voľbami s OLaNO. Takisto vyzýva na spajanie. Po nej vystúpil Gábor Grendel.

Časť ľudísa už pomaly presúva na Námestie slobody, kde o chviľu začne podujatie organizované iniciatívou Za slušné Slovensko.

17:01 Budaj pozval na pódium Matoviča. Začal novembrom a potom vyzval opozíciu, aby sa spojila.

"Stojíme tu ako ľudia, korí dokázali spojiť štyri strany na jednu kandidátku," kričal Matovič.

Každá demokratická opozičná strana by podľa neho mala na kandidátku zobrať aspoň jednu mali stranu, aby neprepadli hlasy.

Povedal, že takto treba pomôcť KDH a SMK. Asi polovica ľudí mu tlieska.

17:00 V Prešove na námestí už znie z reproduktoru Veličenstvo kat od Karla Kryla. Ľudia sa ešte len schádzajú.

16:59 (CZ) Zástupy lidí odpoledne úplně zaplnily Národní třídu. Ulicí se dalo procházet s obtížemi, dav se rozlil do okolních uliček a průchodů.

Nejvíc lidí se shromažďovalo u místa někdejšího policejního zásahu u pamětní desky. Kolem hořely svíčky.

16:55 (CZ) Ohýbání ústavy jako porcování českého lva nebo klimatické hrozby v podobě kostlivců, lebkounů, předvedl v Praze satirický karnevalový průvod Sametové posvícení.

Masky se sešly odpoledne na pražské Kampě. Po asi půlhodinovém defilé se skupiny složené ze studentů a umělců vydaly na pochod přes Karlův most, Národní třídu či Staroměstské náměstí až do Hybernské ulice. Průvod čítající několik stovek lidí doprovázela hudba mnoha žánrů.

16:53 Tomáš Hrubý ma 27 rokov, robí v chemickom priemysle a tvrdí, že na podujatie prišiel, pretože si chce uctiť slobodu a zaujímalo ho, koľko ľudí príde.

"A možnosť previezť sa na historických spojoch MHD bol zážitok," povedal. Dodal ale, že nevedel, že podujatie organizujú opozičné strany a prekáža mu to.

"Vadí mi, že je to spolitizované," povedal.

16:52 (CZ) Svíček na Náměstí Václava Havla stále přibývá.

16:48 Šéf OĽaNO Igor Matovič uvádza ako ďalšieho hosťa Milana Kňažka s tým, že pustia len jeho vopred nahrané videoposolstvo, pretože je v Prahe.

Revolúcia podľa Knažka nemôže za negatívne javy v spoločnosti. Ľudia si podľa neho vybojovali slobodné voľby a za to ostatné sú už zodpovedné jednotlivé vlády a politici.

16:44 Pokračuje Tublatanka a dalšiu skladbu venuje zavraždenému Jánovi a Martine, ktorých fotka je na plátne za kapelou. Ľudia svietia mobilmi.

16:35 Vystúpenie má poslanec OĽaNO Ján Budaj so svojou známou čiapkou Budajkou.

Počas nežnej revolúcie v roku 1989 moderoval mítingy, spoluzaložil hnutie Verejnosť proti násiliu, patril do jeho užšieho vedenia a stal sa hlavným hovorcom.

V roku 1990 bol zvolený za predsedu hnutia.

Budaj pocas prejavu upozornil, že program VPN žiadal právny štát, pričom po revolúcii nie sú stále doriešené vraždy ako Remiáš či vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

"Znovu potrebujeme vzkriesiť nádej, že loď, ktorá sa plaví, sa do plaví do slušnej krajiny," povedal Budaj.

Ľudia na záver jeho prejavu začali pískať a štrngať kľúčami.

16:23 Na podujatí je niekoľko tisíc ľudí, dopravu cez námestie odklonili.

Zatiaľ hrá stále Tublatanka, tretia skladba je Loď, ktorá sa plaví do neznáma. Ľudia sa bavia a pohupujú do rytmu.

16:19 Začalo sa podujatie OĽaNO - Verejnosť za spravodlivosť za účasti lídrov demokratických opozičných strán a osobností Nežnej revolúcie na námestí SNP.

Program začala skupina Tublatanka skladbou Dnes mám rande so svojím mestom.

Líder kapely Martin Ďurinda podporoval vo voľbách SNS s tým že ho oslovila nová generácia politikov v strane.

"Prečo Tublatanka? Bol to práve jej frontman Maťo Ďurinda, ktorý poskytol ozvučenie na prvé dni demonštrácií nežnej revolúcie na námestí SNP," vysvetlila strana OĽaNO na svojom Facebooku.

16:15 Obete komunistického režimu si pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie pripomenula pri Bráne slobody na Devíne aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Pietnej spomienky sa spolu s ňou zúčastnili viacerí štátni predstavitelia,
pamätníci, ale aj desiatky ďalších ľudí.

Prezidentka v príhovore zdôraznila, že nemáme právo zabudnúť. "Kto si v dobe neslobody vybral možnosť, že bude klásť odpor režimu, vybral si najdôstojnejšiu alternatívu ľudskej existencie a preto si zaslúži našu hlbokú úctu. Všetkým väzneným, prenasledovanýma postihovaným chcem preto povedať - tým, že ste bojovali za svoju slobodu, zaslúžili ste sa o našu slobodu," vyhlásila.

16:06 Pri Nemocnici sv. Michala v Bratislave stojí historický trolejbus oblepený protikomunistickými heslami.

16:00 Sľúbili sme si lásku aj „krylovky“ zneli pred domom módy v sobotu večer. Na tomto mieste sa Nitrania stretávali pred tridsiatimi rokmi, počas Nežnej revolúcie.

Oficiálnu spomienku zorganizovala radnica. Prišlo okolo dvesto ľudí, niektorí v rukách držali kahančeky. Tie horeli aj pod stĺpom, na ktorom je pamätná tabuľa k Novembru 89.

15:55 (CZ) Dagmar Havlová sklidila velký aplaus po svém čtení v obyváku Václava Havla, lidé ji zastavovali.

15:52 (CZ) Na Vyšehradě vystoupili někteří z pamětníků demonstrace 17. listopadu 1989. Mnozí z těch, kteří se tehdejších událostí účastnili, přišli s průvodem i dnes.

15:50 Ak sa stredoeurópske štáty vzdajú svojej suverenity, bude to znamenať koniec demokracie. V rámci programu k 30. výročiu Nežnej revolúcie, ktorý sa konal v Národnom múzeu v Prahe, to v nedeľu vyhlásil predseda maďarskej vlády Viktor
Orbán.

"Sme demokrati strednej Európy a preto si musíme ochrániť suverenitu národných štátov. Ak sa jej vzdáme, skončí sa aj demokracia," zdôraznil maďarský premiér pri príležitosti spomienky na November 1989.

15:45 Počet dôchodkov vyplácaných na Slovensku za uplynulých 30 rokov vzrástol o pol milióna a výdavky na vyplácanie dôchodkov stúpli 12-násobne.

Kým v roku 1989 sa vyplácalo každý mesiac 1 milión 236-tisíc všetkých druhov
penzií, v tomto roku Sociálna poisťovňa vypláca už 1 milión 736-tisíc dôchodkov.

Za nárastom počtu vyplácaných penzií stoja predovšetkým starobné dôchodky.

15:42 (CZ) Do průvodu z Albertova se podle odhadů zapojilo asi deset tisíc lidí. Z Vyšehradu se účastníci přesunou na náplavku. Po cestě si mohou vyslechnout nahrávky se svědectvím lidí, kteří v průvodu před 30 lety byli.

Nyní jsou účastníci na Vyšehradě, pokračovat budou volnějším tempem na Národní třídu, kde se koná řada akcí.

15:37 Bývalý prezident Andrej Kiska kladie veniec v rámci pietnej spomienky na obete komunistického režimu na Devíne.

15:35 Prezidentka Zuzana Čaputová sa zoznamuje s politickými väzňami počas pietnej spomienky na obete komunistického režimu organizovanej Konfederáciou politických väzňov Slovenska pri pamätníku Brána slobody na Devíne.

15:34 (CZ) Lepší orientaci na Národní třídě pomáhají ukazatele.

15:31 (CZ) Příslušníci SNB se na Národní třídě trochu příliš vžili do své role, strhli výstavu polaroidovýchch fotek.

Na místě došlo k lehké potyčce. Situaci musela uklidnit skutečná polistopadová policie a "esenbákům" domluvila, aby výstavu pomohli pověsit zpět.

15:27 (CZ) Účastníci pietních obřadů na Albertově se vydali na rekonstrukci průvodu v roce 89.

15:20 Minulý režim bol totalitný najmä v tom, že komunisti sa chceli zmocniť svedomia ľudí, a preto boli pre nich nebezpeční napríklad aj veriaci.

V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to vyhlásil bývalý politik disident František
Mikloško. Dodal, že ľudia akoby v dnešnej dobe potrebovali znovu nepriateľa.

15:09 (CZ) Babiš pozval slovenského, polského a maďarského premiéra a předsedu Německého spolkového směnu na slavnostní oběd do Kramářovy vily.

15:07 Za tridsať rokov od Nežnej revolúcie pribudlo na Slovensku 572 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest.

Predstavuje to 75 percent z ich celkovej aktuálnej dĺžky, pričom v uvedenom období postavili v priemere ročne 19 kilometrov nových úsekov.

V krajine je podľa verejných údajov v súčasnosti v prevádzke 764 km, z
toho 482 km diaľnic a 282 km rýchlostných ciest.

15:03 Predstavujeme filmy, ktoré vám o socializme povedia omnoho viac ako učebnice dejepisu:

Súvisiaci článok Filmy, ktoré vás o živote v socializme naučia viac než učebnice dejepisu Čítajte 

15:00 "Totalita je niečo, čo sa nedá vysvetliť, ak to nezažijete." V nedeľnej relácii TV Markíza Na telo to povedal niekdajší spolupracovník prezidenta Československa Václava Havla Michael Kocáb.

Dodal, že Ústredný výbor Komunistickej strany Československa a Štátna bezpečnosť ) zaváhali v počiatkoch revolúcie a voči státisícom ľudí v uliciach už nedokázali zakročiť.

Súvisiaci článok Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu Čítajte 

14:56 Predseda Národnej rady a SNS Andrej Danko odcestoval v nedeľu popoludní na dvojdňovú pracovnú cestu do Prahy, kde sa zúčastní na programe k 30. výročiu Nežnej
revolúcie, ktorý zahŕňa aj schôdzku predsedov parlamentov krajín Vyšehradskej štvorky.

14:53 Z čias socializmu ľuďom chýba najviac istota práce a naopak, v socializme zo
súčasnej doby by im najviac chýbalo slobodné cestovanie.
Vyplýva z výsledkov prieskumu agentúry Focus, ktorý sa viaže na 30. výročie Nežnej revolúcie.

Ľudí sa pýtal, čo im z minulého režimu dnes najviac chýba, ale aj to, čo by im
najviac chýbalo, keby sa socializmus opäť vrátil.

Istota práce chýba takmer tretine opýtaných, najviac ľuďom vo veku od 55 do 64 rokov. Sociálne istoty (28,1 percenta) najviac chýbajú ľuďom nad 65 rokov.

Nasledujú lepšie vzťahy (18,1 percenta), život bez stresu (13,1 percenta), lacné
byty (9,7 percenta), lepšie zdravotníctvo a nižšia kriminalita (po deväť percent).

14:48 V televíznom spravodajstve z námestí, divadiel či vysokých škôl počas pohnutých novembrových dní nechýbali ani informácie z diania na východnom Slovensku.

Redaktori, kameramani, strihači, technici a ďalší pracovníci štúdia, bez ktorých by sa udalosti nedali zaznamenávať a vysielať, trávili v práci dni od rána do neskorého večera.

Súvisiaci článok Spočiatku nám ľudia neverili, spomínajú si televízni pracovníci na November´89 Čítajte 

14:41 "Dokonca aj dnes po tridsiatich rokoch sa niektorí pýtajú: čo bolo na tom, prosím vás, zlé? Bez toho, aby si pamätali všetky kompromisy a poníženia, ktoré tieto istoty pre časť národa prinášali."

Píše šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová.

Súvisiaci článok Ako sme prestali byť súdružkami a súdruhmi Čítajte 

14:38 Súčasťou pražského programu bola aj prehliadka výstavy Nežnej revolúcie.

14:35 Príhovor prezidentky Zuzany Čaputovej k 30. výročiu Nežnej revolúcie zaznel v sobotu večer počas galakoncertu „Ďakujeme, že môžeme“ v Slovenskom národnom divadle.

14:34 (CZ) Ve 14:30 hod z Albertova na Národní třídu vyrazil průvod, a to po stejné trase jako před 30 lety. Pořadatelé chtějí tehdejší dění, které vedlo k pádu komunistického režimu, rekonstruovat.

14:32 (CZ) Stovky lidí přišly na vzpomínkovou akci na pražský Albertov, aby si připomněly studentské události z let 1939 a 1989.

Na shromáždění vystoupili zástupci vysokých škol i bývalí studentští vůdci. Společným jmenovatelem jejich proslovů byla výzva k aktivitě a převzetí odpovědnosti za vývoj v zemi.

14:25 Čo pre stand-up komikov znamená 17. november, ako sa zmenil svet v ich očiach po Nežnej revolúcii a ako by vyzeral ich život za starého režimu?

Odpovedali nám Ivo Ladižinský, Jerry Szabó, Dano Čistý a Heňo Fačkovec z Temných kecov a Jakub Gulík, Matej Adámy, Joe Trendy, Marián Psár, Matej Makovický, Jakub Lužina a Martin Hatala zo Silných rečí.

Súvisiaci článok Čo robili stand-up komici počas 17. novembra? Čítajte 

14:20 (CZ) Účastníci Festivalu svobody na Národní třídě říkají, proč přijeli do Prahy až z Chebu, co jim vadí na současné politické situaci a co by si přáli.

14:13 Retro električka s označením N89, oblepená identickými dobovými nápismi a transparentmi, aké niesli vozidlá MHD v roku 1989 a vozili študentov a ďalších Bratislavčanov na protest počas premávky pri príležitosti osláv 30. výročia Nežnej revolúcie.

14:11 Prvú bankomatovú kartu vydala Slovenská štátna sporiteľňa v roku 1988 a prvý
bankomat spojazdnila v Bratislave v roku 1989.
Bol v interiéri pobočky v Bratislave a mohli ho využívať len jej klienti.

Súvisiaci článok Prvá bankomatová karta bola na Slovensku vydaná ešte v roku 1988 Čítajte 

14:08 Predseda Národnej rady Andrej Danko a minister obrany Peter Gajdoš si
pripomenuli odkaz Dňa boja za slobodu a demokraciu a pamiatku obetí komunistického režimu.

Urobili tak pri Pamätníku popravených a umučených politických väzňov
komunizmu na cintoríne v bratislavskej Vrakuni.

Gajdoš zdôraznil, že budovanie demokracie na princípoch slobody a právneho štátu je zodpovednosťou každého jednotlivca aj dnes.

14:03 Slovensko patrí k druhej skupine krajín, v ktorých sa minimálna hodinová mzda pohybuje v rozmedzí 2,50 až 5 eur. Na Slovensku je to 2,99 eura, v susednom Česku o čosi viac, a to 3,10 eura. Do rovnakej skupiny patrí väčšina východoeurópskych krajín.

Vyplýva to z tohtoročného vydania štúdie Prosperity Report, ktorú spracoval britský Legatum Institute v spolupráci s bankovou
skupinou Erste.

Z postkomunistických krajín sú oproti Slovensku lepší v platoch nielen Česi, ale aj Slovinci , kde minimálna hodinová mzda dosahuje úroveň 5 eur a rovnako tak aj v Litve. Nemci majú garantovanú minimálnu hodinovú mzdu na úrovni 9,19 eura, Francúzi 10,03 eura a Rakúšania 18 eur. Vôbec najbohatší sú podľa tohto ukazovateľa Fíni, ktorí za hodinu zarobia minimálne 22 eur.

13:58 (CZ) Policie zveřejnila na svém Twitteru aktuální záběry z centra Prahy pořízené z vrtulníku.

13:51 Pellegrini vyzval ľudí, aby sa nenechali oklamať rečami o tom, že Slovensku bude lepšie mimo Európskej únie.

"Pre Slovensko niet iného a lepšieho životného priestoru, ako je EÚ," povedal. Vzťahy medzi Slovenskom a Českom hodnotí ako pozitívne a ukážkové.

Slobodu slova vníma ako jeden z výdobytkov Nežnej revolúcie. Podotkol však, že je potrebné, aby aj medzi novinármi fungovali kontrolné mechanizmy a očistili sa od "čiernych oviec".

13:44 Pellegrini upozornil, že by sa nemalo zabúdať na to, čím si museli prejsť staršie generácie, ktoré sa museli učiť žiť nanovo a zmena sa ich z ekonomického hľadiska najviac dotkla. Slovensku sa podľa slov Pellegriniho darí a kvalita života sa približuje na úroveň západného sveta.

V prípade nedávnych medializovaných zlyhaní niektorých sudcov, prokurátorov či policajtov povedal, že na Slovensku sa akoby začala druhá fáza očisty slovenskej
spoločnosti. "Predtým sme museli bojovať s mafiánskymi gangmi. Teraz sa budeme musieť vyrovnať s ľuďmi, ktorí sa postavili nad zákon a zneužívali svoje postavenie," uviedol.

Kvalita politického súboja a politická kultúra na Slovensku podľa Pellegriniho degraduje.

13:40 (CZ) Na Národní třídě zazněla ve 13:15 hod na balkónu Paláce Metro česká státní hymna v podání operní pěvkyně Dagmar Peckové.

13:32 Apatia je nebezpečná a nie je správne, ak občania rezignujú a prestanú veriť tomu, že systém je schopný fungovať a brániť hodnoty i ľudí. V nedeľnej relácii
V politike na TA3 to vyhlásil premiér Peter Pellegrini (Smer) s tým, že neustále hádanie sa a rozdeľovanie spoločnosti nie je dobrá cesta pre Slovensko.

Pellegrini odporúča mladým ľuďom, aby sa zaujímali o to, ako žili predošlé generácie a nebrali slobodu a výdobytky dnešnej doby ako samozrejmosť.

Komunizmus považuje Pellegrini za nedemokratický režim, ktorý zviazal ľudí do "šablóny" a nedal sa im nadýchnuť. "Nedovolil sa im rozvíjať tak, ako chceli. Nedal im slobodu," spresnil.

13:28 (CZ) Babiš měl ráno na sobě ráno s ruskou trikolórou, před vystoupením v Národním muzeu si ji stihl vyměnit.

13:09 V rámci multižánrového spomienkového festivalu “Revolúcia bez konca” budú v nedeľu o 19. hod premietať audiovizuálnu projekciu na fasáde Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Autorom projekcie je Jano Šicko.

12:55 Slováci zaradili Nežnú revolúciu na štvrté miesto spomedzi vybraných významných historických udalostí, Česi jej prisúdili druhé miesto.

Ukázal to výskum Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied, Inštitútu pre verejné otázky a českého Centra pro výskum veřejného mínění.

(zdroj: Miroslav Mezei)

12:47 (CZ) Na Národní třídě podepisují lidé Provolání osobností k 17. listopadu.

Kritizují v něm zpochybňování hodnot demokracie a lidských práv, pokusy o obrat k autoritářským režimům, korupci, útoky proti právnímu státu nebo nátlak na média.

12:45 (CZ) Na Karla Kryla a sametovou revoluci vzpomínali návštěvníci Expozice Karla Kryla v Kroměříži. Kryl se ve městě narodil. Expozice byla dnes pro návštěvníky otevřena zdarma, konala se tam pietní vzpomínková akce Světlo pro Kryla.

Tradiční prohlídku ozvláštnila výstava zachycující fungování expozice, která byla otevřena před pěti lety. Vystaveny byly i nosiče Karla Kryla a Marty Kubišové.

12:42 Dostali sme do redakcie mail od kolegov z českých Hospodárskych novín. Pýtali sa nás, či by sme pre nich nepripravili výber piatich slovenských filmov a kníh, ktoré by sme Čechom odporučili.

Od revolúcie prešlo tridsať rokov. Sú zvedaví, čo sa za ten čas u nás udialo - a práve filmy a knihy im to vraj pomôžu pochopiť. Napísali sme, odpoveď sme im už poslali.

Tu je päť kníh, ktoré sme pre nich vybrali, ak chcú Slovákov spoznať viac.

Súvisiaci článok Cesta do hlbín slovenskej duše. Česi sa pýtajú, aké naše knihy by mali čítať Čítajte 

12:30 Demokracia a sloboda znamenajú aj zodpovednosť. Povedal to predseda SNS a Národnej rady Andrej Danko v nedeľnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike.

Poukázal na silu dezinformácií a nárast extrémizmu. V súvislosti so základnými ľudskými právami a predĺžením moratória na prieskumy povedal, že ak návrh skončí na Ústavnom súde, rozhodnutie súdu budú rešpektovať.

Danko kritizoval prezidentku Zuzanu Čaputovú a povedal, že "do Prezidentského paláca vniesla to, čo nemala, a to politiku". Prezidentský palác sa podľa jeho slov stal politickým nástrojom. "Máme na to Ústavný súd, aby rozhodol. Verím, že k tomu zaujme stanovisko," dodal.

Pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie ocenil, že mladí ľudia sú dnes vo veľa veciach sebavedomejší a ocenil to.

12:18 "Slobodne si ľudia hundrú pri pive, nemusia sa báť. Keď však príde na lámanie chleba, odvaha sa stráca v ulitách jednotlivcov. Ak sa do politiky skoro nikomu nechce, tak sa stane, že príležitosti sa chytia „lúzri“, ktorí ju využívajú na vlastný prospech. Existujú však ostrovy pozitívnej deviácie a máme možnosť voľby."

Píše Eduard Žitňanský.

Súvisiaci článok Festival premárnených príležitostí Čítajte 

12:11 Nežná revolúcia nám priniesla podľa prezidentky slobody a práva, o ktorých sa nám predtým ani nesnívalo. Spomenula slobodu podnikať, cestovať či politickú súťaž. Pripomenula tiež, že množstvo ľudí nie je spokojných z vývoja po roku 1989.

"Treba dokončiť zmeny takým spôsobom, aby ľudia žili dôstojný život, aby ľudia nežili na hranici chudoby," zdôraznila.

Ako jeden z najväčších problémov krajiny vníma Čaputová polarizáciu spoločnosti, nielen v rámci nastavenia koalície a opozície, ale aj štiepenie v rámci ľudí, ktorí majú rovnaké hodnotové nastavenie.

Súvisiaci článok Okrem slobody treba mať aj zodpovednosť, tvrdí Čaputová Čítajte 

12:09 To, čo sa nám v roku 1989 možno nepodarilo dosiahnuť, je mať okrem slobody aj zodpovednosť, lebo iba vtedy to môže fungovať ku prospechu všetkých. V diskusii
televízie TA3 V politike to vyhlásila prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Apelovala tiež na mladú generáciu, aby si preverovala informácie a uvedomovala si svoju úlohu do budúcnosti. Chce apelovať na mladých, aby sa zaujímali o informáciu ako takú, ale aj o jej povahu, kvalitu a zdroj.

12:04 Viete, kto napísal text nepísanej hymny revolúcie? Vyskúšajte sa v kvíze o Nežnej revolúcii.

Súvisiaci článok Kvíz: Čo viete o Nežnej revolúcii? Čítajte 

11:59 (CZ) Výročí v Česku provází řada kulturních akcí. Na Národní třídě zazněla například symfonická báseň Vltava Bedřicha Smetany z cyklu Má vlast, kterou zahrál Akademický orchestr ČVUT.

11:51 Nakupovanie v bývalom režime sa vyznačovalo obrovským nedostatkom. Chýbali potraviny, spotrebný tovar, ale aj toaletný papier.

O spotrebiteľov sa staral štátny obchod koncentrovaný v mestách a spotrebné družstvá na vidieku.

Gro predaja potravín zabezpečovali predajne Jednota, Zdroj a Prior. Špeciálnou kategóriou bol Tuzex, ktorý predával zahraničný tovar a domáce produkty určené na export.

11:41 Na fasáde Bratislavského hradu bude v nedeľu po prvý raz videomapping. Pripomenie udalosti, ktoré viedli k Nežnej revolúcii.

Obsah videomappingu odzrkadľuje emócie, ktoré prežívali občania ČSSR počas komunistického režimu. Tieto emócie nás budú sprevádzať dejom a vyústia k Nežnej revolúcii 17. novembra 1989, až po jej úplný koniec a oslobodenie národa.

11:34 "Sľúbili sme si lásku." To bola pieseň a heslo, ktoré si ešte dobre pamätáme. Zaznievalo z námestí a ulíc pred 30 rokmi nielen v Bratislave, ale postupne spolu s elektrizujúcou atmosférou občianskeho vzdoru zaplavilo celú krajinu.

Ako sa to všetko začalo? A ako sa dnes máme dívať na štruktúru a prejavy pozoruhodnej spoločenskej a politickej premeny nazývanej Nežná revolúcia?

Jaro Valent z časopisu Historická revue sa rozprával s historikom Petrom Jašekom z ÚPN.

Súvisiaci článok Sľúbili sme si lásku. Ako sme pred 30 rokmi zlomili svoj strach (podcast) Čítajte 

11:33 (CZ) Na závěr ceremoniálu v Národním muzeu zazněla nejprve slovenská a poté také česká státní hymna v podání dětí z dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu.

11.26 Krajiny Vyšehradskej štvorky a Nemecko podľa Pellegriniho spája "spoločná skúsenosť s prekonávaním komunistických režimov a vytváraním podmienok pre slobodu a demokraciu".

Súvisiaci článok Pellegrini zdôraznil v Prahe širší regionálny charakter Nežnej revolúcie Čítajte 

Premiér ďalej zdôraznil, že vďaka spôsobu, akým udalosti z novembra 1989 v Československu prebehli, sú Slováci a Česi "inšpiratívnym príkladom nežného prevzatia moci".

Pellegrini v tejto súvislosti vyzdvihol úlohu "dvoch kľúčových a svetovo známych osobností" - Václava Havla a Alexandra Dubčeka.

11:22 (CZ) Se svou řečí vystoupil v Národním muzeu slovenský premiér Peter Pellegrini. Připomněl především to, že změny proběhly bez násilí a v rámci ústavních zvyklostí, bez destabilizace regionu během revoluce, ale i při rozdělení Československa.

"Před třiceti lety jsme stříhali ostnaté dráty a bořili barikády. Dnes ale vidíme, že jsme si je mentálně znovu mezi sebou postavili. Prosím, změňme to. Hledejme širokou podporu pro naše plány a myšlenky. To je základní odkaz listopadových dní pro současnost." dodal slovenský premiér.

11:13 (CZ) Premiér Maďarska Viktor Orbán ve svém projevu akcentoval především význam národních států a varoval před větší evropskou integrací.

"Bez národních států nemůže existovat demokracie," uvedl. "Pokud chceme zlepšit náš evropský svět, tak potřebujeme žít svůj vlastní středoevropský život, abychom mohli ochránit naše rodiny, mít rádi vlastní národ, mít svůj jazyk, svobodu a nezávislost," řekl Orbán.

11:12 (CZ) V Národním muzeu promluvil polský premiér Mateusz Morawiecki, který ocenil především společné hnutí Solidarita.

11:09 Kúpna sila Čechov a Slovákov sa od rozdelenia spoločného štátu vyvíjala výrazne odlišne. Česi si 30 rokov po páde socializmu môžu z priemerného platu kúpiť o 36
% viac základných potravín ako Slováci.

Výnimkou je len biele pečivo, ktorého si dnes Slováci kúpia viac ako obyvatelia Českej republiky. Slováci si zase môžu dovoliť viac základných služieb.

11:06 Premiér V4 si v Národnom múzeu v Prahe pripomínajú pád komunizmu.

11:01 (CZ) Po Babišovi mluvil v Národním muzeu Wolfgang Schäuble.

Předseda německého Spolkového sněmu vzpomněl nejprve na své setkání s tehdejším ministrem vnitra Jánem Langošem, s nímž otevřeli jeden z hraničních přechodů. Langoš jako bývalý disident neměl v té době platný pas, hranici tak překročili společně.

10:54 (CZ) Babiš ocenil roli Václava Havla za komunistického režimu i během revoluce.

"Jeho odvaha za komunismu i za Sametové revoluce byla obdivuhodná, i když názory na něj se různí, jak už tomu bývá u všech významných osobností," řekl Babiš.

10:48 (CZ) Babiš se vyjádřil ke svému členství v komunistické straně.

"Já jsem byl členem KSČ a jak jsem již mnohokrát řekl, nejsem na to pyšný. Nebyl jsem v té době tak statečný a angažovaný jako Havel. Navíc jsem nebyl v listopadu 1989 v Československu. Dnes jsem tady, premiérem demokratické země zvolený ve svobodných volbách," řekl.

Premiér poté poděkoval všem, kteří se na listopadových událostech podíleli a vyjádřil úctu studentům, zakladatelům Občanského fóra i všem, kteří pracovali v exilu a disentu.

10:41 Bratislavskí policajti varujú vodičov pred dopravnými obmedzeniami v súvislosti s oslavami 17. novembra.

V nedeľu bude približne od 16.30 do 17.15 h čiastočné obmedzená doprava v úseku od bratislavského letiska na Ivanskej ceste v smere na obchvat diaľnice D1 do Devína.

Následne v čase približne od 17.30 do 18.00 h varujú policajti pred čiastočne obmedzenou premávkou na Botanickej ulici, Nábreží armádneho generála Ludvíka Svobodu, Šafárikovom námestí a Pribinovej ulici.

10:37 V Národnom múzeu v Prahe vystúpi s prejavom aj premiér Peter Pellegrini.

10:34 Dopravný podnik mesta Košice v nedeľu posilňuje dopravu v súvislosti s večerným spomienkovým mítingom k 30. výročiu Nežnej revolúcie v centre mesta.

Mimoriadna električková linka číslo 1 bude vypravená od 17.00 do 21.00 h a autobusová linka číslo 51 bude v tomto čase premávať každých desať minút.

"Mimoriadna električková linka číslo 1 na trase Važecká Námestie osloboditeľov Havlíčkova bude symbolickou pripomienkou udalostí 17. novembra 1989. Svojho času premávala ako nosná linka v meste. V Košiciach premávala až do roku 1993.

20:27 Autá, ktoré sa v roku 1989 dali v Československu kúpiť ako nové, sú dnes už vhodnými adeptmi na veterána.

Ako vyzerala ponuka áut Mototechny a Tuzexu v čase Nežnej revolúcie?

20:25 (CZ) Právě začíná program v Národním muzeu, který byl zahájen videomappingem s názvem Cesta ke svobodě. Na místě jsou kromě českých státních představitelů také premiéři Polska, Slovenska či Maďarska a předseda německého Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble, aby uctili výročí pádu komunismu.

Státníci vystoupí s projevy a posléze si v muzeu prohlédnou výstavu Sametová revoluce.

10:20 Od Nežnej revolúcie, ktorou si Československo vybojovalo slobodu a demokraciu, ubehlo 30 rokov. Na tribúnach počas protestov nezneli len silné prejavy, ale aj piesne, ktoré sa vďaka prevratu zapísali do histórie.

Medzi najznámejšie hlasy Nežnej revolúcie sa svojimi piesňami zaradili Karel Kryl, Jaro Filip, Marta Kubišová, ale aj Tublatanka či Robo Grigorov.

Súvisiaci článok Nežný playlist: Vypočujte si legendárne piesne novembra 1989 Čítajte 

10:10 Námestia boli aj v Žiline pred tridsiatimi rokmi plné ľudí. Transparenty a odkazy pre politikov viseli doslova všade. Aj na výkladoch obchodov, čo zachytávajú zábery fotografa Milana Velikého.

Miestom zhromaždení bol aj priestor hotela Slovakia, kde na balkóne vystúpil Milan Čič. Aktívni boli Karol Honner, Koloman Matušík, Anton Šulík, Dušan Maňák a mnohí ďalší.

10:00 „V 90. rokoch sme zažili obrovský boom zahraničných turistov. Žiaľ, vtedy bolo Československo infraštruktúrne pomerne zle pripravené. Nebolo dosť hotelov, reštaurácií. Bol niekedy problém nájsť zariadenia, ktoré zodpovedali západným štandardom,“ opisuje dlhoročný turistický sprievodca Marián Bilačič.

Tí, ktorí sa odhodlali v prvých rokoch po Nežnej revolúcii k nám, sa však museli pripraviť na slabšie služby aj na to, že sa nemohli zvnútra zamknúť na záchode. Píše Ela Rybárová.

Súvisiaci článok Keď bola Bratislava Gratislavou. Strašiakom bol záchod, čo sa nedal zamknúť Čítajte 

9:57 (CZ) Do Národního muzea v Prahe přicházejí další členové vlády, dorazil také americký velvyslanec v Česku Stephen B. King.

Z Visegrádské čtyřky je zatím přítomen jen Andrej Babiš.

9:54 Predsedovia vlád krajín V4 položia na okraji Bratislavy vence k pamätníku Brána slobody a český premiér sa večer v Bratislave zúčastní aj na slávnostnom koncerte, ktorý Slovensko pripravilo k výročiu
revolúcie.

9:53 V centre Prahy sa prepojí niekoľko akcií zastrešených Festivalom slobody - študentami organizovaný Slobodný november na Albertove, Koncert pre budúcnosť na Václavskom námestí a Korzo Národné, ktoré sa potiahne z Národnej triedy na Jungmannovo námestie.

9:48 Slovenské včelárstvo dosiahlo vrchol v roku 1989. Registrovaných bolo vtedy vyše
40-tisíc včelárov, ktorí sa starali takmer o 480-tisíc včelstiev. Po Nežnej revolúcii sa však situácia zmenila a včelárov začalo ubúdať.

V posledných rokoch nastáva na Slovensku zlepšenie a momentálne je počet včelárov najvyšší za posledných takmer 20 rokov.

9:45 Keď Babiš pred rokom a pol hovoril o zaplatených demoštrantoch, žalovala ho za poškodzovanie dobrého mena. Súd rozhodol, že Babiš sa musí ospravedlniť, on sa voči verdiktu odvolal.

V rozhovore z Letenskej pláne hovorí Filipová aj o tom, prečo má zmysel demonštrovať a dokedy bude na podobné akcie chodiť.

Súvisiaci článok Postavila sa Babišovi: Premiér a prezident už nie sú morálne autority Čítajte 

9:39 (CZ) Babiš se dopoledne v budově Národního muzea na Václavském náměstí sejde s premiéry zemí Visegrádské čtyřky a předsedou Německého spolkového sněmu Wolfgangem Schäublem.

Společně se zúčastní slavnostního programu k 30. výročí sametové revoluce, Babiš také přednese projev.

9:34 Iniciatíva Za slušné Slovensko hovorí, že ľudia v Novembri 1989 túžili žiť v krajine, kde politici, sudcovia a polícia neslúžia jednej strane, ale všetkým občanom.

"Dnes sme svedkami pribúdajúcich dôkazov toho, aký prehnitý systém sa na Slovensku roky budoval. Vládli tu politici, ktorí sa správali podľa hesla 'vyhraj voľby a môžeš všetko'. Bohužiaľ, nezostalo 'iba' pri spreneverených miliónoch alebo falošných tituloch," uviedla iniciatíva a poukázala na vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vo februári 2018.

9:30 "Volič nie je úplne bezmocný, ak raz pochopí, že tak ako za tých tridsať rokov, ani dnes demokraciu neohrozujú cudzie vojská alebo finančník z Piatej avenue. Ohrozujú ju politici, ktorí si myslia, že mandát od voliča je bez podmienok a bez červených línií.

Že sa vzťahuje aj na vytvorenie kasty chránených ľudí, ktorí potom môžu všetko. Že verejnosť ich nemá čo kontrolovať a oni rozhodujú, čo je verejné a čo má navždy ostať v útrobách strany, klubu, vlády, koaličnej rady alebo nejakého konšpiračného bytu. O demokraciu môžeme prísť zvnútra. Opäť raz."

Píše šéfredaktorka denníka Sme Beata Balogová.

Súvisiaci článok Prežila krajina Mečiara, Ficove vlády a Kočnerovo podzemie bez ujmy na demokracii? Čítajte 

9:25 (CZ) K rannímu dění na Národní třídě, během kterého lidé vypískali politiky z ANO a ČSSD, se na Twitteru vyjádřil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

"Došlo na mé varování. Místo oslav 30. výročí 17. listopadu 1989 sledujeme agresivní orgie nenávisti příznivců "demokratických" stran," napsal Ovčáček na Twitteru.

9:17 Pred 30 rokmi, 17. novembra 1989, vyvrcholila práve na Národnej triede v Prahe zásahom bezpečnostných jednotiek proti demonštrantom Nežná revolúcia, ktorá vo vtedajšom Československu ukončila vládu komunistického režimu.

V celej Českej republike sa pri tejto príležitosti koná mnoho spomienkových a kultúrnych akcií.

9:15 Kolem čtvrt deváté se na Národní třídě zastavil také předseda ČSSD Jan Hamáček s dalšími členy strany. I na ně lidé stejně jako na politiky z hnutí ANO pokřikovali.

9:14 (CZ) Organizátoři protestu po Babišovi požadují, aby se do 31. prosince zbavil Agrofertu a odvolal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou, jinak ať podá demisi. Babiš prý protestující nechápe.

9:09 (CZ) Český prezident Miloš Zeman si Sametovou revoluci připomněl v sobotu na Slovensku. Víkendových akcí v Praze se zúčastnit nechystá. Podle svých slov zavzpomíná doma.

8:52 (CZ) Za skandování a pískání 15 protestujících český premiér Andrej Babiš položil květinu a zapálil svíčku na Národní třídě. Lidé na něj například křičeli "hanba" nebo "StB".

Protestující na Babiše čekali s transparentem "Braňme se" a nápisem "Bureši, ani to nezkoušej!". Někteří křičeli "Táhni odsud, estébáku!". Protestující vypískali i předsedu ČSSD Jana Hamáčka a zástupce z úřadu prezidenta Miloše Zemana.

08:45 Premiér Peter Pellegrini odcestoval do Prahy, kde sa zúčastní na programe k 30. výročiu Nežnej revolúcie v Národnom múzeu v Prahe. V rámci programu vystúpi s prejavom.

Okrem neho sa na podujatí zúčastnia aj premiéri ostatných krajín V4 a taktiež predseda Nemeckého spolkového snemu Wolfgang Schäuble.

08:43 Nedeľa spojená s výročím Nežnej revolúcie bude slnečná s najvyššími dennými teplotami od 13 do 18 stupňov Celzia. Nízka oblačnosť alebo hmly sa vyskytnú len ojedinele, dážď meteorológovia už neočakávajú.

Najpodrobnejšie počasie pre Slovensko a svet Pozrite si, aké bude počasie u vás.

08:36 Výročie si o zhromaždeniami pripomenie aj iniciatíva Za slušné Slovensko.

Vo viacerých mestách organizuje zhromaždenia 30 rokov po - stále Za slušné Slovensko. V Bratislave sa zhromaždenie začne symbolicky o 17.11. h na Námestí slobody.

08:35 Na štátnej hranici s Rakúskom sa pri Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi symbolicky uzavrie štátna hranica ako spomienka na obete Železnej opony.

Cez most sa bude dať prejsť len s cestovnou doložkou. Počas dňa sa cez most symbolicky prejde i predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba, ktorý sa tam stretne aj s krajinským radcom Dolného Rakúska Martinom Eichtingerom.

Na tom istom mieste sa v podvečerných hodinách budú čítať mená obetí železnej opony.

8:33 Okrúhle výročie Nežnej revolúcie si pripomenú aj prezidentka Zuzana Čaputová, predseda vlády Peter Pellegrini, ale aj predseda Národnej rady Andrej Danko.

Na pietnej spomienke na obete komunistického režimu sa na Devíne pri pamätníku Brány slobody zúčastnia Čaputová aj Danko. Tomu bude predchádzať svätá omša, ktorú bude celebrovať biskupský vikár Jozef Paluba. Na tom istom mieste sa zúčastní na pietnom akte neskôr aj Pellegrini, ktorý položí veniec k pamätníku Brány slobody v spoločnosti premiérov Českej republiky, Poľska a Maďarska.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jaroslav Haščák.

Previedol svoj podiel v Pente. Súvisí to so stíhaním?


17. jún
Tréner Štefan Tarkovič.

Slováci stále môžu postúpiť.


Juraj Berzedi 15 h
Mária Vargová a Andrej Poracký

Násilné deti sú neraz samy obeťami.


18. jún
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu máva svojim podporovateľom po zverejnení prvých odhadov v predčasných parlamentných voľbách v Izraeli v centrále jeho strany Jednota (Likud) v  Jeruzaleme v utorok 23. marca 2021.

Proti dlhoročnému premiérovi sa spojili všetci. Krajina však dlho ponesie jeho odkaz.


15. jún