SME
Pondelok, 13. júl, 2020 | Meniny má MargitaKrížovkyKrížovky

Cenu Biela vrana dostali dôchodkyňa za pátranie, Róm z Moldavy a obete totality

Biela vrana je ocenením odvahy.

Načítavam video...

BRATISLAVA. Bojovali proti totalite, policajnej brutalite či podvodníkom s pozemkami. Ocenenie za občiansku statočnosť Biela vrana dostali v nedeľu 17. novembra štyria ľudia.

Mária Sisáková, dôchodkyňa z obce Zbudza blízko Michaloviec, upozornila na podozrivé prevody pôdy, o ktorú prišli jej susedia. Milan Igor Hudák je jedným Rómov, ktorých polícia zbila počas zásahu v Moldave nad Bodvou v júni 2013. Účastníka SNP Branislava Tvarožka a Eduarda Mareka, ktorý bol v Pražskom povstaní, zas prenasledovali komunisti.

Skryť Vypnúť reklamu

Biela vrana je ocenením občianskej odvahy pre ľudí, ktorí bránia verejné dobro aj za cenu osobného príkoria. Organizuje ho občianske združenie Tichá voda, ktorá ho po 11 rokoch prevzala od zakladateľov Aliancie Fair-play a Via Iuris.

Minulý rok ocenili organizátori zavraždeného novinára Jána Kuciaka a ďalších šiestich investigatívnych novinárov, ktorí pokračovali v jeho práci napriek nebezpečenstvu.

„Je pre nás veľmi dôležité, aby vzácni ľudia v našej spoločnosti, ktorí bránia pravdu, spravodlivosť a verejný záujem, zažili poďakovanie a podporu,“ tvrdia organizátori na facebooku.

Laureátov 12. ročníka vybrala Rada Bielej vrany, ktorej členmi sú novinár Tomáš Němeček, herečka Táňa Pauhofová, kazateľ Cirkvi bratskej Daniel Pastirčák, právnička a zástupkyňa Via Iuris Eva Kováčechová, riaditeľ známeho kultúrneho centra Stanica-Záriečie zo Žiliny Marek Adamov a publicistka a zakladateľka Amnesty International na Slovensku Marta Šimečková.

Skryť Vypnúť reklamu

Mária Sisáková

Mária Sisáková zo Zbudze vyhľadávaním v katastri prišla na podozrivé prevody pôdy, o ktorú prišli jej susedia. Pomohla im sťažovať sa, úrady jej dali v mnohom za pravdu. Prípad dnes vyšetruje polícia, sú v ňom vznesené viaceré obvinenia.

Hoci má Sisáková s týmito ľuďmi nepríjemné skúsenosti, v analýze prevodov pozemkov pokračuje .

„Odpovedala som, že chodia za mnou ľudia a prosia o to, či by som aj ich pozemky nemohla preveriť a ja to nemôžem nechať len tak,“ tvrdí v rozhovore pre SME Sisáková.

Sisáková býva v dome na konci jednej z bočných ulíc. Na vedľajšom pozemku si všimla, že bol nepokosený, a tak zisťovala, komu patrí. Keďže vedie lesné spoločenstvo, vie pracovať s katastrom.

Zistila, že vlastníkom je realitný maklér Slávko Jakubčo, a tak išla na obecný úrad, aby Jakubča vyzvala, nech svoju lúku pokosí.

Skryť Vypnúť reklamu

Jakubčovci síce podľa Sisákovej nechali pozemok pokosiť, no pýtali sa jej, ako sa o nich dozvedela, a hnevali sa, čo sa „má čo hrabať v katastri“. Takáto reakcia sa jej zdala podozrivá.

Keďže im nanovo vymeriavali pozemky, Sisáková mala kópiu katastrálnych dát z roku 2000. Tak zistila, že Jakubčovcom oficiálne predal v oku 2010 pozemok Andrej Minkanič, hoci ten zomrel v roku 1987.

Po čase Sisáková našla vyše päťdesiat podozrivých prípadov, keď pozemky skončili u Jakubčovcov. Na prípad upozornil Denník N, ktorý zistil viac ako päťsto podozrivých prevodov, ktoré sa týkajú rodiny Jakubčovcov.

Polícia vo veci vedie päť trestných stíhaní a obvinila šesť ľudí. Okrem rodiny Jakubčovcov preveruje aj úradníkov a notárov, ktorí na prevody pozemkov mali dozerať.

Skryť Vypnúť reklamu

Milan Igor Hudák

Jeho príbeh prišla na Slovensko zaznamenať arabská televízia Al-Džazíra. Milan Hudák cestoval každý týždeň viac ako 70 kilometrov do maďarského gymnázia, aby zmenil svoj život nezamestnaného Róma v osade a stal sa učiteľom.

Rozhodol sa tak po brutálnom zásahu polície 19. júna 2013 v jeho osade v Moldave nad Bodvou. Zranenia miestnych zdokumentovala mimovládna organizácia ETP.

„Bolo to hrozné, rozbili mi hlavu, brali od nás peniaze, rozbíjali mobilné telefóny,“ opisoval pre SME zásah Igor. „Na to sa nedá zabudnúť.“

V roku 2016 vyšetrovateľ zastavil všetky trestné stíhania a potom miestnych Rómov obvinili z krivého obvinenia. Kauza ani po rokoch nie je uzavretá.

Keď sa Igor prihlásil sa na denné štúdium gymnázia, štát mu odobral dávky a ďalej s rodinou nevedel prežiť. Na to, aby mohol pokračovať na maďarskom gymnáziu, mu prispeli súkromní donori školy. Igor však napokon školu nedokončil.

Skryť Vypnúť reklamu

Odkedy sa vrátil z Maďarska, žije opäť na Budulovskej a pracuje tam ako zdravotný asistent. Učí deti hygienickým návykom a je v kontakte s rodinami, ktorým robí aj spojku s lekármi.

Okrem toho aktívne zlepšuje život v osade. Pomohol napríklad vyriešiť problém s poštármi, ktorí do osady nechodia, spoluorganizoval upratovanie v osady a v komunitnom centre pomáha deťom s učením.

Branislav Tvarožek

Príbeh celej jeho rodiny je spojený s demokratickými ideálmi a bojom proti totalite – proti fašizmu aj komunizmu. Za odboj ho zo strednej školy vyhodili ľudáci, z vysokej zasa komunisti. Oba totalitné režimy ho zavreli a vyšetrovali.

„Celý život som robil to, čomu som veril. Nepovažujem to za nič výnimočné, bola to samozrejmosť,“ hovorí po rokoch.

Už ako stredoškolák so spolužiakmi vydával letáky s protištátnymi heslami, zatierali hákové kríže a rôzne ľudácke heslá. Písali nápisy proti Hitlerovi, Tisovi či deportáciám, kým ich nechytili.

Skryť Vypnúť reklamu

Ministerstvo školstva ich vylúčilo zo školy. Tvarožek sa potom zamestnal v továrni v Novom Meste ako robotník. Zapojil sa do povstania a po jeho potlačení ho zajali. Podarilo sa mu ujsť a do konca vojny pomáhal zásobovať partizánov.

Po vojne si dokončil maturitu a stal sa študentom Vysokej školy technickej, z ktorej ho zas vyhodil komunistický režim.

Pomáhal svojmu bratrancovi Živodarovi Tvarožkovi, ktorý sa zo zahraničia rozhodol vrátiť do Československa, aby bojoval proti komunistickej diktatúre. Ako agent s falošnými dokladmi posielal správy do slobodného sveta .

Branislava odsúdili za to, že poskytol svojmu bratrancovi nocľah a neoznámil jeho návrat. Dostal trest päť rokov a poslali ho do Jáchymova. Po väzení ho poslali do baní do Karvinej, ako vojaka s čiernymi výložkami v technických práporoch, kde strávil ďalšie dva roky.

Skryť Vypnúť reklamu

Po nežnej revolúcii, žil Branislav Tvarožek v ústraní, svoj príbeh opísal prvýkrát až v roku 2014 pre denník Sme.

Eduard Marek

Eduard Marek má 102 rokov a je najstarším československým skautom. Väznili ho nacisti za pomoc Židom a potom aj komunisti za to, že pomáhal pri útekoch prenasledovaným. Súdený bol v procese nadväzujúcom na proces s Miladou Horákovou.

„Vždy hovorím, že som zažil všetky tri odboje. Ten prvý som robil mame rok odboj pod perinou, to bol rok 1917, druhý odboj boli Nemci a tretí komunisti,“ spomína Marek.

Po nástupe nacizmu začal pomáhať prenasledovaným Židom najmä potravinami, finančne aj materiálne. Na začiatku roka 1942 ho preto v Prahe zatklo gestapo. Pomohol mu tlmočník, ktorý jeho slová pri výsluchu interpretoval tak, že Marek pomáhal Židom nevedomky. Preto dostal trest len tri mesiace, ktoré strávil ťažkými prácami vo väzení na Pankráci a v Jihlave.

Skryť Vypnúť reklamu

Aby zakryl svoju činnosť, Eduard Marek vstúpil do českej Vlajky, čo bola nacionalistická a fašistická organizácia. Že šlo len o zásterku, v roku 2014 uznala aj etická komisia ministerstva obrany.

Na konci vojny, v máji 1945 sa ešte stihol zapojiť aj do Pražského povstania proti nacistom. Pôsobil ako spojka medzi odbojármi a pomáhal ich vyzbrojovať.

Po nástupe socializmu začal znovu pomáhať prenasledovaným ľuďom. S priateľmi založili odbojovú skupinu DEB – dr. Eduard Beneš, a pomohli ujsť napríklad Jaromírovi Smutnému, kancelárovi bývalého prezidenta s celou jeho rodinou.

Odhalili ho bol súdený v procese Lederer a spol., ktorý nadväzoval na proces s Miladou Horákovou. Eduard Marek dostal desať rokov, jeho manželku Helenu odsúdili na jedenásť rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

Po siedmich rokoch ho z väzenia podmienečne prepustili. Vo voľnom čase potom pomáhal viacerým mládežníckym organizáciám, ich skautskú činnosť skrývali pod hlavičkou Československej telovýchovnej jednoty.

Rehabilitácie sa dožil až po Nežnej revolúcii, v roku 1989 mal už 72 rokov, no napriek tomu stál pri obnove československého skautingu a je aktívnym skautom dodnes.

V júni tohto roka ako 102-ročný skočil na letisku v Kolíne v tandeme z lietadla padákom a má rozpísanú svoju tretiu knihu o histórii československého skautingu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Získajte EKO čistiace prostriedky od slovenského výrobcu zdarma
 2. Ako na výmenu starej klímy za novú? Ekologicky aj ekonomicky
 3. Dostaňte svoj regionálny produkt na pulty obchodného reťazca
 4. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty
 5. Pracujem, zarábam a čo ďalej?
 6. Slovenskí študenti rozumejú financiám čoraz lepšie
 7. Turistický sprievodca: Cestujeme na obľúbenú Malorku
 8. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska
 9. Samsung „zdivočel“. Za nákup ponúka späť až 2 tisícky
 10. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 1. YZOP: Nové kníhkupectvo pre náročných
 2. Získajte EKO čistiace prostriedky od slovenského výrobcu zdarma
 3. Ako na výmenu starej klímy za novú? Ekologicky aj ekonomicky
 4. Pracujem, zarábam a čo ďalej?
 5. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty
 6. Dostaňte svoj regionálny produkt na pulty obchodného reťazca
 7. Študijný program s uplatnením v automobilovom priemysle
 8. Viete, ako vzniká kvalitná šálka espressa?
 9. Turistický sprievodca: Cestujeme na obľúbenú Malorku
 10. Slovenskí študenti rozumejú financiám čoraz lepšie
 1. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 51 616
 2. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 17 540
 3. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 12 541
 4. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 11 821
 5. Samsung „zdivočel“. Za nákup ponúka späť až 2 tisícky 11 597
 6. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac 10 919
 7. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark? 10 845
 8. Turistický sprievodca: Cestujeme na obľúbenú Malorku 9 960
 9. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší 9 480
 10. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 9 392
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

AUTORSKÁ STRANA SAMUELA MARCA

Neuveriteľná smola poslanca Fica (píše Samo Marec)

Buď sa obklopil ľuďmi, ktorí vo veľkom porušovali zákon, alebo to celé zastrešoval.

Norbert Bödör
Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) a minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO).

Plagiát odovzdal aj minister školstva Gröhling

Zaradil sa k politikom ako Andrej Danko či Boris Kollár.

Minister školstva Branislav Gröhling.
Futbalisti ŠK Slovan Bratislava.

Neprehliadnite tiež

Naď udelil končiacemu britskému veľvyslancovi Garthovi medailu ministra obrany

Minister poďakoval Garthovi za šesť rokov práce na Slovensku.

Britský veľvyslanec na Slovensku Andrew Garth.

Šeligu mrzí, že sa opäť rieši téma záverečných prác, odpovedať musí Gröhling

Občania už toho majú plné zuby, myslí si podpredseda parlamentu.

Podpredseda Národnej rady Juraj Šeliga (Za ľudí).

Vedci z Matice označili argument ministerstva o duplicite vedy za nezmysel

Milanová podľa predsedu Matice Gešpera pravidelne dokazuje svoju neznalosť.

Predseda Matice slovenskej Marián Gešper.

Odporúčame: Cyklotrasy na Slovensku vhodné pre rodiny s deťmi

Slovensko má vyše 13 000 km cyklotrás. Pripravili sme výber cyklotrás pre prázdninové výlety s deťmi.

Na bicykli s deťmi.