SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Rusko neprišiel a poslal PN-ku, hlavné pojednávanie prerušili (minúta po minúte)

Pojednávanie o zmenkách sa nekonalo.

Načítavam video...
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dianie na súde sme sledovali minútu po minúte

10:50 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

10:13 Právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic zopakoval požiadavku, aby predseda senátu Emil Klemanič vydal príkaz na zatknutie Pavla Ruska. Senát sa k tomu nateraz nevyjadruje. Pojednávanie sa skončilo.

Skryť Vypnúť reklamu

10:11 V decembri majú prísť vypovedať aj písmoznalci.

10:05 Prokurátor Ján Šanta ešte predkladá znalecké posudky z trestného konania obvineného Štefana Agha, navrhuje ich čítať ako listinné dôkazy.

Tiež doložil znalecký posudok k experimentálnej metóde Dateink, ktorou testovala atrament na zmenkách obhajoba. Ani táto experimentálna metóda však nepotvrdila, že zmenky boli podpísané v roku 2000.

10:03 Predseda senátu Emil Klemanič rozhodol, že súd konanie prerušuje do 2. decembra 2019. Znamená to, že tento týždeň už proces nebude pokračovať.

10:02 Obhajca Marek Para po prestávke zopakoval, že Rusko trvá na osobnej prítomnosti napriek tomu, že by neprebiehalo znalecké dokazovanie, iba by sa čítali listinné dôkazy a vypovedali by v stredu svedkovia obhajoby.

Skryť Vypnúť reklamu

9:39 Právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic navrhol, aby bol vydaný príkaz na zatknutie Pavla Ruska.

Predseda senátu Emil Klemanič zopakoval, že súd sa zatiaľ nebude vyjadrovať, aké opatrenie prijme na zabezpečenie prítomnosti Ruska na pojednávaní v budúcnosti.

9:38 Porada senátu skončila, predseda Emil Klemanič: “Súd sa zatiaľ nebude vyjadrovať k tomu, aké opatrenie urobí,” povedal.

Vyzval obhajcu Mareka Paru, aby sa telefonicky spojil s Ruskom, nech sa vyjadrí, či naozaj trvá na osobnej prítomnosti aj v prípade, že sa budú tento týždeň čítať iba listinné dôkazy a v stredu majú vypovedať dvaja svedkovia obhajoby.

Bola vyhlásená prestávka do 10.00 hod. na zistenie Ruskovho stanoviska.

9:30 Denník N informoval, že Ruskove potvrdenie vydal lekár Peter Lipták a údajné má problémy s krčnou chrbticou.

Skryť Vypnúť reklamu

9:29 Predseda senátu Emil Klemanič prerušil hlavné pojednávanie na poradu senátu. Potom sa má rozhodnúť, či proces bude dnes a neskôr tento týždeň pokračovať alebo nie.

9:28 “Nič iné, len všeobecné kecy,” komentuje Šanta podklady od Ruskovho lekára. Momentálne medzi Šantom a obhajcom prebieha ostrá polemika o tom, čo mal lekár napísať do podkladov, aby to ospravedlnilo Ruskovu neprítomnosť.

“Chýba tam z medicínskeho pohľadu informácia, v čom konkrétne by prítomnosť obžalovaného zhoršila jeho zdravotný stav,” povedal Lipšic. “Čo sme sa dočítali v tejto správe? Nič,” dodáva Šanta.

9:27 Kočnerov obhajca Michal Mandzák: “Nemám lekárske vzdelanie, aby som hodnotil diagnózu pána Ruska, na to je lekár. Nemám vedomosť o tom, že by potvrdenie o nemožnosti zúčastniť sa hlavného pojednávania nemohol vydať všeobecný lekár,” tvrdí Mandzák.

Skryť Vypnúť reklamu

Lipšic a Šanta reagujú, že doklady od Ruska neobsahujú ani len lekársku správu ani konštatovanie lekára, že diagnóza bráni účasti na hlavnom pojednávaní.

9:24 “Ohradzujem sa voči akémukoľvek obvineniu z obštrukčného konania,” reaguje obhajca Marek Para. Pripomína, že Rusko doteraz vždy s políciou a súdom spolupracoval. “Nejde o žiadnu obštrukciu,” povedal.

9:20 Lipšic pripomína, že potvrdenie o PN-ke vyplnil všeobecný lekár, nie špecialista, hoci diagnózu by mal vyšetrovať špecialista. Šanta aj Lipšic pripomínajú, že samotný Lipšic aj druhý právny zástupca TV Markíza Tomáš Kamenec prišli na pojednávanie po ortopedickej operácii, resp. s vykĺbeným ramenom.

“Dávam do pozornosti fakt, že dosiaľ neboli prítomní v jednej miestnosti obžalovaný Rusko a obžalovaný Kočner,” povedal Lipšic.

Skryť Vypnúť reklamu

“Vytvára to dôvodné podozrenie, že môžu byť naplnené dôvody útekovej väzby,” dodal Lipšic.

9:14 Prokurátor Ján Šanta: “Najprv obžalovaný Rusko bezprostredne pred 14. novembra mení názor a chce sa zúčastniť hlavného pojednávania osobne. Potom 14. novembra je PN-ka, ktorá je doručená 15. novembra. Ide o klasický obštrukčný termín,” tvrdí Šanta.

Tvrdí, že lekárska správa neobsahuje žiadnu informáciu o tom, že by Ruskova diagnóza znemožňovala jeho prítomnosť na hlavnom pojednávaní.

“Ak si senát dal tu námahu a oslovil obžalovaného so zmenou programu, že sa nebude vykonávať znalecké dokazovanie a napriek tomu nedal súhlas na priebeh hlavného pojednávania, tak to hodnotím len ako bohapustú obštrukciu. Treba vnímať aj súvislosť s tým, že svedok (pravdepodobne Peter Tóth, pozn.) vypovedal o marení väzby,” tvrdí Šanta.

Skryť Vypnúť reklamu

Prokurátor navrhuje, aby súd požiadal Sociálnu poisťovňu o preverenie Ruskovej PN-ky a Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, aby preveril konanie lekára, ktorý vyplnil potvrdenie o PN-ke. Šanta v závere navrhol, aby potom senát rozhodol o vzatí Ruska do väzby pretože sa vyhýba trestnému konaniu.

9:09 Klemanič umožnil prokurátorovi Jánovi Šantovi a právnemu zástupcovi TV Markíza Danielovi Lipšicovi, aby sa oboznámili so správami o dôvodoch práceneschopnosti. Predseda senátu pre ochranu Ruskovho súkromia nechcel dokument čítať verejne.

9:08 Predseda senátu Emil Klemanič ďalej číta list Ruskovho obhajcu Mareka Paru z 15. novembra, v ktorom Para žiadal zrušiť dnešný termín hlavného pojednávania na základe oznámenia o práceneschopnosti Pavla Ruska. PN-ku má Rusko vystavenú na 18. až 20. novembra.

Skryť Vypnúť reklamu

9:07 Pojednávanie začalo. Pavol Rusko minulý týždeň (13. novembra) doručil súdu späťvzatie súhlasu s konaním v neprítomnosti a v liste tvrdí, že sa chce zúčastniť pojednávania dnes a zajtra 19. novembra.

Napriek tomu Rusko nie je prítomný. V liste tvrdí, že chce byť osobne prítomný pri výsluchoch znalcov, ktorí majú vypovedať dnes a zajtra.

9:00 Novinári sú už v pojednávacej miestnosti, čaká sa na príchod Mariana Kočnera. Pavol Rusko nie je prítomný, dôvod sa verejnosť dozvie krátko po začiatku pojednávania.

Ako vyzeralo pojednávanie doteraz?

 • V pondelok 22. júla (minúta po minúte z 1. dňa, zhrnutie z 1. dňa) vypovedal obžalovaný Pavol Rusko, vinu odmietol a dôkazy spochybňuje.
 • Prokurátor Ján Šanta v prvý deň procesu prekvapil, keď predložil piatu údajnú zmenku podpísanú Ruskom, ktorá doteraz nebola v spise; síce môže spochybniť hodnovernosť príbehu, ktorý Rusko s Kočnerom prezentujú, ale ide iba o kópiu a podľa Šantu pochádza z „operatívnej činnosti polície“. Ak sa neobjaví originál piatej zmenky, súd ju vôbec nemusí pripustiť ako dôkaz.
 • Šanta sa v prvý deň zároveň pýtal Ruska, kto je to Slintoš a čo sú to slintoviny. Rusko sa ohradil, že ho otázka uráža a po námietkach obhajoby ju súd nepripustil.
 • V utorok 23. júla (minúta po minúte z 2. dňa, zhrnutie z 2. dňa) sa čítali listinné dôkazy a vypovedal bývalý riaditeľ televízie Markíza Václav Mika. Existenciu zmeniek vylúčil. Nie sú zaznačené v žiadnych účtovných dokladoch, Šanta prečítal všetky účtovné závierky a auditné správy z toho obdobia. Podľa Ruska dokumenty nie sú podstatné, lebo zmenky vraj nedal zapísať do účtovníctva zámerne.
 • V stredu 24. júla (minúta po minúte z 3. dňa, zhrnutie z 3. dňa) vypovedal Kočnerov spolupracovník Štefan Agh, zopakoval príbeh, ktorý na súde rozprával aj Rusko, ale výrazne zrozumiteľnejšie. Šanta zároveň predložil súdu prepis komunikácie medzi Aghom a Kočnerom, ktorý obsahuje aj prezývky Slintoš a slintoviny.
 • Slintoš je podľa Agha Rusko, slintoviny sú vraj dokumenty z Ruskovým starým podpisom, ktoré žiadal Kočner. Právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic povedal, že toto slovo má podľa komunikácie iný význam. Súd zatiaľ komunikáciu nepripustil ako dôkaz, teda ju nečítal, ale ani ju neodmietol.
 • V pondelok 29. júla (minúta po minúte z 4. dňa, zhrnutie z 4. dňa) prokurátor Šanta predložil komunikáciu medzi Kočnerom a podnikateľom Norbertom Bödörom, vypovedal bývalý riaditeľ TV Markíza Vladimír Repčík, ktorý existenciu zmeniek nevylúčil a bývalá šéfka Kancelárie Rady pre vysielanie Jarmila Grujbárová, podľa ktorej licencia Markízy v roku 2000 nebola ohrozená.
 • V utorok 30. júla (minúta po minúte z 5. dňa, zhrnutie z 5. dňa) vypovedala bývalá finančná riaditeľka televízie Markíza Radka Doehring, o zmenkách nevedela a ak by existovali, mali byť v účtovníctve, povedala. Rusko naďalej spochybňuje dôveryhodnosť účtovných výkazov. Ak Rusko naozaj v roku 2000 podpísal zmenky za 500 mil. korún, podľa Doehring nedáva zmysel, prečo svoj podiel v televízii predal len za 580 mil. korún, aby mu tak ostalo len 80 mil. korún, Rusko bol touto poznámkou zaskočený.
 • V stredu 31. júla (minúta po minúte zo 6. dňa, zhrnutie zo 6. dňa) bol predvolaný Kočnerov niekdajší kamarát, bývalý novinár a bývalý príslušník SIS Peter Tóth. Ten bez riadneho ospravedlnenie neprišiel, predvolaný bol aj Kočnerov kumpán Jozef Dučák st., ktorý sa ospravedlnil, údajne zo zdravotných dôvodov, čo dal predseda senátu preveriť, čítali sa najmä listinné dôkazy, ktoré obžalovaný Rusko priebežne komentoval.
 • V pondelok 9. septembra (minúta po minúte zo 7. dňa, zhrnutie zo 7. dňa) sa proces presunul do Bratislavy, prvýkrát bol vypovedať Marian Kočner, bol drzý k prokurátorovi aj k právnym zástupcom TV Markíza, nič nové nepovedal a držal sa príbehu, ktorý už predtým prezentoval Pavol Rusko. Na viaceré otázky neodpovedal. Nakoniec z pojednávania urobil šou, keď mal prísť neverejne vypovedať Peter Tóth a on si chcel zvoliť dôverníkov z radov novinárov.
 • V utorok 10. septembra (minúta po minúta z 8. dňa, zhrnutie z 8. dňa) vypovedala bývalá riaditeľka TV Markíza Zuzana Ťapáková, ktorá potvrdila, že o zmenkách nevedela. Vyjadrila sa aj k obsadeniu televízie Kočnerom v roku 1998, aj ona potvrdila, že Kočner prišiel s ozbrojencami. Po nej vypovedal terajší riaditeľ televízie Matthias Settele, ktorý existenciu zmeniek vylúčil. Neskôr pokračoval vo výpovedi bývalý novinár, niekdajší príslušník SIS a Kočnerov bývalý kamarát Tóth, jeho výpoveď bola neverejná, ale podľa skôr dostupných informácií vypovedá proti Kočnerovi a tvrdí, že zmenky sú sfalšované.
 • Vo štvrtok 17. októbra (minúta po minúte z 9. dňa, zhrnutie z 9. dňa) vypovedala Ruskova exmanželka Viera Rusková, ktorá síce potvrdila, že o zmenkách vedela, ale po otázkach dodala, že ich nikdy nevidela a viackrát sa zamotala. Vypovedať prišiel Kočnerov dlhoročný kamarát a kumpán Jozef Dučák st., ktorý si zo súdu uťahoval a poprel, že by pre Kočnera zháňal starý papier a atrament na sfalšovanie zmeniek. Vypovedal aj bývalý spolumajiteľ televízie Ján Kováčik, ktorý povedal, že o zmenkách nevedel, no obhajoba ho prichytila, že vypovedá inak než pred vyšetrovateľom.
 • V pondelok 28. októbra (minúta po minúte z 10. dňa, zhrnutie z 10. dňa) neprišla vypovedať Ruskova bývalá obchodná spoločníčka Sylvia Volzová a odkázala, že na Slovensko nemieni prísť pre obavu o svoj život. Predseda senátu Klemanič preto nechal prečítať jej výpoveď z prípravného konania. Bola strohá, obhajoba namietala, že sa počas výsluchu v prípravnom konaní nemohla pýtať dodatočné otázky. Senát zároveň pripustil prepis správ z aplikácie Threema Mariana Kočnera ako dôkaz, prokurátor Šanta prečítal aj komunikáciu s Ruskom. Vyplýva z nej, že Kočner a Rusko zlaďovali svoje výpovede pred súdom a Rusko pomáhal Kočnerovi, aby súd samotného Ruska odsúdil na zaplatenie 69 mil. eur.
 • V pondelok 4. novembra (minúta po minúte z 11. dňa, zhrnutie z 11. dňa) prišla vypovedať Kočnerova dcéra Karolína, aby spochybnila dôveryhodnosť svedka Petra Tótha. Pokračovalo čítanie správ z aplikácie Threema, podľa ktorých Kočner zohnal staršiu tlačiareň a starší papier. Odmieta, že by ich použil na falšovanie zmeniek.
 • V utorok 5. novembra (minúta po minúte z 12. dňa, zhrnutie z 12. dňa) vypovedal privatizér a bývalý majiteľ TV Markíza Milan Fiľo, ktorý o zmenkách nevedel a ak by o nich vedel, pravdepodobne by do televízie neinvestoval. Vypovedal aj podnikateľ v médiách František Mojto, ktorý Kočnerovej firme Gamatex požičal koncom 90. rokov 35 mil. korún, o zmenkách tiež nevedel. Tretím svedkom v utorok bola reportérka SME Nina Sobotovičová, ktorá s Ruskom a Kočnerom robila rozhovor vo februári 2017, keď už zmenky boli na súde, ale napriek tomu ani jeden z nich jej zmenky nespomenul a kauzu Gamatex opísali tak, ako bola dovtedy všeobecne známa – teda, že ju urovnala skupina CME výplatou 80 mil. korún.
 • V stredu 6. novembra (minúta po minúte z 13. dňa, zhrnutie z 13. dňa) vypovedal obchodník s informáciami Ivan Cvik, ktorý kedysi spolupracoval s Kočnerom. Potvrdil existenciu tzv. piatej zmenky, ktorá spochybňuje celý príbeh Kočnera s Ruskom a potvrdzuje tvrdenie obžaloby, že zmenky sú falošné. Kočner Cvikovu výpoveď využil, aby kompromitoval politikov a podnikateľov. Okrem toho sa čítali listinné dôkazy, ktoré súvisia s kauzou Gamatex.
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Hygge ako životný štýl
 2. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 4. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 5. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 6. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 7. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 8. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 9. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 10. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 1. Garmin predstavuje Lily, svoje najmenšie inteligentné hodinky
 2. Babylon Berlín: Najdrahší nemecký seriál
 3. Potravinové intolerancie bude KRAJ riešiť aj tento rok
 4. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 5. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 6. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 7. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 8. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 9. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 10. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 387
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 18 941
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 18 373
 4. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí 12 057
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 210
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 873
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 7 503
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 347
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 161
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 025
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Igor Matovič.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 241-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 361 obetí. Na Slovensku sa skončilo celoplošné testovanie, platia nové opatrenia.

12 h
Peter Tkačenko

Matovič potrebuje ostatných rovnako ako oni jeho.

42m
Darine Antalovej (72) z bratislavskej Petržalky vďaka liečbe liekom Keytruda takmer úplne vymizla rakovina krčku maternice. VšZP jej ho však nechce preplácať, lebo nie je hradený z verejného zdravotného poistenia. Trojtýždňová liečba ním stojí 4170 eur.

Za liek zaplatili už desaťtisíce eur.

26. jan

Neprehliadnite tiež

Splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková.

Ľudia si podľa Bučkovej musia byť vedomí nebezpečenstiev nekontrolovanej nenávisti.

17m

Posledná parlamentom schválená stratégia bola z roku 2005.

24m
Premiér Igor Matovič ukazuje výsledky prvého kola testovania.

Bratislava sa testovať už nemusí.

32m
Ilustračné foto

Muža zadržala ochranka.

40m