BRATISLAVA. Práva sexuálnych menšín sú ľudskými právami.
Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP) tak reaguje na vyhlásenie jedného z ústavných činiteľov počas víkendovej diskusnej relácie, že práva sexuálnych menšín nie sú základné ľudské práva.
O sexuálnych menšinách rozhodol Štrasburg

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko totiž v nedeľu v relácii V politike na TA3, na otázku posunutia niektorých práv ešte ďalej, ako napríklad v prípade ľudí s odlišnou sexuálnou orientáciou, vyhlásil, že práva LGBT nie sú základné ľudské práva, keďže nie sú v ústave.
Akceptovanie ich spolužitia by si podľa Danka automaticky vyžadovalo umožniť im adopcie detí.
„Je prinajmenšom poľutovaniahodné, že práva osôb s inou ako majoritnou sexuálnou orientáciou sú predmetom útokov v predvolebných kampaniach viacerých politických strán. Je však úplne neakceptovateľné, aby jeden z najvyšších ústavných činiteľov vedome a verejne útočil na práva sexuálnych menšín, ktorým je v článku 12 Ústavy SR garantovaná rovnosť,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol mediálny tím SNSĽP.
Stredisko prízvukuje, že aj keď ústava nepomenúva sexuálnu orientáciu ako diskriminačný dôvod, podľa rozsudku Európskeho súdu pre ľudské práva spadá sexuálna orientácia pod diskriminačný dôvod iného postavenia.
Ústavný činiteľ nesmie menšiny opomínať

Navyše, zákon o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou (antidiskriminačný zákon) vymedzuje sexuálnu orientáciu ako diskriminačný dôvod.
„Práva sexuálnych menšín sú ľudskými právami. Je neprípustné, aby boli ľudia inej sexuálnej orientácie vyčlenení zo záujmu ústavných činiteľov. Predstavitelia štátu musia dbať o blaho všetkých občanov, bez ohľadu na ich vieru, sexuálnu orientáciu, farbu pleti a iné zákonom vymedzené chránené dôvody. Stredisko upozorňuje, že netolerantné prejavy ústavných činiteľov môžu mať dlhodobé následky na stav tolerancie a solidarity v spoločnosti,“ podotkla výkonná riaditeľka SNSĽP Katarína Szabová.
V polarizovanej spoločnosti podľa strediska takéto útoky na menšiny prispievajú k šíreniu nenávisti, prekrúcajú podobu platných právnych predpisov a odsúvajú členov menšín na okraj spoločnosti.
„V dobe, kedy aj hlava katolíckej cirkvi, pápež František, prirovnal prenasledovanie a stigmatizáciu LGBTI komunity k praktikám nacizmu a ‚k vytváraniu kultúry vylučovania a nenávisti', vyznieva kampaň postavená na kresťanských hodnotách prinajmenšom pokrytecky. Princíp rovnosti je zakorenený v materiálnom jadre Ústavy SR, čo by nemalo byť novinkou pre ľudí so základným právnym povedomím,“ zdôraznil SNSĽP.