SME

Proces v prípade nebankovky Faro odročili na neurčito

Obžalovaná sa ospravedlnila zo zdravotných dôvodov.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: FOTO ARCHÍV SME - JÁN KROŠLÁK)

BRATISLAVA. Posledný dlhoročný súdny proces, ktorý sa dotýka éry nebankových subjektov, v prípade spoločnosti Faro naplánovaný na Najvyššom súde SR na štvrtok (21. 11.) je zrušený. V kauze je obžalovaná Monika Z.

Obžalovaná, ktorú naposledy v júli minulého roka Krajský súd v Košiciach odsúdil za podvod na štyri roky väzenia, sa ospravedlnila zo zdravotných dôvodov.

"Verejné zasadnutie je odročené na neurčito," uviedla hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obžalovaná dostala nepodmienečný trest

Minulý rok išlo už o druhý rozsudok Krajský súd v Košiciach v kauze, keď súd Moniku Z. odsúdil, podľa starého Trestného zákona z roku 1961, konkrétne paragrafu 250, na osem a pol roka odňatia slobody.

SkryťVypnúť reklamu

Obžalovaná v minulosti v roku 2010 strávila približne rok vo väzbe, keďže sa nedostavovala na hlavné pojednávania.

Podľa obžaloby Monika Z. od roku 1999 do roku 2002 pod zámienkou zabezpečenia vysokých výnosov formou zhodnotenia vkladov pri svojej podnikateľskej činnosti vylákala od 70 občanov finančné prostriedky v hodnote vyše 697.072,30 eura (vyše 21 miliónov Sk) ako vklady tichých spoločníkov.

Prevzaté peniaze však nezaevidovala do účtovníctva, nezhodnocovala ich a splatné výnosy vyplatila iba v 39 prípadoch v sume vyše 132.775,67 eura (vyše 4 milióny Sk) na základe urgencií niektorých vkladateľov, aby mohla vylákať od ďalších osôb ďalšie finančné prostriedky. Vložené peniaze nevrátila a použila ich na vlastný, presne nezistený účel.

Ďalší skutok podľa obžaloby je z roku 2001, keď obžalovaná vylákala pod zámienkou riadneho vrátenia peňazí od poškodeného Ing. Miroslava M. sumu 36.513,31 eura (1,1 milióna Sk). Z tejto sumy vrátila iba 7966,54 eura (240.000 Sk).

SkryťVypnúť reklamu

Klienti uvedení do omylu

Obžaloba bola podaná aj pre skutok z januára 2002, keď obžalovaná pod zámienkou zabezpečenia nákupu valút vylákala od Ing. Miroslava M. 26.555,13 eura (800.000 Sk), valuty však nenakúpila a peniaze si ponechala.

Celková výška spôsobenej škody je vyše 763.460,13 eura (vyše 23 miliónov Sk). Krajský súd v Košiciach tvrdí, že klientov Monika Z. uviedla do omylu, keď im sľubovala až štvorpercentné mesačné (48-percentné ročné) výnosy z ich vkladov, lebo nemala také podnikateľské aktivity, aby to mohla splniť. V prípade vypovedalo množstvo svedkov a najmä poškodených.

Nebankovka Faro skrachovala potom, čo skrachovali oveľa väčšie známe nebankovky ako Horizont Slovakia, BMG Invest, Drukos a AGW.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 415
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 9 464
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 920
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 4 863
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 185
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 3 373
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 158
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 3 059
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu