SME

Sudcovia označili protiprávne konanie niektorých kolegov za neprípustné

Sudcovia Okresného súdu Bratislava I žiadajú rázne kroky polície.

Taláre pre sudcov. Ilustračné foto.Taláre pre sudcov. Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/Karol Slezáček)

BRATISLAVA. Prípadné protiprávne konanie niektorých sudcov a sudkýň je neprípustné a musí byť vyvodená patričná zodpovednosť.

Uviedlo to plénum sudcov Okresného súdu Bratislava I. Podľa stanoviska je dôležité, aby voči podozreniam zakročila patrične aj polícia, ktorá prípady preveruje a zriadila špecializovaný tím s názvom Hmla.

Podnety na disciplinárne konanie

Rozsiahle podozrenia vyplynuli z údajnej komunikácie Mariana Kočnera s bývalou štátnou tajomníčkou ministerstva spravodlivosti Monikou Jankovskou a aj inými.

SkryťVypnúť reklamu

Prípady preveruje aj Súdna rada SR, ktorá zriadila na tento účel vlastnú komisiu. Pred ňu už predstúpili viacerí podozriví, ktorí mohli vysvetliť svoje konanie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Medzičasom prišli aj podnety na disciplinárne konanie od kompetentných. Dočasne pozastavený výkon funkcie má Jankovská aj Vladimír Sklenka, ktorý pôsobil práve na okresnom súde v Bratislave.

Sudcovia žiadajú čo najrýchlejšie konanie

„Odsudzujeme akékoľvek konanie, ktoré je nemorálne, protiprávne a veríme, že orgány činné v trestné konaní v prípade spáchania trestných činov, ktoré by z údajných komunikácií mohli vyplývať, riadne a včas vyšetria a vyvodia zodpovednosť voči konkrétnym osobám," uviedlo plénum sudcov.

"Zároveň vyjadrujeme presvedčenie, že je aj v záujme orgánov činných v trestnom konaní čo najrýchlejšie konanie voči osobám, na ktorých podľa ich názoru existuje dostatok dôkazového materiálu na konkrétny postup podľa Trestného poriadku, pretože predlžovanie úkonov a postupná medializácia správ prispieva k väčšej traume verejnosti, pričom je nepochybné, že orgány činné v trestnom konaní disponujú touto komunikáciou už niekoľko mesiacov,“ uviedlo plénum.

SkryťVypnúť reklamu

Prístup podozrivého do všetkých spisov

Sudcovia tiež uviedli, že sa dištancujú od správania sa kolegov.

Súvisiaci článok Súdna rada zistila majetkové nezrovnalosti, týkajú sa aj sudcov z Threemy Čítajte 

„V prípade potvrdenia pravosti komunikácie z aplikácie Threema sa dištancujeme od správania kolegov, ktorí si s Marianom K. podľa zverejnenej komunikácie vymieňali správy. Zároveň poukazujeme na skutočnosť, že jeden z komunikujúcich kolegov ako podpredseda súdu poverený jeho vedením mal cez počítačový program súdny manažment prístup do všetkých spisov všetkých sudcov tunajšieho súdu, pričom mohol s touto osobou komunikovať o živých sporoch ostatných kolegov, a to bez ich vedomia. Máme za to, že výskyt mena akéhokoľvek sudcu v postavení tretej osoby nemôže byť jediným dôvodom na vyvodzovanie zodpovednosti voči týmto sudcom, nakoľko títo o takejto komunikácii ani nemali vedomosť,“ doplnili.

SkryťVypnúť reklamu

„Zároveň uvádzame, že nás mrzí, že verejnosti nie sú sprostredkované informácie o stave na Okresnom súde Bratislava I, kde pripadá v priemere na sudcu v oddelení 600 a viac spisov. Verejnosti rovnako nie sú sprostredkované informácie, že sudcovia v rámci snahy zvládnuť pridelenú agendu venujú práci voľné chvíle, namiesto víkendov strávených s rodinou píšu rozsudky. Každým dňom čelíme novým informáciám z médií, ktoré ‚očierňujú’ naše mená. Mrzí nás, ak tieto informácie vyvolávajú dojem, že ľudia nemôžu justícii dôverovať. My sami sa cítime zverejňovanými správami a prepismi údajných komunikácií mimoriadne dotknutí a znepokojení, a to nielen pracovne, ale aj osobne. Tieň negatívneho vykresľovania justície v očiach verejnosti dopadá nielen na našu prácu, ale aj na nás ako sudcov a ako občanov. Preto veríme v skoré vyšetrenie všetkých podozrení a spravodlivé potrestanie sudcov a osôb, ktorí sa spreneverili poslaniu sudcu,“ uzavreli.

SkryťVypnúť reklamu

V súvislosti s komunikáciou už odstúpili zo svojich postov viacerí sudcovia. Po odchode predsedu Okresného súdu Bratislava III Davida Lindtnera odišla z justície aj sudkyňa Miriam Repáková.

Z postu člena súdnej rady odstúpil advokát Michal Mišík, ktorý právne zastupuje jednu z podozrivých sudkýň Zuzanu Maruniakovú. Tá rozhodovala civilný proces o jednej z miliónových zmeniek televízie Markíza.

V spise našlo nezrovnalosti aj ministerstvo spravodlivosti. S rozsiahlymi podozreniami bojujú momentálne viaceré právnické odvetvia.

Vlastné rady preveruje aj Slovenská advokátska komora (SAK). Pomocou aplikácie Threema s Marianom K. totiž údajne komunikovalo viacero advokátov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 952
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 572
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 733
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 578
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 279
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 070
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 703
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 085
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu