BRATISLAVA. Poslaneckým návrhom, aby vláda bezodkladne oficiálne informovala Súdny dvor Európskej únie, ako aj ďalšie inštitúcie EÚ a Rady Európy, že Slovensko neratifikuje Istanbulský dohovor, sa ľudskoprávny výbor v stredu nezaoberal.
Bod presunuli na ďalšiu schôdzu, pretože predkladatelia návrhu rokujú s ministerstvom spravodlivosti.
Návrh uznesenia od poslancov SNS Jaroslava Pašku, Tibora Bernaťáka a Evy Smolíkovej súčasne žiada, aby vláda informovala, že nesúhlasí s tým, aby Európska únia pristúpila k dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu ako celku bez predchádzajúceho jednomyseľného súhlasu všetkých členských štátov EÚ.

Istanbulský dohovor bol v mene EÚ podpísaný 13. júna 2017 na základe dvoch rozhodnutí rady, z ktorých sa jedno týka azylu a zákazu vyhostenia alebo vrátenia a druhé v súvislosti so záležitosťami týkajúcimi sa justičnej spolupráce v trestných veciach.
Následne Európsky parlament vo svojom uznesení z 12. septembra 2017 vyzval na úplné pristúpenie EÚ k Istanbulskému dohovoru bez akýchkoľvek obmedzení.
Európsky parlament sa pýta súdneho dvora, či má EÚ zverenú právomoc od členských štátov vo všetkých otázkach, ktoré dohovor obsahuje, aby mohla uzavrieť v mene členských štátov a bez ich predošlého jednomyseľného súhlasu prístup v ich mene k Istanbulskému dohovoru.
Pred súdnym dvorom sa tak môže každý členský štát vyjadriť k tomu, či má alebo nemá EÚ kompetenciu na pristúpenie v jeho mene. Predkladaný materiál konštatoval, že žiadosť o stanovisko zo strany Súdneho dvoru EÚ bola ministerstvu spravodlivosti doručená 14. októbra. Takisto uvádza, že ho ignoruje.
Parlament odhlasoval v marci tohto roka uznesenie, v ktorom vyzval vládu, aby nepokračovala v ratifikácii dohovoru.
Začiatkom novembra hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a Kresťanská únia (KÚ) vyzvali vládu, aby naplnila spomínané uznesenie národnej rady, ale aj ministra spravodlivosti Gábora Gála, aby konal.